in

Spor Beslenmesinde Fark Yaratan 5 Siyah Besin

Kilo veren ve sağlıklı beslenmeye özen gösteren pek çok kişinin bilmediği siyah besinler neler mi?

1. Siyah Pirinç 

 siyahpirinc

Ülkemizde Edirne ilinde üretilmekte. Dünyada yasak pirinç olarak adlandırılan siyah pirinç, beyaz pirince oranla daha fazla magnezyum ve demir içerir. Magnezyum zenginliğinin dışında, lif ve mineralleri bakımından vücudun kemik, kas çalışması ve kan basıncının dengelenmesinde de rol sahibi. Spor yapıyor fakat vejetaryen besleniyorsanız, kesinlikle olmazsa olmazlarınızın arasında yeni bir üyeniz var. Bizden söylemesi.

2. Havyar 

havyar

Her tür balıktan elde edilebilen gıdalar arasında yer alan havyar farklı tatlarda olabilir. Tadında değişkenlik gösterebileceğinden dolayı birkaç farklı havyar denemeli ve kendi damak tadınıza uygun olanı bulmalısınız. En önemli faydaları, B12 vitamini oldukça yüksek olduğundan zihinde dinç ve canlı hissini yaratarak, yorgunluk ve halsizliğin önüne geçer. Spor yaparken günlük temel yağ ihtiyacınız olan ortalama 1500 miligramın, 1000 miligramını siyah havyardan elde edilebilirsiniz. Vitamin hazinesi olan bu besine haftalık yiyecek listenizde kesinle en az 1 gün yer vermelisiniz.

3. Siyah Kinoa 

siyahkinoa,

Son dönemlerde tüm sporcuların yemek listesine girmeye başlayan siyah kinoanın en kuvvetli yönü, zengin protein içermesi. Yüksek besin değerlerine karşılık yağ oranın az olması, olağan kilosunu korumak isteyenlerin listesinde mutlaka olmalı. Kilo aldırmadan vücudun besin ihtiyacının yüksek bir miktarını karşılar. Ortalama 100 gram pişmiş kinoada 60 gram magnezyum bulunması artı özelliklerinden bir tanesi. Hem protein deposu, hem leziz, hem de light, yetmez mi?

4. Kuru Üzüm 

kuruüzüm

“Gün içerisinde çerez gibi her yerde tüketebileceğimiz siyah bir besin var mı?” sorusunun cevabı çok net: kuru üzüm! İş yerinizde sıkı yediğiniz bir öğlen yemeğine rağmen spor için yeterli enerjinizin olmadığını mı hissediyorsunuz? Spor öncesi kısa bir sürede enerji toplamanızı sağlayacak kuru üzüm sağladığı bu fayda ile listemizde ayrı bir öneme sahip.

Enerjiye verdiği desteğin haricinde, demir eksikliğini gidermesi ve vücudun asit dengesini sağlaması da en önemli faydalarından sadece biri. Ancak dikkat edilmesi gerek çok önemli bir konu var. Özünde şeker barındıran bu güzel siyah besini, hafta da iki günden fazla tüketmeyin.

5. Karabuğday

buğday

Vücudun üretemediği proteinleri haznesinde saklayan bu gizli protein deposu kesinlikle listenizde yer vermeniz gerekenlerden bir tanesi.

Hayvanlardan sağlanabilecek temel dokuz amino asidin hepsini bulundurur. Özellikle zayıflama odaklı diyetlerde açlık duygusunu bastırarak tokluk hissi yaratır. Yağ oranı düşük, lif oranı yüksektir. Özellikle doğal yollarla almadığımız takviyelerin karaciğerlerde yağlanma yapma riskine karşı güçlü savaşçı besinler arasındadır.

 

Russian Twist Egzersizi Nasıl Yapılır?

Spor Yaparken Dinlenecek “Renkli” Düetler