Menu
in

Pole Dance Nedir, Nasıl Yapılır, Eğitimi Nereden Alınır?

Direk dansı, birçok önyargı olmasına rağmen son zamanlarda sporcuların da ilgi gösterdiği bir dans şeklidir. Daha çok kadınlara yönelik gibi görünse de erkeklerin de yapabildiği, pek çok kas grubunu hedefleyen hareketler bütünü olarak da adlandırılabilir.

Pek çok insan direk dansı denilince striptiz yapmayı düşünür ama aslında bununla hiçbir ilgisi yoktur. Bu düşüncenin nedeni ise dansçıların seyircilere gösteri yapmak için bir direk etrafında jimnastik hareketleri yaptıkları gezici sirklerdir.

1990’lı yıllardan başlayarak, dans ve fitness eğitmenleri direği tam teşekküllü bir eğitim ve fiziksel ifade aracı olarak kullanmaya başladılar ve direk dansını hızla büyüyen bir sanatsal ve spor disiplini haline getirdiler.

Peki pole dans neden popüler oldu? Vücudunuza faydaları nelerdir? Bu sporu nerede yapabilirsiniz ve nelere dikkat etmelisiniz? İşte pole dans hakkında bilmeniz gereken her şey!

Pole Dance Nedir? 

Pole dance, kas eğitimi, dayanıklılık ve duygusallığı koordine eden dikey bir direğin etrafında yapılan akrobatik bir danstır. Bu sporun faydaları hem ince vücut, gelişmiş fiziksel kondisyon, daha iyi esneklik gibi fiziksel düzeyde hem de kişisel gelişim, gelişmiş özgüven gibi psikolojik düzeydedir.

Pole dansını, dans hareketleri ve akrobasi kombinasyonu olarak görebilirsiniz. Tüm hareketler çelik bir direğin etrafında gerçekleşir. Çekici dans hareketleriyle özdeşleşen pole dans sadece bundan ibaret değildir. Ancak bu dans pek çok şekilde yapılmaya devam eder. Aslında bu ne istediğinize bağlıdır. Bir spor olarak direk dansı mı? Yoksa çekici bir dans koreografisi için pole dance mı?

Direk dansının kökleri Çin ve Hindistan’a dayansa da modern direk dansı Kanada’dan yayılmıştır. Modernize edilmiş hali daha çok fitness sistemi olarak sunulur. Çünkü çoğu sporcu için bile zorlayıcı pek çok hareket içerir, aynı anda pek çok kas grubunu çalıştırır ve iyi bir kondisyona sahip olmanıza yardımcı olur. 

Pole Dance Nasıl Yapılır? 

Sportif pole dansı, yaş, fizik veya spor deneyimi ne olursa olsun herkes için uygundur. Başlamak için esnek veya güçlü olmanıza gerek yoktur, çünkü bu özellikler antrenmanlarda gelişir. Pole dans kurs alınarak öğrenilir. Bunun nedeni ilk seferde tek başınıza üstesinden gelemeyeceğiniz zor hareketler içermesi ve yaralanma riskidir.

Pole dance yapanlar, dans stüdyosunda alışkın olduğundan daha uzun bir ısınma ile derse başlar. Isınma yaralanmaları önlemek için önemlidir. Isınma sırasında, diğer şeylerin yanı sıra, kuvvet egzersizleri, aynı zamanda birtakım germe egzersizleri de yapılır. Isınma yaklaşık  20 dakika sürer. Tüm bunlar pole dans borusu etrafında rahat hareket etmeniz ve dans esnasında rahat hareket etmeniz için son derece önemlidir.

Pole dans kurs eğitimleri ilk seviyeden başlar ve ilerleme kaydettikçe seviye atlanır. Bu nedenle ilk dersler daha çok standart yürüyüşler, direk etrafında yürüme, tırmanma gibi temel dans teknikleriyle başlar. Bu sizin öğrenme ve uygulama hızınıza bağlıdır. Ancak genellikle ikinci seviyede baş aşağı durma, farklı bacak duruşları ve daha zor dönüşler öğrenilir. Son derece zor bir spor dansı olduğundan eğitmen eşliğinde adım adım ilerlenir ve son seviyeye kadar tüm hareketler kontrollü gerçekleşir. Kurs olarak pole dans fiyatları ise diğer dans eğitimlerinden farklı bir aralığa sahip değildir. Herkesin bütçesine uygun bir eğitim planı mutlaka vardır.

Pole Dans Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pole dansçısı olan herkesin ilk dikkat etmesi gereken şey kıyafettir. Çünkü pole dans, direğin ten ile yakın temasta bulunduğu ve kayma riski olan bir danstır. Bu nedenle daha az kıyafet, güvenlik için önemlidir. Genellikle bra, şort, crop tişört gibi kıyafetler seçilir. Bra, sporcu sütyeni şeklinde  ve hareketlerde özgürlük kazanmanız açısından sağlam bir tutuşa sahip olmalıdır. Öte yandan eğitim esnasında son derece rahat etmenizi sağlayan spor şort modellerini de tercih edebilirsiniz. Ancak bir bütün olarak pole dans kıyafet seçmek ve hareketler esnasında ekstra esneklik isterseniz mayo modellerini de tercih edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli şey ise pole dansı eğitmenler eşliğinde öğrenmenizdir. İyi bir ekipmandan sonra size destek olup her hareketinizi kontrollü yapmanızı sağlayan bir dans eğitmeni önemlidir. Bu sayede daha rahat öğrenebilir ve dersleri yaralanmadan tamamlayabilirsiniz.Her spor gibi hareketlere başlamadan önce iyi bir ekipman en önemli şeydir. Bu nedenle birinci sınıf ve pole dansa uygun şort gibi kıyafet ve dirseklik, dizlik gibi koruyucu aksesuarlara Barcin.com sayesinde ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version