Menu
in

Nike Tarihine Damga Vuran En İyi 15 Reklam Filmi

Nike ürünleriyle olduğu kadar reklam filmleriyle de güçlü bir etki yaratmayı çok iyi başaran markalardan biri. Markanın tarihine damga vuran en iyi 15 reklam filmini yeniden hatırlamaya ne dersiniz?

1988 – Walt Stack

Dünyanın “Just Do It” sloganını gördüğü ilk reklam filmi  80 yaşındaki ikonik koşucu Walt Stack‘ın öne çıkarıldığı reklam oldu.  1988 yılında çekilen reklam filmi markanın duruşunu açıkça sergilediği önemli adımlardan biriydi.

1988 – Michael Jordan ve Spike Lee

Michael Jordan ve Spike Lee’nin yer aldığı siyah beyaz Air Jordan reklam serisinin ilki 1988 yılında çekildi. Gayet cool takılan Jordan ile Lee’nin canlandırdığı Mars Blackmon arasındaki diyaloglar çok beğenilerek reklam serisinin devamlılığını sağladı. Mutlaka izleyin, çok nostaljik;)

1991 – Andre Agassi ve The Red Hot Chili Peppers ile Rock ‘N Roll Tennis

90’lara hoş geldiniz. Sadece Andre Agassi‘nin uçuşan rocker saçlarını görmek için bile izlemeniz gereken reklam filminde dönemin popüler rock grubu Red Hot Chilli Peppers çalıyor, Agassi ise oynuyor.

1996 – I am Tiger Woods

Tiger Woods‘u ilk kez 1996’da Nike reklamlarında görmeye başladık. I’am Tiger Woods isimli reklam filmi Nike’ın tüm sporlara aynı mesafede durduğu mesajını vermesi açısından da önemliydi.

2001 – Nike Freestyle

Streetball yıldızlarını NBA efsaneleriyle bir araya getiren Nike Freestyle reklam filmlerinin ilki döneme imza atan Hip Hop ritmleriyle karşımıza çıkıyor.

2002 – Nike Move

En İyi Reklam dalında Emmy ödülü kazanan Nike Move reklam filminde farklı dallardaki amatör ve profesyonel sporcuların hareket halindeki vücutlarının estetiği ön plana çıkartılıyor.

2005 – Go Tell The World

Tarihi boyunca futbol kramponları üreten ve 1994 Dünya Kupası sponsorluklarıyla futbola yaptığı yatırımı belirginleştiren Nike, 2005’te Amerika’ya yaptığı futbol yatırımını dünyaya haykırmaya karar verdi;)

2005 – R10 Crossbar

Barcelona’nın eski yıldızı Ronaldinho‘nun yeni Nike kramponunu test ederken topu 4 kez üst üste kale üst direğine gönderdiği bu video Nike’ın tarihindeki ilk viral videosu olarak aklımızda yer etti. Amatör bir kamerayla çekilmiş izlenimi veren reklamın CGI kullanılarak yapılıp yapılmadığı uzunca bir süre tartışıldı.

2006 – Let Your Game Speak

Michael Jordan artık oyunda olmasa bile efsanesi devam ediyordu. Jordan’ın akıllara kazınan oyunlarının farklı yaşlardaki çocuk basketbolcular tarafından tekrarlandığı “Let Your Game Speak” reklam filmi efsanenin devam edeceğinin kanıtı gibiydi.

2006 – LeBron James Swimming Pool

NBA yıldızlarından LeBron James, dört farklı karakter olarak karşımıza çıkınca ortaya oldukça eğlenceli bir reklam filmi çıkıyor.

2008 – My Better is Better

Nike, LaDanian Tomlinson‘dan Steve Nash‘e kadar farklı sporculara yer verdiği motive edici reklam filmi “My Better is Better” ile bir kez daha vizyonunu ortaya koymuş oldu.

2012 – Find Your Greatness

“Find Your Greatness” sloganıyla hepimizin limitlerini sorgulayan Nike, Rise and Shine reklamıyla hala sıkça paylaşılan muhteşem bir işe daha imza attı.

2013 – Possibilities

Nike, “Just Do It” sloganının 25. yılını kutladığı Possibilities reklam filmiyle yine büyük bir viral başarıya imza attı. Farklı spor dallarının süper starlarını bir araya getiren eğlenceli reklam filminin orijinal versiyonunu ünlü oyuncu Bradley Cooper seslendirirken, Türkçe versiyonunu Bay J seslendirdi.

2014 – Winner Stays

Cristiano Ronaldo, Neymar Jr., Wayne Rooney, Zlatan Ibrahimovic, Gerard Pique, Gonzalo Higuain, Mario Götze, Eden Hazard, Thiago Silva, Andrea Pirlo, David Luiz, Andres Iniesta, Thibaut Courtois ve Tim Howard gibi yıldızların yer aldığı “Winner Stays” reklam filmi 2014’ün en çok izlenen 2. youtube videosu olarak başarısını kanıtladı. Nike’ın en yeni viral başarısını izlemediyseniz sakın kaçırmayın;)

2014 – Last Game

2014 Dünya Kupası’nın yıldızları Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Neymar Junior, Zlatan Ibrahimovic, Andres Iniesta, David Luiz, Franck Ribery, Tim Howard ave Ronaldo Fenomeno’nun öne çıktığı reklam filmi çok keyifli bir kısa animasyon filmi olarak bile izlenebilecek kadar güzel.

Exit mobile version