in

Nasıl Fit Vücut Sahibi Olunur?

Forma girmek ve fit bir vücuda sahip olmak yalnızca fiziksel sağlığınız için değil, öz güveniniz için de son derece önemlidir. Peki, fit vücut nasıl olmalıdır? Vücudunuzu forma sokmak için neler yapmalısınız?

Fit Vücut Ne Demektir?

Fit vücut, sosyal medya ve reklamların da etkisiyle genellikle estetik açıdan kullanılan bir terim olmakla birlikte, gerçek manada günlük yaşantıda rahatlıkla hareket edebilmek anlamına gelir. İngilizce Frequency (sıklık), intensity (yoğunluk) ve time (zaman) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Fit vücuda sahip olan bir kişinin kan ve damar sistemlerinin güçlü, esnekliğinin ve dayanıklılığının yüksek olması gerekir.

Fit Vücut Sahibi Nasıl Olunur?

Fit vücut şifreleri temel olarak iki adımdan oluşur. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenerek vücudunuzu forma sokarken verimli bir antrenman programıyla desteklemelisiniz. Fit vücut için yapılması gerekenler arasında en önemlisi, kalori alımını kontrol etmektir.

Nasıl Fit Vücut Sahibi Olunur

Gün içerisinde hiçbir şey yapmadan harcayacağınız kalori miktarı 2000-2500 kcal arasında değişiklik gösterir. Ekstra aktivitelerinizle de kalori harcarsınız. Aldığınız kalori miktarını 2500 civarında tutarak kilonuzu korumanız mümkündür.

Aldığınız kalori miktarı kadar beslenme programınızdaki karbonhidrat, yağ, protein oranları da önemlidir. Fit bir vücuda sahip olmak için protein alımı son derece önemlidir. Spor yapmıyorsanız gün içerisinde her kilo başına 1 gram protein almalısınız. Özellikle ağırlık antrenmanları yapıyorsanız bu miktar daha da artar.

Karbonhidrat tüketimini mümkün olduğunca sınırlamanızda fayda vardır. Bu sayede karbonhidratların ödem yapma ve vücudun yağlanmasına neden olma etkilerinden uzak durarak daha formda bir vücuda sahip olabilirsiniz. Karbonhidrat kaynaklarına dikkat etmek de önemlidir. Un, pirinç, fast food gibi besinlerden aldığınız karbonhidratlar basit olduğundan kan şekerinizin dengeli kalması zordur. Bu nedenle taze sebzeler, baklagiller gibi karbonhidrat kaynaklarını tercih etmenizde fayda vardır.

Nasıl Fit Vücut Sahibi Olunur

İdeal kilonuzun üzerindeyseniz kalori kısıtlamasına gidebilir ve haftada 2-3 gün kardiyo egzersizleri yaparak yağ yakabilirsiniz. Eğer temeliniz yoksa yürüyüş yapabilirsiniz. Spor temeliniz bulunuyorsa koşu ya da bisiklet antrenmanları daha verimli olur. Ayrıca interval adı verilen aralıklı antrenmanlarla daha kısa sürede daha fazla kalori harcayabilirsiniz.

Fit görünmek için antrenman programınızda mutlaka ağırlık çalışmalarına da yer vermelisiniz. Bu sayede vücudun kas yoğunluğunu artırabilir ve tartıda daha kilolu görünseniz dahi fit bir duruşa sahip olursunuz. Ağırlık antrenmanlarını haftada 3-4 ile sınırlandırarak vücudunuza dinlenecek zaman vermeniz önemlidir. Ayrıca arka arkaya iki gün vücudunuzun aynı bölgesini çalıştırmak yerine antrenmanlarınızı dönüşümlü yapmalısınız.

Nasıl Fit Vücut Sahibi Olunur

Kadınlar İçin Fit Vücut Yapma Önerileri Nelerdir?

Günü salatayla geçiriyor, mümkün olduğunca spor yapıyor ancak yine de vücudunuzda bir değişiklik olmadığı mı hissediyorsunuz? Unutmamalısınız ki kadın ve erkek vücudu birbirinden farklıdır. Kadınların hormonları vücudun kas kütlesinin artmasını zorlaştıracak şekilde çalışır. Bu nedenle de fit bir görüntüye ulaşmaları erkeklere göre daha uzun bir süreç alabilir. Yine de bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmak bu süreci kolaylaştırmanızı sağlayabilir.

  • Kadın vücudu ödem yapmaya meyilli olduğundan gün içerisinde mümkün olduğunca su içmeye özen gösterebilirsiniz. Ayrıca yeşil çay gibi ödem giderici içeceklerden de faydalanabilirsiniz.
  • İdeal kilonuzdan daha çok kas/yağ oranınıza odaklanmalısınız. Yağ oranınız %20’nin üzerindeyse fit görünmeniz mümkün değildir.

Antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ekipmanları barcin.com’da bulabilirsiniz.

Antrenman Programı Nasıl Yapılmalıdır

Antrenman Programı Nasıl Yapılmalıdır?

Kramp Nasıl Geçer

Kramp Nasıl Geçer?