Menu
in

Soğuktaki Koşularda Poponuzu Sıcak Tutmanın 3 Yolu

Biliyorsunuz, kış mevsimi her yerde aynı koşullarda geçmiyor. Özellikle de biz koşucular, kış mevsiminden en fazla etkilenen insanlarız, neden mi? Çünkü sedanter bireylere göre daha fazla süre dışarıda kalıyoruz ve kolay da olsa, ağır da olsa antrenmanlarımızı da dışarıda yapıyoruz ve kötü havaya maruz kalıyoruz. Siz de bu konuda yalnız değilsiniz. Aslında çoğu koşucuya ve özellikle de kadın koşuculara, “siz de mi zorluk çekiyorsunuz?” diye sorsaydınız, çoğunluğu el(diven)lerini kaldırıp evet cevabını verirlerdir. Bir şekilde, bu durum erkeklerden daha çok kadın koşucuların başına geliyor ama sebebi, kadınların vücutlarındaki yağın daha fazlası bu bölgelerinde bulunup, yağ da iyi bir iletken olarak, aktif bir doku olmamasından dolayı açıklanabilir. Bu konuda uzman olan biri de bizi cevaplayabilir.

Popo üşümesinin, donmasının neden gerçekleştiğinden bağımsız olarak bu bir gerçektir. Tabi birçok çözümü de vardır. En soğuk koşullardaki koşularınızda poponuzu sıcak tutmanıza yarayacak bu 3 yöntemi deneyebilirsiniz;

Bisiklet giyimi satan bir mağazadan alışveriş yapın.

Fazla uzun koşu ceketleri olmasa da, böyle bir ürünü bisiklet giyimi satan bir mağazada bulabilirsiniz. Farkı, arkasının önüne göre daha uzun olmasıdır. Soğuk havayı engellemeye yardımcı olan Gortex gibi bir rüzgar geçirmez malzemeden imal edilmiş bir ceket tercih edin. Termal iç çamaşırı ve kalın koşu taytı giyin, böylece her tür soğuk koşu süresinde kaba etlerinizi koruyacak sağlam kışlık koşu giyimine sahip olun.

Kat kat giyinin.

Sıcaklık düştükçe ve rüzgar etkisini artırınca, soğuk havaya uygun hale gelebilmek için fazladan bir-iki katman daha giyinmek daha fazla önem kazanıyor. Herkesin soğuğa dayanıklılığı farklıdır fakat ısı -3 derecenin altına ulaşmışsa, en kalın kışlık taytımı giyip üzerine de rüzgar geçirmez pantalonu geçirmek işinizi görecektir. Bu ikili verimli bir şekilde rüzgarı engeller ve iki katman arasında ılık bir hava boşluğu oluşturur. Üst katmana giyeceğiniz pantolon sizi kuru tutacağı için, karlı havalarda da harika bir çözümdür. Ayrıca aşırı soğuk koşullarda da kalın bir eldiven ve üzerine yine başka bir eldiven, bir balaklava ve rüzgar geçirmeyen bir şapka da eklenebilir.

Tarzınızı Koruyun.

Eğer bir kadın koşucuysanız, koşu eteğiyle koşma ayrıcalığına sahip olursunuz. Sadece şirin görünmezler, aynı zamanda bir katman daha oluşturarak vücudun arka bölümünü ılık tutarlar. Kalın taytınızın üzerine yine kalın malzemeden üretilmiş bir koşu eteği giyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version