in

NBA Forma Üreticisi Nike City Edition’ı Tanıttı

Günümüzden birkaç yıl öncesine bir gidelim. Tarihlerimizi Haziran 2015’e kuralım. NBA, 2015-16 sezonu öncesi yaptığı açıklamada hali hazırda bulunan forma üreticisi Adidas ile anlaşmasının 2017-18 sezonunda sona ereceğini ve yollarına Nike ile devam edeceğinin kararını aldı. Sayılı gün çabuk geçermiş… Beklenen sezon geldi. Sezonun başlaması ile beraber takımların forma ve giyim konularında NBA’in partneri olan Nike, yeni sezon için takımlara özel forma tasarlamaya başladı. NBA’de, partnerine paralel olarak forma ve giyim konularında bazı kural değişikliklerine gitti.Ev sahibi olan takımlar genelde açık renk giyen taraf olur. Deplasman takımları ise koyu renk formalarını giyerler. Renkleri birbirine çok yakın olan takımlar ise kendi aralarında anlaşarak forma renginde değişikliğe gidebilirdi. Ancak bundan sonra ev sahibi olan takım açık renk forma yerine Nike’nin ürettiği 4 ayrı forma seçeneğinden birini tercih edebiliyor. Deplasman takımı da ev sahibinin tercihine göre farklı bir formayı tercih edebiliyor. NBA takımları için hazırlanan bu formalardan beyaz renkli olan Association Edition, deplasmanda giyilmesi ön görülen koyu renkli formada Icon Edition, üçüncü forma seçeneği de Statement Edition olarak adlandırıldı. Sadece forma özelinde değil tüm tasarımlarının temelinde bir hikaye ile yola çıkan Nike, forma tercihleri arasında dördüncü olan City Edition’ı takımlara yeni yıl öncesinde tanıttı.

Yeni yılda birçok takımın giymesi beklenen City Edition modellerinin tasarımları, kulüplerin geçmişine ve unutulmayan anlara, bulundukları şehrin günümüzdeki kültürüne veya geçmişine vurgu yaparken aynı zamanda gelecekten bir parça ile harmanlanıyor. Diğer yandan her formanın kendine özel hikayesinin olması, formaya karakteristik bir özellik katıyor. Formaların tasarımında ilhan kaynağı ise takımı destekleyen şehir ve fanatiklerdir. Formaların hepsinde takımın kendine özgü kökeninden alınan izler bulunur.

Association, Icon, Statement ve City Edition’un en önemli özelliği ise, oyuncuların basketbol sahası içerisindeki performans ve efor ortalamalarına göz önünde bulundurulduğunda teri yüzde 30 daha hızlı emmesi, yüzde 15’te daha hızlı kuruyabilmesidir.

atlanta-boston-broklyn

Atlanta Hawks

Şehrin zengin geçmişinden kopmadan geleceğe bir pencere açılıyor. Formanın üzerinden 70’lerden bu yana takım formasında yer alan asimetrik çizgiler ve volt vurgularına küçük dokunuşlar yapılıyor. Şehrin en ünlü müzik sahnesi ise formanın tasarımına ve fontuna ilham kaynağı oluyor.

Boston Celtics

Celtics’lerin City Edition forması kulübün benzeri olmayan parke zemininden ve Red Auerbach’tan ilham alıyor. Kemer tokasında bulunan TD Garden yazısı Celtics’in 2008 yılındaki şampiyonluğuna küçük bir gönderme yapıyor.

 Brooklyn Nets

Brooklyn Köprüsü’nün, çeşitli grupların ve hareketli hayatların birbirine bağlanmasında oynadığı rolden esinlenen tasarımcılar, Nets’in City Edition formasına köprünün çelik kablolarını desen olarak kullanılması ile birliktelik mesajına vurgu yapıyor.

hornets-chicago-clevland

Charlotte Hornets

Charllote Hornets, tasarımındaki ilham tamamen takımın kendi isminden ortaya çıkmıştır. Birbirilerine bağlılık ve çalışkanlıklarıyla arıları anımsatır. Formanın tasarlanmasında en önemli detay ise arı koçanından ilham alınarak gerçekleştirilmesidir. Kullanılan renkler eşekarısı kanatlarını anımsatırken aynı zaman takım marşı olan “Enter The Swarm” formanın üzerine eklenir.

Chicago Bulls

Şehrin gururu ve güçlü yapısından ilham alınarak tasarlamıştır. Chicago şehrinin gurubu ve güçlü basketbol tarihine inecek olursak çok tanıdık bir isme rastlamak mümkün. O da “Basketbol Tanrısının Sözlük Anlamı: Micheal Jordan

Cleveland Caveliers

Cavaliers City Edition forması, Cleveland’ın Hope Memorial Köprüsü’nü korumak amacıyla yapılan Guardians of Transportation kent simgesi ilham alınarak tasarlanmıştır.

dallas-denver-detroit

Dallas Mavericks

Dallas geceleri formanın tasarımında en büyük ilham kaynağı olmuştur. Özellikle harflerin ve sayıların üzerine tasarlanan neon pırıltıları aynı zamanda enerjiyi yansıtır.

Denver Nuggets

Denver Nuggets’in diğerlerinden farklı bir konumu vardır. Deniz seviyesinden rakım olarak 1 mil yukarıda olduğu için bu yükseklik formanın tasarımına da ilham kaynağı olmuştur.

Detroit Pistons

Otomotiv şehri olan Detroit Pistons’ın kol bantlarında bulunan D logosu tarafına bir atıftır.

golden-clippers-pacers

Golden State Warriors

Bay Area’daki Çin kültürünün ilham olduğu formada, kemer tokasında bulunan Çince karakterler zenginliği temsil ediyor. Sandık logosu Golden Gate Köprüsü’nü ve klasik Çin sembolizmini ifade ediyor.

Indiana Pacers

Hindistan’daki geleneksel otomobil yarışmalarından yola çıkan tasarımcılar tişörtün önüne yerleştirdikler bitiş çizgisi ve formaların numaraları klasik araba yarışlarını anımsatır.

Los Angeles Clippers

California’ya taşınmalarından bu yana geçen 40 sezonu anmak için City Edition forması takımın San Diego’daki tarihini ele alır.

lakers-bucks-memphis

Los Angeles Lakers

Black Mamba baskısının temelini oluşturduğu tasarım, efsaneleri övmektedir. Kulübün onurlandırdığı ilk atlet olan Kobe Bryant referans olarak alındı. Özellikle bu formanın tasarımında Kobe Braynt’ın da yardımcı olduğu söylentiler arasındadır.

Memphis Grizzlies

Forma, 1968 Memphis Sağlık İşçileri Eylemi’nden, bu dönemde yaşanan olaylardan ve kayıplarından; ayrıca Dr. Martin Luther King Kr.’ın idamının 50 yıl dönümünden ilham alınarak tasarlanmıştır.

Milwaukee Bucks

The Bucks’ın City Edition forması tasarımını Milwaukee’nin ünlü Cream City tuğlaları oluşturur. Tişörtteki geyik kafası ve kemer tokasında yer alan Wisconsin silueti fanatiklerin tutkusunu ve çalışkanlığını kutlamak içidir.

minnesota-oklahama-pelicans

Minnesota Timberwolves

“Bold North” temasından ilham alınır. Kurtun gri kış rengi temel renk olarak kullanılırken, yüzeyi saran kar kaplı beyaz dokunuşlar Kuzey’i anlatır. Kullanılan renk kurtun avcılara karşı kamuflajını ve kendini korumasını anlatır ki bu da takımın yeni dönemlerinde başarı için nasıl aç olduklarını anlatır.

New Orleans Pelicans

The New Orleans Pelicans City Edition forması Büyük Perhiz’in arifesi olan Tövbe Salı’nı kutlar. Koyu renkler gücü, inancı ve adaleti temsil ederken, tasarımda dağınık kullanılan numaralar şehrin enerjini anlatır. Tişörtün ense kısmı, klasik karnaval düklerinin giyiminden iham alınır.

 Oklahoma City Thunder

City Edition formasında kullanılan renkler ve logo Oklahoma City Thunder’ın, hızlı, cesur ve dinamik oyun stilinden ilham alır. Tişörtteki gün batımı renkleri ve mavi detaylar gelecek fırtınanın habercisi niteliğindedir.

orlando-phoenix-sixers

Orlando Magic

Uçlarda kullanılan ışık detayları evrenin bizlerin hayal gücünden daha büyük olduğunun göstergesidir. The Orlando Magic City Edition forması, bireysellikten ve sınırları aşmaktan ilham alınarak tasarlanmıştır. Daha yükseğe, daha ileriye, daha derine. Limitsiz ol.

Philadelphia 76ers

Takımın City Edition forması Amerikan özgürlüğünden ilham alınarak tasarlanmıştır. Altta kullanılan parşömen rengi ve üste kullanılan el yazısı Özgürlük Beyannamesi’nden ilham alır. Şortlarda yer alan “76” sayısı Philadephia’da yapılan 200 yıllık kutlamaları anlatır.

Phoenix Suns

The Phoenix Sun City Edition forması 50 yıldır Güneş’in temsil ettiği Hispanik mirasa övgü sunar. Tişörtün arkasındaki detaylar Phoenix takım yıldızından ilham alınır.

portland-sacremento-san-antonio

Portland Trailblazers

Portland Trail Blazers City Edition forması efsane koç Jack Ramsay’ın benzersiz gardırobu ve Kuzeybatı’nın moda trendlerinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Rip Şehri duası topluluğu, kültürü ve fanatikleri temsil ederken, şehrin bayrağı kreatif şekilde kırmızı grafikleri ön plana çıkarır.

Sacramento Kings

King’lerin 1985’teki bebek mavisi formasından esinlenerek yeni City Edition forması takımın geçmişi ve geleceğinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Yeni forma eski bebek mavisi ve kırmızı kullanılarak ve fanatiklerin favori amblemi olan aslan ile tasarlanmıştır. Takım formalarında ilk kez kullanılan logo kullanılmıştır.

San Antonio Spurs

Spurs City Edition forması Amerikan Askeri Güçleri’nde görev alan kadın ve erkek işleri onurlandırmak için tasarlanmıştır. Kamuflaj baskısıyla Amerikan Askeri Savaş formalarından ilham alınmıştır. Tişört ise San Antonio’nun askeri şehir olmasını anlatır.

utah-wizards

 

Utah Jazz

Dalga dalga renklerle tasarlanan Utah Jazz City Edition forması şehrin doğal güzelliğinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Tişörtün kenar tasarımı Salt Lake’ten güney Utah’a giden gezi rutinini anlatır.

Washington Wizards

Hiçbir eyaletin sınırlarında yer almayan District of Columbia ve başkentin takımını onurlandırmak için tasarlanmıştır. Kenarlarda yer alan mermer şekli Washington anıtından, eğilimli numara kullanımı sembolik Washington D.C anıtlarından ilham alınarak tasarlanmıştır.

Freestyle Futbolun Doğuşu: The Secret Tournament

Galatasaray Formasının ve Sarı Kırmızı Renklerin Bilinmeyen Hikayesi