Menu
in

Roger Federer Hayatı ve Şampiyonlukları

Roger Federer Hayatı

Roger Federer şampiyonluğa nike ile koşuyor, 8 yaşında tenise başladığında belki de kendisinden başka hiç kimse bu çocuğun ileride bir tenis efsanesi haline geleceğini tahmin etmiyordu. Bugün 37 yaşına gelen ünlü tenisçi, 29 yıllık tenis kariyerine 20 Grand Slam şampiyonluğu sığdırmayı başararak tüm tenis otoriteleri tarafından gelmiş geçmiş en iyi erkek tenisçi olarak gösteriliyor. Roger Federer hayatı ve şampiyonluklarını bu yazımızda inceliyoruz.

Profesyonel Kariyerindeki İlk Yıllar

8 yaşında tenise başlayan ve 14 yaşında İsviçre Ulusal Şampiyonası’nı kazanan Federer 1998 yılında profesyonel olarak ATP turnuvalarında boy göstermeye başlıyordu. İlk ATP turnuvasını Milano’da 2001 yılında kazanan İsviçreli tenisçi bu başarının ardından dünya sıralamasında hızla tırmanıyordu. Aynı yıl Davis Cup’ta ülkesi İsviçre’nin ABD ile girdiği kıyasıya rekabette 3 maç kazanarak ülkesinin ABD’yi elemesini sağlayan Roger Federer, tenis kariyeri boyunca kortlardaki istikrarlı grafiğini henüz 20 yaşındayken gösteriyordu. Ama Roger Federer’in oyunu hâlâ istediği seviyeye ulaşmamıştı ve 1998-2002 yılları arasında 10 final müsabakasına çıkmayı başarsa da bunlardan sadece dördünü kazanabilmişti.

Yükselişi ve Grand Slam Zaferleri

2003 yılında kariyerinde büyük atılımlar yaparak henüz 22 yaşındayken, Pete Sampras, Andrea Agassi gibi dönemin efsane tenisçilerini dünya sıralamasında geride bırakan Roger Federer sene sonunda ATP sıralamasında ikinci sırada yer alıyordu. Ayrıca 2003 yılında Wimbledon Grand Slam turnuvasının finalinde Mark Philippoussis’i yenerek şampiyonluğa ulaşan İsviçreli efsane böylece kariyerinin ilk büyük başarısını hanesine yazdırıyordu. Bu başarının ardından 2003-2007 yılları arasında üst üste 5 kez Wimbledon Grand Slam turnuvasını kazanan yaşayan tenis efsanesi bu dönemde ayrıca 3 kez Avusturalya Açık, 4 kez Amerika Açık Grand Slam turnuvalarını kazanarak dünya sıralamasında bir numara olmayı hak ediyordu.

Roger Federer 2003-2007 yılları arasında dünya bir numarası olmayı başarsa da kariyerinde hâlâ eksik olan bir başarı bulunuyordu. Oyun stili kortların ağır zemin yapısıyla uyuşmayan efsane raket bir türlü toprak zeminde istediği performansı yakalayamıyordu. Bu yüzden Rolan Garros tenis turnuvasını kazanmayı bir türlü başaramıyordu. 2003-2007 yılları arasında Fransa Açık’ta 2 kez final görse de toprak kortta gelmiş geçmiş en başarılı oyuncu olan İspanyol Rafael Nadal karşısında şansı bir türlü yaver gitmiyordu. 2009 yılında Fransa Açık Turnuvası finalinde bu kez karşısında rakip olarak çeyrek finalde Rafael Nadal’ı eleyen İsveçli Robin Söderling bulunuyordu. Roger Federer rakibini 3 sette yenmeyi başararak kariyerinde tek eksik olan Rolland Garros şampiyonluğuna ulaşıyor ve böylece 29 yaşında tüm Grand Slam turnuvalarında şampiyonluğa ulaşmayı başarıyordu.

Oyununun Teknik Özellikleri

Roger Federer tenis kariyeri boyunca toplamda 20 Grand Slam turnuvası, 5 ATP World Tour Finali kazanarak bu seviyeye ulaşan ilk erkek tenisçi olma başarısını gösterdi. Oyunun en kuvvetli yönlerinden bahsetmek gerekirse, maç içinde ritim yakaladığında etkili servis oyunuyla rakiplerini zor duruma soktuğu bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Vuruş tekniği olarak mükemmel olan tek el backhand vuruşu ise şimdiden tenis tarihinin en iyi uygulanan backhandi olma özelliğini taşıyor. Zaman zaman servis oyunuyla etkili olan Roger Federer, teknik becerisiyle file önünde puan bitirme becerisine sahip bir oyuncu olarak, Wimbledon gibi servis vole oyunu uygulamanın en etkin çözüm olduğu çim zeminde kariyeri boyunca 8 şampiyonluk elde ederek eşine az rastlanır bir başarı yakalıyor. Bunun yanında çizgi gerisi oyununu tek el backhand ve güçlü forehand vuruşlarıyla zenginleştiren İsviçreli tenisçi, belki Rafael Nadal gibi bir toprak kort oyuncusuyla aynı döneme denk gelmese, kariyerinde çok daha fazla Grand Slam şampiyonluğu kazanıyor olacaktı.

Hayır İşleri

Artık 37 yaşına gelen Roger Federer hayatı boyunca tenis kortlarının dışında yürüttüğü yardım kampanyalarıyla da taraflı tarafsız birçok insanın takdirini toplamayı başarıyor. Bu anlamda kurduğu ve kendi ismini taşıyan vakıf İsviçre, Afrika’nın ücra köşelerinde eğitim alanında yardıma muhtaç çocuklara burs desteği veriyor.

Yorum Yazın

Exit mobile version