in

Mucize Gıdalar: Yağ Yakan Besinler

Özellikle yaz aylarının yaklaşmakta olduğu günlerde çoğu kişi, vücudunu forma sokmak adına birtakım çalışmalara başlıyor. Yaza kadar hedeflediği kiloya ulaşmak veya formunu korumak, vücudunu sıkılaştırmak isteyen kişiler için bu amaca ulaşabilmenin yolu düzenli egzersiz ve doğru bir beslenme programından geçiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek veya kilo vermek istiyorsanız beslenme düzeninizi mutlaka gözden geçirmelisiniz. Eğer hedeflediğiniz kilonun 5-6 kg veya daha üzerinde iseniz mutlaka diyetisyen tarafından hazırlanacak olan bir diyet programına başlamalısınız. Fakat yalnızca birkaç kilo vermeyi veya vücudunuzu şekle sokmayı hedefliyorsanız fiziksel aktivitenizi arttırmak, sağlıklı beslenmek ve doğru besinleri tercih etmek sizin için yeterli olacaktır. Bu süreci hızlı bir şekilde tamamlama ve hızlıca kilo verme konusunda bazı besinleri tüketmeniz size mucizevi faydalar sağlayabilir. Yağ yakan besinler olarak bilinen aşağıdaki 5 besini tüketerek hızlı bir şekilde kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz?

1. Acı Biber

Acı biberin içerisinde ona acı tadını veren kapsaisin adlı bir madde bulunur. Bu madde sağlık açısından oldukça yararlı etkilere sahip olmakla birlikte aynı zamanda yağ yakımı sağlar ve metabolizma hızını arttırır. Bu sayede hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

yağ yakan besinler biber

Aynı zamanda acı biber, tokluk hissi oluşturması nedeniyle iştah kontrolünün sağlanmasına katkıda bulunur. Özellikle ana öğünlerde yemeklerin yanında tüketeceğiniz acı biber, daha kontrollü bir şekilde öğününüzü tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

2. Yeşil Çay

Sağlık üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunan yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış nadir besin maddelerinden bir tanesidir. Kalori içeriği neredeyse sıfır olan yeşil çay, vücuda sağladığı termojenik etki sayesinde metabolizma hızını arttırır.

yağ yakan besinler yeşil çay

İçerdiği polifenolik bileşenler sayesinde yağ yakımını hızlandırır ve zayıflamayı destekler. Bu nedenle günde 2-3 bardak taze demlenmiş yeşil çay tüketerek formunuzu koruyabilir, zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

3. Tarçın

Yağ yakan besinler listelerinin hemen hemen hepsinde yer alan besinlerden bir tanesi de tarçındır. Özellikle kan şekeri regülasyonunun sağlanması konusunda bilimsel olarak kanıtlanmış olumlu etkilere sahip olan tarçın, insülin hormonunun kandaki düzeylerini dengede tutarak kilo kontrolünün sağlanmasına da yardımcı olur. Metabolizma hızını arttırmada da etkisi olan tarçını düzenli olarak tüketerek yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

yağ yakan besinler tarçın

4. Keten Tohumu

Keten tohumu, içerdiği lignan adlı madde sayesinde vücutta östrojen hormonuna benzer etkilere yol açarak özellikle menopoz sonrası dönemde kilo vermeye yardımcıdır. Yağ yakımına yardımcı olan keten tohumu, yüksek posa içeriği sayesinde aynı zamanda sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık ve şişkinliği de önler. Kilo vermek veya formunuzu korumak istiyorsanız keten tohumunu süt, yoğurt veya salatalara ekleyerek her gün tüketebilirsiniz.

5. Ananas

Yağ yakımını hızlandıran besinlerden bir tanesi de ananastır. Ananasın içeriğinde bulunan bromelin adlı madde, sağlık üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Aynı zamanda metabolizma hızını arttırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Bu nedenle her gün en az 1 dilim ananas tüketerek zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

yağ yakan besinler ananas

Ananası süt veya yoğurt gibi bir protein ve kalsiyum kaynağı ile birlikte tüketerek hem dengeli bir ara öğün elde edebilir, hem de kan şekeri regülasyonunu sağlamaya yardımcı olarak kilo kontrolünüzü destekleyebilirsiniz.

Yukarıda verilen 5 yağ yakıcı besini diyetinize düzenli aralıklarla yerleştirmeniz kilo verme hızınızda belirgin bir artış sağlamanıza yardımcı olur.

Buna ek olarak kilo verme sürecinde düzenli egzersiz yapmak da oldukça önemlidir. Düzenli bir egzersiz planına uyum sağlamanız gereken bu süreçte yapacağınız tüm spor aktiviteleri için ihtiyacınız olacak olan spor giyim ürünleri için Barcin.com adresini ziyaret edebilirsiniz

kramp nedenleri

Kramp Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler

Yanınızda Taşıyabileceğiniz Sağlıklı ve Kolay Atıştırmalıklar