Menu
in

Mindfulness Nedir?

Dilimize “şimdiki zamanın farkında olmak” olarak çevrilebilen mindfulness kavramı, anda hissedilen tüm duygu ve düşünceleri herhangi bir yargılama süzgecinden geçirmeden izleyebilmektir. Uzmanlara göre, mindfulness insanlarda doğuştan gelen bir yetenek, ancak zaman içinde edinilen davranışlar neticesinde insanların anda kalma yeteneklerinin zayıfladığına inanılmakta. Bunu güçlendirmek ve yaşamda zihinsel farkındalığı önceliklendirmek ise yine insanların elinde. Peki, mindfulness egzersizi nasıl yapılır ve kişiye ne gibi faydalar sağlar? Bu yazımızda mindfulness kavramı ile ilgili merak edilen noktaları keşfedebilirsiniz.

Mindfulness Egzersizi Nedir? 

Günümüzde artan iş stresi ve şehir hayatının karmaşası gibi konular pek çok kişinin dikkat toplama konusunda problemler yaşamasına neden olur. Gerçekleşmekte olan bir durumu olabildiğince nazik ve objektif yönden ele almak olan mindfulness, yani bilinçli farkındalık ise odaklanma sorunu yaşayanlara çeşitli çözümler sunar. Gün içinde pratik şekilde yapılabilecek mindfulness egzersizleri sayesinde basit yöntemler eşliğinde dikkat dağınıklığını önlemek mümkün. Örneğin, mindfulness egzersizine masanızın üzerinde duran elmayı detaylı bir şekilde incelemekle başlayabilirsiniz. Elmanın tüm renklerine ve üzerindeki şekillere dikkatlice bakabilir, ardından elmayı elinize alarak koklayabilirsiniz. Daha sonra elmadan bir ısırık alarak tadının nasıl olduğunu tanımlayabilirsiniz. Bu tadın sizde uyandırdığı çağrışımlara yoğunlaşabilir, sonrasında elmanın farklı bölgelerini de ısırarak bu parçaların da aynı tada sahip olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Yaptığınız bu pratikler tüm dikkatinizi tek bir obje üzerinde toplamanıza ve ona yargısız, objektif bir gözle bakmanıza yardım eder. Mindfulness egzersizleri sırasında üzerinize rahat spor kıyafetler giyebilirsiniz. Kadın atlet ve tayt gibi ürünlerle daha iyi bir deneyim elde edebilirsiniz.

Mindfulness Meditasyon Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Mindfulness meditasyonu dikkat toplama çalışmaları olarak tanımlanabilir. Anın farkında olmak ve bu yeteneğinizi geliştirmek için kısa meditasyonlar yapabilirsiniz. Meditasyon adımları şu şekildedir:

 • Öncelikle dik bir pozisyonda ayakta durun.
 • Gözlerinizi kapatarak nefesinize konsantre olun ve nefesinizin vücudunuzun hangi bölgelerinde toplandığını anlamaya çalışın.
 • Nefes alma verme dengenizi inceleyin ve nefes almaya devam edin.
 • Sonrasında tüm bu aşamalar süresince dikkatiniz dağıldığında ne düşündüğünüzü inceleyin.
 • En son aşamada meditasyon çalışmasının farkında olarak gözlerinizi açın ve çalışmayı sonlandırın.

Yaptığınız bu kısa meditasyon odaklanma becerinizi güçlendirmeye, zihninizi berrak hale getirmeye ve anda kalma yeteneği kazanmanıza destek olur. Problem çözme yeteneğini geliştiren mindfulness meditasyonları aynı zamanda zihni rahatlatıcı etkisi ile de öne çıkar. Meditasyon sırasında konforlu kadın şort modelleri giyerek çalışmanıza daha iyi odaklanabilirsiniz.

Mindfulness ile İlgili Yanlış Bilinenler

Son dönemlerde birçok kişi tarafından dikkat dağınıklığı sorunuyla mücadele etmek için tercih edilen mindfulness egzersizleri hem bedeninize hem de zihninize odaklanmanıza yardım eder. Öte yandan mindfulness hakkında yanlış bilinen bazı konular da vardır. İşte mindfulness ile ilgili yanlış bilinen detaylar:

 • Mindfulness’ın her meditasyonda olduğu gibi rahatlatıcı etkisi vardır ancak bu egzersiz direkt olarak vücudu gevşetme ve rahatlatma amacı taşımaz.
 • Mindfulness, içeriği itibarıyla çoğu kişi tarafından bir olumlama tekniği olarak algılanabilir. Fakat mindfulness kısaca gerçeğin tarafsız ve objektif bir şekilde farkına varmaktır.
 • Mindfulness’ın gelecekle ilgisi yoktur. Dikkat toplama egzersizleri sadece ana odaklanır.
 • Mindfulness insanlar üzerinde değişim gerçekleştirme amacı gütmez. Bunun yerine kavram andaki durumu tarafsız bir şekilde görmek, kendinizin farkına varmak, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmekle ilişkilidir.
 • Mindfulness herhangi bir din veya kültürle bağdaştırılamaz.
 • Mindfulness bir ritüel konsepti taşımaz. Söz konusu kavram kişiler tarafından günlük hayat pratiği olarak uygulanmalıdır.

Siz de bilinçli farkındalık yeteneğinizi geliştirmek ve hayatta karşılaştığınız durumlara objektif bir bakış açısıyla yaklaşmak için mindfulness egzersizleri yapabilirsiniz. Meditasyonlar sırasında ihtiyaç duyacağınız kadın bra ve şort gibi giyim ürünlerini Barcin.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version