in ,

Basketbol Tanrısının Sözlük Anlamı: Michael Jordan

Hayatı adeta film niteliğinde olan Michael Jordan, başarının tanımı olarak bugün üniversitelerde ders olarak verilmesi gerekir. Michael Jordan’ı her zaman diğer oyunculardan ayıran bir özellik vardır. O da başarıya olan inancıdır. Bu özelliğini de dile getirdiği ve efsane haline gelen şu sözleriyle süsler;

“Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atışı ıskaladım. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. Başarımın sırrı işte budur”

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-1

Defalarca başarısız olmanın kendini başarıya götürdüğünü dile getiren MJ’in bu konu ile ilgili dile getirdiği düşünceler günümüzde çoğu basketbol oyuncusuna ilham kaynağı olmuştur. NBA tarihine yazdırdığı birçok istatistik rekoru ile bugün hala listelerde birinci sırada yer alıyor.

Başarının temelinde ne yatıyor?

Michael Jordan’ın başarısının temelinde kendine olan özgüveni en üst sırada yer alır. Sporun herhangi bir branşında profesyonel seviyede başarıya ulaşmak isteyen sporcular içinde aynı kriter geçerlidir. Başarıya giden yolda ilk adım her zaman sporcunun kendine olan güveninden başlar

“Ben sahada beş kişiyi nasıl geçeceğimi değil, o beş kişinin beni nasıl durduracağını düşünürüm”

Sanırım bu söz özgüvenin tam anlamıyla tanımlanmasında bize yardımcı oluyor. Kendini en üste yerleştiriyor ve bunu yapabileceğine inanıyor! Geriye sadece tek söz kalıyor Just Do It!

NBA’e ilk adımını Chicago Bulls’un kendisini draftlar’da 3. sıradan seçmesi ile atıyor. NBA macerasının ilk sezonunda 28.2 sayı ortalaması ile henüz çaylak olmasına rağmen basketbol otoritelerinin merceği altına alınıyor.

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-2

Gerçekten başarılı olduğunuzu ne zaman anlarsınız?

Bunun cevabı sizi dışarıdan izleyenlerde saklıdır. Oynadığı yıllarda basketbol akımında bir anda değişim gerçekleştiriyor ve yıldız oyuncuları adeta hırsı ile büyülüyor. Oynadığı basketbolun yanında Nike gibi dünyanın önde gelen spor markalarının reklam yüzü oluyor.

“Ve bir gün uyandığınızda tüm şehirde Michael Jordan’ı görüyorsunuz”

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-3

Kendisine Nike tarafından üretilen özel ayakkabılar için yasak reklam gerekçesi ile oynadığı her maçta NBA komisyonuna ceza ödediğini biliyor muydunuz? Jordan’ın ayakkabılarından ayrılmaması ve Nike’nin de basketbol tanrısının arkasında durarak tüm cezaları üstlenmesi Air Jordan markasının büyümesinin en önemli nedenlerindendir.

Rakip savunmayı en hızlı şekide geçip sayıya ulaşmak için ihtiyacın olan Air Jordan basketbol ürünlerinin hepsini Barcin.com adresinden bulabilirsin.

NBA’de birçok jenerasyonu gören ve bugünün çoğu yıldız oyucusunun gençliğinde idol olan MJ, kendisinden yaşça büyük ve tecrübeli olan yıldız oyunculardan da aldığı övgülerle ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

MJ için hangi yıldız oyuncu ne dedi?

Michael Jordan için övgü yağdıran yıldız oyuncuların başında Magic Johnson yer alır. O ise MJ için şu sözleri dile getirmiştir.

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-magic-jhonson

“Dünyada iki tip basketbolcu vardır, Jordan ve diğerleri”

“Bazen Jordan o kadar güzel oynardı ki onu savunma yapmak yerine potayı güzel gören bir yerden Jordan’ın yapacağı şeyi izlemeyi seçiyordum, çünkü ertesi gün herkes o hareketten bahsederken tam anlamıyla görememiş olmak beni çıldırtıyordu.”

“MICHAEL JORDAN gibisi gelmedi, gelmeyecek.”

Michael Jordan’nın en azılı rakiplerinden şutlarıyla ünlü Larry Bird ise;

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-larry-bird

“Bugün Tanrı sahaya inmişti, maç bittiğinde Jordan’dan 63 sayı yediğimize hiçbirimiz inanamıyorduk.”

Oldies but goldies listesinde her zaman ona bir yer var! Ters turnike atarken havada adam geçme ve tek elle değirmen yapması ile ünlü Dr. J lakaplı Julius Erving ise;

“Michael saygı duyarak izlediğim ve bana oynadığım günleri tekrar yaşatan tek oyuncu.”

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-juluis

NBA’de hem Jordan’ın hem de Kobe Braynt’ın yıllarca antrenörlüğü yapmış tecrübeli isim Phill Jackson sessiz mi kaldı dersiniz? İkisinin hakkında en çok yorum yapmayı hak eden kişi kesinlikle kendisidir.

Phil Jackson bir maçta aldığı molada Kobe’ye, MJ üzerinden örnek vermek istiyor ve maçı kazandıracak cümleyi ağzından çıkarıyor:

“Ben Michael Jordan’a maçta ne yapması gerektiğini söylemezdim ama sana söylüyorum.”

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-phill-jackson

“MJ’ın koçluğunu yaptığı dönemde Phill Jackson: “Kobe iş ahlakı yönünden NBA de ancak Jordan’la kıyaslanabilir”

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-kobe-jordan-tavsiye

96/97 sezonunda Phill Jackson mola takıma çok net bir direktifte bulunuyor!

 “Topu Jordan’a verin ve etrafından defolun gidin”

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-phill-mola

Her iki oyuncunun da yıllarca antrenörlüğünü üstlenmiş olan Phill Jackson yayınladığı kitaplarda bu ikilinin arasındaki farkları benzerlikleri kaleme dökmüştür. Her iki oyuncuyu da artı ve eksi yönleriyle yakından tanıyan antrenörün yorumlarını öğrenmek için “Kobe Braynt, Michael Jordan Karşılaştırması” yazımıza sizi davet ediyoruz.

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-kobe-jordan

Kobe’nin basketbolunu Jordan’ın videolarını izleyerek geliştirdiğini biliyor muydunuz? Bu bilgiyi belki yerlerde okumuş ve biliyor olabilirsiniz. Ancak bu bilgini yanına eklenmesi gerek 23 madde daha olduğunu söyleyebiliriz. Bu maddeleri bulabilmenize yardımcı olalım ve sizleri “Kobe Bryant Hakkında Bilmeniz Gereken 24 Şey” yazımızla baş başa bırakalım.

Hazır zamanı gelmişken herkesin MJ hakkında bilmediğiniz ve sadece bloğumuzda bulabileceğiniz bilgilere küçük bir giriş yapalım. Evet, merak edenleri “Michael Jordan Hakkında İlginç Bilgiler” sayfamıza bekliyoruz.

NBA’de her zaman stil sahibi olan ve medyatik yönü ile ilgi odağı olan Dennis Rodman ise takım arkadaşı için;

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-dennis-rodman

“Bazı oyuncuların baskete giden yolu bulmalarını seyretmek çok ilginç ve Michael’da beni en çok etkileyen taraf da budur. Onun nasıl sıçradığını ve smaç yaptığı hakkında konuşup durabilirsiniz ama basketbolu gerçekten bilen insanlar onun çembere giden yolu her defasında keşfetmesinden, şut atmak istediği her zaman o şutu ve turnikeyi ne yapıp edip bulmasından çok etkileniyor. Chicago’ya ilk geldiğim de beni inanılmaz şaşırtmıştı ve sanıyorum onunla aynı takımda oynadığınızda rakip takım oynadığınızdan daha çok etkileniyorsunuz!”

NBA’in “Postacı” lakaplı ve kendi başına ayrı bir yıldız olan Karl Malone ise;

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-karl-malone

“O, oyuncuların oyuncusu! Kendiniz oynamadığınızda seyrettiğiniz adam! Bazen onunla maç yaparken bir hareket yapıyor ve siz kendi kendinize “Keşke ağır çekimde tekrar görebilseydim” diyorsunuz.”

Postacı lakaplı Karl Malone basketbolda kendine has bir yıldızdı. Basketbol yeteneklerinin dışında birçok hobiye sahiptir. Ulusal Tüfek Birliği üyelerinden biri olması bunlardan sadece bir tanesidir. Diğerleri ise “Karl Malone Hakkında İlginç Bilgiler” yazımızda gizli!

Karl Malone’nin NBA’de MJ’den sonra en çok desteklediği oyuncu tabii ki en yakın arkadaşı Jhon Stockton’dur. Nedeni ise aralarında olan uyumdur. “Basketbolda Siyah ve Beyazın Müthiş Uyumu” olan bu ikilinin arkadaşlığını merak edenler yazımıza bir göz atabilir.

Michael Jordan için bir yıldız düşüncelerini dile getirmiştir. Peki hikayenin esas kahramanı olan MJ kendi düşüncelerinin nasıl olduğunu öğrenelim. Siz basketbolseveleri derlediğimiz Michael Jordan’ın tarihe geçmiş efsane sözleri ile baş başa bırakıyoruz.

“Ne olursa olsun her zaman agresif ol.”

(MJ basketbol’u bırakırken ki son maçlarından birinde Kobe’ye bunu söylüyor) . 

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-kobe

MJ son All Star maçında: “Ben basketbolu Dr.J(Julius Erving), Magic Johnson, Larry Bird gibi yıldızlardan aldım, burada görmüş olduğunuz süper yıldızlara bırakıyorum”

“MJ bir maçta kısa boylu adamın üstünden smaç bastıktan sonra seyircilerden biri kendi boyuna göre birini bulsana demiş. Sonra hemen sonraki atakta MJ topu eline alıp bu sefer 2.15’lik adamın üzerinden smaç basmış ve sonra seyirciye şöyle demiş: “Senin için yeterince uzun muydu?”

“Herkes bir gün Michael Jordan olmak istiyor, bense her gün Michael Jordan olmak zorundayım.”
“Hiç bir zaman şut atmadan önce negatif bir düşünce aklıma getirmem, çünkü negatif sonuç benim işim değil.”
“Her maçı son maçımmış gibi oynuyorum!”
“Yetenek maçı kazandırır ama zeka ve takım oyunu şampiyonluğu!”

MJ bir maçta 69 sayı atar ve maç sonu röportajında MJ’i savunan oyuncuya mikrofon uzatılır. “En azından Jordan’ı 70 sayının altında tuttum” der.

BONUS

basketbol-tanrisinin-sozluk-anlami-jordan-soz

Günümüzde hala MJ’in mucizevi oyunundan basketbola hevesli genç yetenekler örnek verilmektedir. Bu konuda kimsenin itirazı olacağını düşünmüyoruz. Yazımızın en başında söyledik. Üniversitelerde ders olarak verilmesi gerekiyor. Neden mi? Cevabı video’da bulabilirsiniz.

Majestelerinin son dansı yazımızda Michael Jordan’ın son emekliliğinden önce giydiği Air Jordandan bilgi alabilirsiniz. Basketbol sevgisinin her daim sizinle olması dileklerimizle!

Protein Tozu İçermeyen Protein Bar Tarifleri

Sıkıysa Uzak Durun: En Kalorili Yiyecekler Top 10 Listesi