Menu
in

Sinema Tarihindeki En İyi 10 Sneaker Sahnesi

Hayatımızın vazgeçilmezi olan spor ayakkabılar aslında popüler kültürün her alanını kuşatmış durumda. Modaya yön veren sokak stilinin en sevdiği parçalardan olan spor ayakkabılar, bazen sahne şovlarında bazen izlediğimiz filmlerde bile karşımıza çıkabiliyor. Bugün sinema tarihinde kısa bir yolculuğa çıkarak izlediğimiz filmlerde aklımıza kazınan sneaker sahnelerini karıştırdık.

Pek çoğuna efsane sahneler diyebileceğimiz bu sahnelerin her biri aslında kullanılan spor ayakkabılarla da meşhur. Eğer gözünüzden kaçtıysa eminiz görünce hemen hatırlayacaksınız. İşte sinema tarihine damga vuran sneaker sahneleri:

Back to the Future Part II – Nike Air Mag

Back to the Future  filminin hayatımıza soktuğu Nike Air Mag efsanesini herhalde hepiniz hatırlarsınız. Marty McFly’ın otomatik bağlanan Nike Air Mag’lerini ayağına geçirip Hover Board yaptığı sahnenin etkisi öyle kolay kolay geçmez. Yıllardır beklediğimiz otomatik bağcıklı ayakkabıların Nike HyperAdapt ismiyle yakında piyasaya çıkacak olmasıysa bu sahnenin üzerimizdeki etkisini kanıtlıyor.

Kill Bill – Onitsuka Tiger

Kill Bill‘i izlediyseniz Gelin’in yani Uma Thurman’ın sarı Onitsuka Tiger ayakkabılarıyla görmemiş
olamazsınız. Muhteşem dövüş sahneleriyle dolu filmde Thurman’ın karizmatik sarı tulumunu tamamlayan
sneakerları en az film kadar efsaneleşti.

Forrest Gump – Nike Cortez

Filmin isminin pek çok kişi tarafından Run Forest Run olarak bilinmesine bile sebep olacak kadar efsane bir sahneden bahsediyoruz. Tom Hanks’in yani Forrest’ın Nike Cortez ayakkabılarıyla başladığı plansız koşusu bir anda ülke çapında ses getiren epik bir koşuya dönüşür. Bu sahne Nike Cortez’in popüler kültür ikonu haline dönüşmesinde önemli bir etkiye sahip.

Rocky – Converse Chuck Taylor All Star

Rocky filminin unutulmaz antrenman sahnelerinden biri. Kahramanımız Rocky yani Sylvester Stallone koşuya çıkıyor ve bir süre sonra peşinde tüm mahalleyle merdivenleri tırmanmaya başlıyor. Gözünüzün önünde beliren bu efsane sahnede Rocky’nin ayağında hangi ayakkabı var? Converse Chuck Taylor All Star desek ne dersiniz? Dikkatinizden kaçtıysa sahneye tekrar bir göz atın.

Space Jam – Air Jordan IX

Space Jam gibi eğlenceli bir film söz konusu olunca, başrolünde de Michael Jordan gibi bir efsane olunca fazla söze gerek kalmıyor. Jordan’ın spor salonundan içeri girdiği sahnede kamera ayaklarına zoom girer ve biz Air Jordan IX’u yakından görme şansına sahip oluruz. Filmde zaten bol basketbol, bol eğlence ve bol bol sneaker göreceksiniz;)

A Life Aquatic – adidas Zissou

Wes Anderson severler karakterlerinin stillerine ne kadar önem verdiğini iyi bilirler. Bill Muray’in canlandırdığı filmin baş karakteri Steve Zissou için özel olarak tasarlanan adidas Zissou ayakkabılar bu filmde öne çıkmakla kalmayıp, limited edition olarak satışa çıkmıştı. Baştan sona belli renk teması kurgusu içerisinde geçen bir filme de böyle özel üretim bir sneaker yakışırdı.

Scott Pilgrim vs The World – adidas Superstar

Alternatif bir süper kahraman filmine en çok yakışacak spor ayakkabılardan biri kesinlikle adidas Superstar olurdu. Scott Pilgrim’in fantastik ama aktif hayatına çok yakışan Superstar ayakkabılar farklı renkleriyle film boyunca size göz kırpmaya devam ediyor. Meraklısıysanız, zaten gözünüze mutlaka çarpmıştır;)

Batman –  Nike Air Trainer III

Tim Burton’ın yönettiği Batman filminde önemli bir sneaker detayı gizli. Süper kahramanımız aslında kendisi için özel olarak üretilen Air Trainer SC yani Nike Air Trainer III modelini giyiyor. Yani Batman’in yeteneklerinin ardında gizlediği bir de özel sneaker botu var desek yanlış olmaz.

Police Akademisi – adidas Summit

Polis Akademisi’nin her sahnesinde adidas ürünleri zaten gözünüze çarpacaktır. adidas Summit ayakkabılarsa film boyunca ön planda. Filmin absürd sahnelerine gülmekten ayakkabılar dikkatinizi çekmediyse anlayışla karşılarız tabii.

Aliens – Reebok Alien Stomper

1986 yılında çekilen Aliens’da yaratıklarla kıyasıya mücadele eden korkusuz Teğmen Ellen Ripley karakterini canlandıran ünlü İngiliz oyuncu Sigourney Weaver’ın ayaklarındaki Reebok Alien Stomper’ı farketmemiş olamazsınız. Döneme damga vuran ayakkabı, Aliens’ın 30’uncu yılı kutlamaları  şerefine satışa çıkıyor.

Yorum Yazın

Exit mobile version