Menu
in

Bu Öğlen Kaç Kalori Aldığını Biliyoruz!

Her gün işe gidip, çok katlı plazanızda gün içinde sadece yemek saatlerinde dışarıya çıkabilenlerdenseniz; yaza fit girmek için yediklerinizin kalorisine çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Vücut, çalışma prensibi olarak, siz hiç spor yapmasanız bile kalori harcamaya devam eden bir yapıda olsa da hiç spor yapmıyor ve gün içinde hareketsiz kalıyorsanız, aldığınız ve harcadığınız kaloriyi mutlaka dengede tutmanız gerekir.

Harcadığınızdan çok kalori almaya başladığınızda ise yediğiniz her lokmanın size kilo olarak geri dönebileceğini ise sakın unutmayın.

Bu sebeple yaşınıza, boyunuza ve ağırlığınıza göre belirlenen günlük kalori ihtiyacınızı öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Bu konuda internette destek alabileceğiniz birçok websitesi mevcut. Ardından kendinize kalorisine göre yemek tercihi yaptığınız bir beslenme programı hazırlayın. Böylece hesapta olmayan sürpriz kilo artışlarının önüne geçebilir, fitliğinizi çok daha rahat koruyabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa, sizinle çalışırken de sağlıklı beslenilebileceğini kanıtlayan bir liste paylaşacağız. Bu listede tek tek malzemelerin değil, yemeklerin piştikten sonraki kalori miktarlarını yazacağız. Böylece her gün gördüğünüz belki de kalorisi yüzünden yemeğe çekindiğiniz yemeklerin gerçekte kaç kalori olduğunu göreceksiniz.

Lafı uzatmadan, o esnaf lokantalarında hangi yemek kaç kaloriymiş, gelin birlikte öğrenelim.

Bulgur pilavı: 310-320 Musakka: 276
Beşamelli kabak graten: 250 Kapuska: 226
Biber dolması: 342 Mercimek köfte: 240
Beşamelli yaz türlüsü: 241 Yoğurtlu ıspanak: 224
İzmir köfte: 348 Yumurtalı ıspanak: 302
Kıymalı patates: 250 Karnabahar graten: 227
Peynirli makarna: 354 1 Porsiyon Dürüm kebap: 500-550
Fırın patates: 304 1 porsiyon saç kavurma: 350-370
İmambayıldı: 240 Kızarmış içli köfte: 180-200 kalori
Yoğurtlu ıspanak: 224 Kabak kalye: 240

Unutmayın, gün sadece öğlenden ibaret değil ve iyi bir kahvaltıyla 1000 kaloriyi bulabilirsiniz. Bu sebeple hesaplamanızı tüm günü düşünerek yapmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yazın

Exit mobile version