in

Nike Air Max Ayakkabıların Hikayesi

İlk kez 1987 yılında satışa sunulan Nike Air Max, o gün bugündür ikonik sneaker’lar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan 2090 ise markanın Air Max serisinin 30. yılı anısına tasarlayıp satışa sunduğu en son model. 2014 yılından bu yana her yıl mart ayının 26. gününü Air Max günü olarak kutlayan Nike, cesur ve yenilikçi çizgisinin ilham kaynağını en başta sokaklardan alıyor. Her yeni modeli olay olan markanın, en az 3 jenerasyon tarafından giyilen Air Max koleksiyonunun uzun soluklu hikayesi ise oldukça ilginç. 1979 yılında Air teknolojisinin bulunması ile üretilmeye başlayan hava yastıklı ayakkabılar, Air Max serisi ile beklenenden daha uzun soluklu bir maceraya atılıyor. Gelmiş geçmiş en çok satılan ayakkabı olan, efsanevi Air Max’in ilgi çekici hikayesi ise tam olarak 1985 yılına kadar geri gidiyor

Rafa Kaldırılan İlk Nike Air Max Eskizi

nike ayakkabıların hikayesi air max zero
📷. : https://news.nike.com/news/from-zero-to-1-the-tale-of-the-first-air-max

Tarihler 1985’i gösterdiğinde, Nike marka olarak Michael Jordan ile anlaşmış ve büyük çıkışını çoktan yakalamıştı. Ancak o tarihlerde üzerinde çalışılan, görünür hava kapsüllerini ayakkabılara entegre ederek yepyeni bir çıkış yakalama fikri mimar- tasarımcı Tinker Hatfield’i oldukça etkiliyor. Hava kapsüllerinden sorumlu David Forland ile birlikte çalışmaya başlayan Hatfield, ilk kez 1985 yılında Air Max Zero’yu tasarlıyor. Ancak zamanın teknolojik koşullarının oldukça ötesinde olan modeli, o sıralarda üretmek mümkün gözükmüyor. Bu yüzden rafa kaldırılan Air Max Zero modeli 2015 yılına kadar unutuluyor, Hatfield ise vazgeçmiyor. 1987 yılında Paris’e yaptığı bir gezi esnasında Pompidou Centre’dan oldukça etkilenen Hatfield, dönüşte yeni tasarlayacağı ayakkabının eskizleri üzerinde tekrar çalışmaya başlıyor. Ortaya çıkan modele ise Air Max 1 adı veriliyor.

Nike Air Max Ayakkabıların Hikayesi
📷 : https://www.liveabout.com/best-colorways-of-the-nike-air-max-1-3019282

Bir efsanenin doğuşu işte böyle başlıyor. İlk kez 1987 yılında satışa sunulan Air Max 1, aynı zamanda hava kapsüllerinin görünür hale geldiği ilk Nike ayakkabısı oluyor. Tanıtımı, efsanevi rock grubu The Beatles’in Revolution şarkısı kullanılan reklamlar ile yapılan Nike Air Max1, aynı yıl satışa çıkan Air Trainer 1 ve Air Revolution’ın aksine şöhretini hala devam ettiriyor. O günden bugüne onlarca Air Max modeli tasarlayan marka, her defasında hayranlarını şaşırtarak daha çok taraftar toplamayı başarıyor. 1987’den bu yana 3 jenerasyonu kendine hayran bırakan Air Max serisi, ilk çıkan mavi ve kırmızı logolu beyaz sneaker’larına basketbol, tenis, fitness ve koşu modellerini de ekleyerek yoluna devam ediyor.

Koleksiyonerlerin Listesindeki Efsanevi 5 Air Max Modeli

Air Max 1’in çıkışını takip eden yıllarda yeni modeller art arda satışa sunuluyor. 1990’da, Hatfield tasarımı Air Max 90 çıktığında hava yastıkları daha da güçlenirken markanın imajı ise parlıyor. Zamansız tasarımlardan biri olarak görülen Air 90, İtalyan spor arabalarından ilham alınarak tasarlanıyor. Günümüzde hala koleksiyonerlerin listesinde olan model, bir zamanlar onları giyenlere bugün para kazandırıyor. Ancak Nike, Air 90 ile yetinmiyor ve 1991 yılında Air Max 180‘i tasarlıyor. Beyaz, mavi ve kırmızının kullanıldığı ayakkabı, diğer 3 modele göre daha geniş hava yastıklarına sahip. 1992 yılı olimpiyatları için tasarlanan ürün, Michael Jordan’lı tanıtımları sayesinde o yılın en çok satan ayakkabıları arasına giriyor.

1995’de ise Sergio Lazano imzası taşıyan Air Max 95 satışa sunulduğunda herkesin nefesi kesiliyor. Şimdiye kadar tasarlanan tüm spor ayakkabılardan farklı bir duruşu olan Air Max 95, insan vücudundan ilham alan tasarımını bütün taban boyunca yerleştirilen görünür hava yastıkları ile tamamlıyor.

📷. : https://www.sneakerfreaker.com/features/all-time-greatest/nike-air-max-95-best-all-time-part-1

Gerçek anlamda bir tasarım devrimi sayılan Air Max 95’i, ilerleyen yıllarda Air Max 97‘nin satışa sunulması takip ediyor. 1997 yılında tasarlanan model, Japonların yüksek hızlı mavi treninden ilham alan tasarımı sayesinde Air Max satışlarını yeniden canlandırıyor.

📷. : https://www.sneakerfreaker.com/features/history-inspiration-air-max

Air Max 93 ise satışa sunulduğu 1993 yılında çok ses getirmese bile yıllar sonra Air Max 270 olarak yeniden satılmaya başlandığında yeni nesil Nike hayranlarının ilgi ve beğenisini kazanmayı başarıyor.

Avrupa ve Amerika’da, son 30 yılda müzikten spora ve kültürel yaşama damga vuran modelleri Barcin.com üzerinden inceleyebilir, uygun fiyatlar ve fırsatlardan yararlanarak hemen satın alabilirsiniz. 

Eşofman Takımı Nasıl Seçilmeli

Eşofman Takımı Nasıl Seçilmeli?

faydalı fitness uygulamasıları

9 Faydalı Fitness Uygulaması