in

Sağlıklı Yaşam Diyeti için Yapılabilecekler

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için beslenme programı kişiye özel olmalıdır. Kişinin cinsiyetine, yaşam tarzına, sahip olduğu kronik hastalıklara, kişisel zevklerine uygun beslenme şekli sağlıklı yaşam diyeti olarak tanımlanabilir. Bu diyette en önemli unsurların başını; gıda seçimi, pişirme yöntemleri ve besinlerin tüketilme zamanları çeker. Kişi yaşına, boyuna, kilosuna, fiziksel aktivitesine göre alması gereken günlük kalori miktarının üzerinde yiyecek tüketirse bu durum kilo almasına neden olabilir. Ekstra kilo ise kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet, yüksek tansiyon, karaciğer hasarları gibi kronik hastalıklara yol açabilir. Vücudun bağışıklık sisteminin üçte biri sindirim sisteminde (kalın bağırsak, ince bağırsak ve mide) yer aldığından, yediklerimiz günlük bağışıklık tepkisi veya iltihap miktarına sıkı sıkıya bağlıdır.

Sağlıklı Yaşam Diyetleri

Son yıllarda sağlıklı yaşam ve fit görünüme olan eğilimin artması ile birlikte, sağlıklı beslenmeyi destekleyen pek çok diyet akımı da ortaya çıkmıştır. Temel olarak birbirine benzeyen sağlıklı yaşam diyetleri, birkaç küçük farkla birbirinden ayrılır. İlk insanların ne yediğini taklit etmeye çalışan paleo ve clean eating gibi diyet çeşitleri, bağırsağın florasını düzenleyen gıdalara yer verir.

Bu tarz sağlıklı yaşam diyeti çeşitleri; tahıl, şeker ve süt ürünlerini keserken vücudu besleyen sebze, et, balık, fındık, tohum ve bazı meyveleri yemeyi savunan basit yiyecekleri vurgular. Bununla birlikte, birçok insan için bu tür diyetleri uygulamak zordur. Genel olarak beslenme uzmanları, öğünlerin düzenli olmasını ve günlük tüketilen su miktarının artırılmasını önerir. Aynı zamanda pişirme yöntemi olarak fırın, ızgara, buhar ve haşlama yöntemlerinin kullanılmasını tavsiye ederek vücudu toksinlerden korumanızı sağlamaya çalışır. İşlenmiş gıdalardan uzak durmayı hedefleyen tüm sağlıklı diyet çeşitlerinde, bir diğer önemli konu da duygu değil, açlık için yemek yemektir.

Sağlıklı Yaşam Diyeti İçin Yapılabilecekler

Günlük beslenme programınızda yapacağınız birkaç ufak değişiklikle, diyetinizi daha sağlıklı hale getirebilmeniz mümkün. İşte, size özel sağlıklı yaşam diyeti için yapılabilecekler

  • Her gün taze meyve ve sebze tüketmeye dikkat edin. Bunlar çiğ, kurutulmuş veya pişmiş olabilir. Ancak pişirildiklerinde çok fazla şeker, hayvansal yağ veya tuz eklemeyin. Optimum tazelik ve daha düşük maliyet için mevsimsel ve yerel ürünler satın almaya çalışın.
  • Avokado, ceviz, badem, fındık, zeytin, chia tohumu, zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı veya kanola yağı gibi sağlıklı yağ içeren besinleri günlük beslenme programınıza ekleyin. Yağ tüketiminizi dört porsiyonla sınırlamaya çalışın. Avuç dolusu, yumruksuz, ceviz veya kaju fıstığı öğleden sonra açlığını bastırmak için ideal bir seçenek olabilir.
  • Mercimek, fasulye, tohum, balık ve et gibi kaliteli protein kaynaklarını diyetinize ekleyin. Sağlıklı beslenmek için diyetinize sevmediğiniz gıdaları eklemekten kaçının. Tüketmek istemediğiniz gıdayı, besin içeriğine benzeyen sevdiğiniz bir gıdayla değiştirebilirsiniz. Örneğin kırmızı et tüketmek istemiyorsanız balık ya da tavukla değiştirebilir ya da kuru baklagilleri salatanıza ekleyerek diyetinizin protein dengesini sağlayabilirsiniz.
  • Takviye olarak, diyetinize D vitamini ekleyebilirsiniz. D vitamini eksikliği nedeniyle daha fazlasına ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için önce doktorunuza danışın. Aynı şekilde çinko, B12 ve balık yağı takviyeleri de kullanabilirsiniz. Takviyeler harikadır, ancak birincil vitamin ve mineral kaynağı olmamalıdır. Öncelikle onları besinlerle almayı deneyin.
  • Kilo vermek için değil, kendinizi iyi hissetmek için fiziksel aktivite yapın. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapabilir, koşabilir, yüzebilir ve haftanın birkaç günü fitness ya da zumba, aerobik, pilates, yoga gibi grup aktivitelerine katılabilirsiniz. Her gün ne kadar yediğinizi anlamanıza yardımcı olacak kalorileri izleyen bir uygulamayı telefonunuza indirebilir, diyet programınızı takip edebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme programı, fiziksel aktivite ile desteklendiğinde harika sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Egzersiz için ihtiyaç duyduğunuz spor giyim ürünlerine ve ekipmanlarına Barcin.com üzerinden kolayca ulaşabilir, avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak ürünleri satın alabilirsiniz.

Vücut Geliştirme Başlangıç Programı Nasıl Olmalı

Vücut Geliştirme Başlangıç Programı Nasıl Olmalı?

Zayıflamak için Spor Hareketleri

Zayıflamak için Spor Hareketleri