Menu
in

Spor Kıyafetlerinizin Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Programlı bir şekilde egzersiz yapıyorsunuz. Form tuttunuz ve vücudunuz her geçen gün mükemmelleşiyor. Şahane! Spor, düzenli bir hayatın başlangıcıdır. Hadi bu düzeni spor kıyafetlerinizi uzun ömürlü kılacak davranışlar için de uygulanabilir hale getirelim. Çünkü onları ne kadar sevdiğinizi ve sizin için ne kadar vazgeçilmez olduklarını çok iyi biliyoruz.

Spor kıyafet temizliği nasıl yapılır?

Spor kıyafet temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken nokta, ürünlerin etiketlerinde yazan yıkama talimatlarıdır. Çoğu spor giyim ürünü, çamaşır makinesinde yıkanabilir ama bazılarını sadece elde yıkamak gerekir. Spor giysi bakımı konusunda bilinçlenmek için her giyim kategorisini ayrıca incelemek gerekiyor. Örneğin bazı ayakkabı modelleri düşük sıcaklıklarla çamaşır makinesinde yıkanabilirken krampon ya da kaleci eldiveni gibi erkek futbol giyim ürünleri, her zaman elle temizlenmelidir. Makinede yıkanan spor aksesuarlarının kalıpları bozulabiliyor, biçimlerini ve işlevselliklerini yitirebiliyorlar.

Spor kıyafetlere sinen koku nasıl giderilir diye merak ediyorsanız ayrıca bu içeriğimize göz gezdirebilirsiniz.

Spor ayakkabı temizliği ve bakımı

Spor ayakkabı temizliği için hazırladığımız izlemesi keyifli videomuzu seyredebilirsiniz.  

Spor ayakkabıların bazı modelleri makinede yıkanabilir ama Nike kendi ürünlerinin bu şekilde temizlenmesini önermemektedir.

Nike ayakkabılar nasıl temizlenir? Örneğin Nike Air Max 1 Ultra Essential modelini temizlemek ve uzun süre boyunca iyi görünmesini istiyorsanız:

  • Ilık su ve az miktarda çamaşır deterjanıyla bir karışım oluşturun. Bu karışıma batırdığınız sünger veya benzeri yumuşaklıkta bir bez ya da fırça yardımıyla ayakkabınızın kirlenmiş kısımlarını temizleyin.
  • Ayakkabınıza bulaşmış çamurlar katılaşmışsa önce bir fırça yardımıyla kuru temizlik yapın.
  • Ayakkabınızı temizlerken bağcıklarını çıkarın. Bağcıkları makinede yıkayabilirsiniz.
  • Ayakkabı temizliği bittikten sonra onları bir gazetenin üzerinde koyarak kurumalarını bekleyebilirsiniz. Ayakkabıların hızlı kuruması için kalorifer peteği altına konulması ya da kurutma makinesi kullanılması önerilmemektedir.

Basketbol, tenis ve voleybol gibi her tür ayakkabı modelinde bu temizleme tekniğini kullanabilirsiniz.

Spor aksesuarları temizliği

Spor şapka nasıl temizlenir, bileklikler ile dirseklikleri yıkarken nelere dikkat etmeli ve spor çantalar nasıl yıkanır gibi soruların yanıtlarını bu başlık altında bulabilirsiniz.  

  • Spor aksesuarlarını makinede yıkamanız önerilmez. Bu tür ürünler için özel temizleme kitleri vardır ve yumuşak bir bez yardımıyla onları temizleyebilirsiniz.
  • Spor şapkaları ılık suyun içinde bir süre bekleterek kirlerinden arındırabilirsiniz.
  • Spor çantaları ve  bavulları ılık suda elle yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesi onların teknik özelliklerine zarar verebilir.

Fitness giyim temizliği

Fitness ve egzersiz yaparken kullanılan spor kıyafetleri nasıl temizlenir? Birkaç noktaya dikkat ettiğiniz sürece spor kıyafetlerinizin teknik özelliklerine asla zarar vermezsiniz.

  • Çoğu egzersiz ve fitness kıyafeti, 30 derece sıcaklığa ayarlanmış çamaşır makinesinde yıkanabilir. Bu tür ürünlerin etiketlerinde yıkama şartları yer alır. Yıkamadan önce mutlaka göz atın.
  • Fitness kıyafetlerinizi yıkarken sıvı sabun kullanın ve çamaşır makinesine yumuşatıcı eklemeyin.
  • Egzersiz ve fitness giyim ürünleri için kurutma makinesi kullanmayın. Onları ütülemeyin.

Yorum Yazın

Exit mobile version