in

NBA’de Oynayan En İyi 10 Yabancı Basketbolcu

NBA‘de oynayan yabancı oyuncular gerçekten son dönemlerde rekor seviyelere ulaştı. Özellikle Amerikan Basketbol Ligi olarak dünya çapında bir kaliteye sahip olan organizasyonda önceden ABD vatandaşı olan oyuncuların sayısı neredeyse %90’lık dilimi oluşturuyordu. Ancak günümüz şartlarında her 4 oyuncudan birisinin ABD vatandaşı olmadığını ve yabancı sayısının da gitgide arttığını söylemeliyiz. 1990’larda ortalama bir sezonda oynayan yabancı oyuncu sayısı 20 dolaylarındayken bu sayı 2000’li yılların başında 45’e yükselmişti. 2016’da ise toplam 443 oyuncunun bulunduğu 30 takımdan oluşan ligte 102 yabancı oyuncu bulunuyor.

Elbette ki NBA’de oynayan en iyi 10 yabancı dediğimiz zaman birçok karşılaştırma kriteri bulabiliriz. Aldıkları süreler, ürettikleri sayılar, asist ve ribaundlar hatta transfer ücretleri bu kıyaslamaya dahil olabilir. Ancak öncelikle ülkelere göre üstünlüklere bakabiliriz. NBA’de en çok yabancı oyuncu komşu Kanada‘dan geliyor. 12 oyuncuyla hakimiyet kurulmuş. Ardından Fransa 10 oyuncuyla takip ederken İspanya ve Avustralya 7 oyuncuyla 3.sırayı paylaşıyor. Türkiye ise 5 oyuncuyla NBA’de birçok ülkenin önünde yer alıyor.

NBA’de şu anda oynayan ve kontratları bulunmasa da lisansları olup teklif bekleyen Türk sporcuları dahil ettiğimizde şu isimler bulunuyor. NBA’de oynayan Türk oyuncular yazımıza da göz gezdirmeyi unutmayın.

  • Ersan İlyasova
  • Enes Kanter
  • Ömer Aşık
  • Hidayet Türkoğlu
  • Furkan Aldemir

NBA’de oynayan en iyi 10 yabancı basketbolcu kıyaslamasında ise şu isimler sıralanabilir. Bu sıralamayı ortaya koydukları performans sonrasında imzaladıkları transfer anlaşmalarıyla sağlayan oyuncular üzerinden yapmak mümkündür. Başarılı çıkışlarıyla adından söz ettiren bu yabancı isimler Amerikan Basketbol Ligi’ni domine edebilecek yeteneğe sahipler.

Marc Gasol

Barcelona ile başlayan kariyeri Memphis Grizzlies ile kesişmiştir. Son olarak bu sezon içerisinde 5 yıllığına 100 milyon $ değerinde bir anlaşma imzalayarak devam kararı vermiştir.

Enes Kanter

Enes Kanter Fenerbahçe ile başladığı profesyonel kariyerine Draft ile seçildiği Utah üzerinden Oklahoma City Thunder’a kadar uzatmayı başarmıştır. Oklahoma masaya oturduğu Portland ile 70 milyon $ değerinde bir anlaşma imzalayarak Enes’i kadrosunda tuttu.

Reggie Jackson

İtalyan oyuncu Reggie Jackson 2011 yılından bu yana Oklahoma City Thunder forması giymesine karşın sezon başı 5 yıllığına 80 milyon $ değerinde bir anlaşma imzalayarak kariyerine Detroit Pistons ile devam etme kararı almıştır.

Bismack Biyombo

Kongo’dan NBA’e uzanan yolculuğunda Sacramento Kings Draftında 7.sıradan seçilmesi bir eşik olarak görülüyor. Şuan 1992 doğumlu olduğundan pişme aşamasında görülen oyuncu Toronto Raptors ile geçtiğimiz sezon anlaşmasını uzatarak NBA’e demir attı.

Ömer Aşık

Türkiye’yi temsil edilen ve son 2 sezondur Enes ile yıldızı parlayan Ömer Fenerbahçe’den çıkarak Chicago Bulls ve ardından Houston Rockets formasını giydi. New Orleans Pelicans ile 2014’ten bu yana bir arada olan başarılı milli basketbolcumuz 5 yıl için 60 Milyon $ kazanacak.

Goran Dragic

Slovak yıldız Goran Dragic Phoenix Suns, Houston Rockets ve tekrar Phoenix forması giydikten sonra kariyerine 2015 itibariyle Miami Heat üzerinde devam etme kararı aldı. 5 yıllık sözleşmesini 90 milyon $ karşılığında imzalayarak resmiyete döktü.

Donatas Motiejunas

Houston Rockets ile başladığı NBA macerasını Detroit Pistons ile sürdürme kararı alması tamamen takımın takas opsiyonu sonucunda ortaya çıkmıştır. Karşılığında ise Draft hakkı alınmıştır.

Ersan İlyasova

Ersan İlyasova son sezonuyla Detroit Pistons formasını terlettiği 2015-16 sezonunda harikalar yarattı. Bunun üzerine Orlando Magic forması giymek için yüklü bir sözleşmeye imza attı.

Tim Duncan

Aslında ABD forması giymesine karşın milli takım seçimini Amerika’dan yana kullanmış olan Virjin Adaları doğumlu oyuncudur. Halen daha San Antonio Spurs ile yoluna devam etmektedir.

Magic Johnson Hakkında İlginç Bilgiler – Infografik

Asics GEL-Lyte III’ten Tribal Maskeler Yapmak