in

NBA’in En Çok Ayakkabı Sattıran Yıldız Oyuncuları

NBA sahalarındaki rekabeti bilmeyen yoktur. Biz bugün NBA sahalarındaki rekabete farklı bir açıdan bakacağız. NBA’in yıldız oyuncularının oyunları kadar dikkat çeken detaylardan biri hangi marka ayakkabıyı tercih ettikleridir. Genelde yıldız bir oyuncunun ayaklarında kendi adını taşıyan bir çift spor ayakkabı görürsünüz. Geçtiğimiz günlerde Forbes bu konuda yaptığı bir araştırmayı paylaştı. Forbes geçtiğimiz senenin en çok satan basketbol ayakkabılarına bakarak NBA’in en çok sattıran oyuncularını listeledi.

Forbes’un araştırmasına göre LeBron James rakiplerini açık ara geride bırakmayı başardı. LeBron James imzalı ayakkabılarla Nike, geçen sene 300 milyon dolarlık bir satış yakaladı. James’in en yakın rakibi ise 175 milyon dolarlık satış grafiği yakalayan Kevin Durant oldu. Ancak Durant’ın bir sene öncesine göre yakaladığı başarı muazzam. Kevin Durant imzalı ayakkabıların satışları bir önceki seneye göre %400’lük bir artışla 35 milyon dolardan 175 milyon dolara  yükseldi. Yani Durant’ın başarı grafiği yükseldikçe satışları da katlanıyor. Üçüncü sıraya baktığımızda karşımıza Kobe Bryant çıkıyor. Kobe’nin ayakkabıları ise 50 milyon dolarlık satış yakalayabilmiş. Bu arada ilk 3 sırayı kapan oyuncuların Nike markası ile çalıştığını hatırlatmakta yarar var. Konu basketbol ayakkabıları olunca Nike rakipleriyle arayı oldukça açmışa benziyor. Listenin tamamı ise şöyle:

  1. LeBron James (Nike): $300 million
  2. Kevin Durant (Nike): $175 million
  3. Kobe Bryant (Nike): $50 million
  4. Derrick Rose (adidas): $40 million
  5. Carmelo Anthony (Jordan): $30 million
  6. Chris Paul (Jordan): $30 million
  7. John Wall (adidas): $5 million
  8. Dwight Howard (adidas): $5 million

Amerika’daki satış rakamlarını görünce biz de kendi satışlarımıza biz göz attık ve Barçın Spor müşterilerinin tercihlerine göre en çok satan NBA yıldızlarını sıraladık. Bizim satış istatistiklerimize göre en çok satan 5 NBA yıldızı sırasıyla şöyle:

Jordan
Kobe Bryant
LeBron James
Derrick Rose
Kevin Durant

Forbes yaptığı araştırmada yılların efsanesi olan Jordan‘ı işin içine katmamıştı. Daha doğrusu oldukça genişleyen Jordan koleksiyonunun toplam satışına listede yer vermedi. Jordan markası geçen sene 2.5 milyar dolarlık bir satışa imza atarak pazarın %54’üne hakim oldu. Ancak Jordan’ı liste dışı bırakmaya bizim gönlümüz el vermedi.


Gördüğünüz gibi Türkiye’deki kullanıcıların tercihleri biraz daha farklı. NBA’in Amerika’daki hayran kitlesini düşünecek olursak sıralamanın farklı olması çok doğal. Bakalım önümüzdeki sezon kazanan kim olacak? İyi olan kazansın;)

Geleceğe Dönüş Ayakkabıları 2015’te Satışta Olacak

Space Jam 2’nin Başrolünü LeBron James Kaptı