Menu
in

Spor Hekimleri Neler Öneriyor?

Yakın zamanda Boston’da düzenlenmiş olan 2016 Amerikan Üniversitesi Spor Tıbbı’nın yıllık toplantısında öne çıkan bazı konuları paylaşacağız. Umarız bu bilgiler koşunuza ve genel sağlığınıza katkıda bulunur.

1. Koşu hala sizin ve kalbiniz için iyidir.  Uzun vadeli dayanıklılık faaliyetinin kalp için problemlere sebep olduğuna dair birçok sayıda yayın mevcut. Tanınmış kardiyolog doktor Paul Thompson, birçoğumuz için uzun süreli faaliyetlerin sağlığa sayısız faydası olduğunu ve kalbe zararının küçük potansiyelini gölgede bıraktığına dair verileri paylaştı. Uzun yıllar boyunca aşırı yüksek seviyelerde egzersiz yapan koşucular olsa da aslında bu seviyede yapanlar az ve egzersiz kaynaklı kalp problemlerinden etkilenenler daha az olacaktır.

2. Eğer bir süredir hastaysanız, yarışınızı iptal edin. Bir hastalık durumu varken koşmak, ciddi tıbbi problem riskini artırır ve kuvvetle muhtemel bir uzun mesafe yarışını tamamlayamazsınız. 4 yıl süren bir çalışmada, yarış katılımcılarına bir belirti/semptom listesi e-postayla gönderildi. Eğer yakın zamanda bu belirtilerden herhangi birini görmüşlerse, yarışmamaları tavsiye edildi. Bu proaktif ölçümün bir sonucu olarak, tıbbi sorunlar ve yarışı tamamlayamama durumları azaltıldı.

3. Çocuklarınızı hareket ettirin. Amerika’da ve dünya genelinde çocuklar, sağlık ve zindelik ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli bedensel faaliyeti neredeyse orta seviyede bile yapmıyorlar. Okul günlerine dahil edilmiş bedensel faaliyette bulunan çocuklar akademik olarak daha başarılı oldukları görülüyor. Bir ebeveyn olarak, eğlence koşularına ve diğer aile egzersizi faaliyetlerine düzenli (neredeyse günlük) olarak katılımı cesaretlendirmeye çalışabilirsiniz.

4. Genç sporcular kardiyak görüntülemeye ihtiyaç duyuyorlar mı?  Çocuk ve genç yaştaki sporcularda ani kalp krizi hala havada kalmış bir durumdur. Her yaştaki sporcunun egzersiz yaparken veya yarışırken, zıplarken,  nabzında atlama olması, bayılması, kalbinde baskı veya ağrı (özellikle de her ikisi de varsa) gibi spesifik belirtileri göz ardı etmemeleri gerektiği açıktır. Eğer ailede Marfan sendromu, beklenmedik kalp rahatsızlıkları veya açıklanamamış ani ölüm geçmişi varsa, çocuklar ve yetişkinler de bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

5. Vücudunuzu dinleyin. Koşarken devam eden bir ağrıyı kendi kendinize tedavi etmeyin veya gözardı etmeyin; Bir koşu veya yarış esnasında bir stres kırığına (veya bir başka sakatlığa) sebep olabilir.

Yorum Yazın

Exit mobile version