Menu
in

Mevsimlere Göre Spor Kıyafet Alma Rehberi

Kapalı alanları sevmeyen ve gökyüzünü görmeden motive olamayan biriyseniz evde zayıflamak için spor yapmak size pek uygun değil demektir. Spor yapmaktan keyif almak ve egzersiz programınızı bir düzene oturtmak istiyorsanız size bir sır verelim: İlk iki kural, çevresel şartların ve spor kıyafet seçiminizin mükemmel olması. Güzel ve güneşli bir günde sahilde koşmaya karar verip de beşinci dakikada yolu terinizle ıslatmaya başlıyorsanız spor kıyafetlerinizi yanlış seçmişsiniz demektir.

Mevsime göre spor kıyafet giyinmek neden önemli?

Egzersiz yaparken gereğinden fazla terlerseniz performansınız düşer, üşürseniz de yeterince konsantre olamazsınız. Tam olarak bu nedenlerden ötürü günlük zayıflama hareketleri yaparken ya da formunuzu korumak için koşarken veya arkadaşlarınızla futbol gibi sosyal spor aktivitelerinde bulunurken kıyafet seçimini bilinçli yapmalısınız. Yoksa eğlenceli olması gereken anlar iklim şartlarının azizliğine uğrayabilir!

Sıcak havalarda spor kıyafet seçimi

  • Yaz mevsiminde spor kıyafet seçimi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız ürünlerin terlemeye karşı özel katmanlara olup olmadığı. Kaliteli spor kıyafetler, teri hızlıca atar ve anında kurur. Böylece terleme, performansınızı düşürmez.
  • Isı düzenleme  (termoregülasyon) işlevinin yeterli olmadığı durumlarda insan terler. Spor yaparken bedeninizdeki kaslar ısınır ve sıcaklığınız yükselmeye başlar. İnsan vücudu 10 derecelik ısı düşmesini tolere edebilir ama 5 derecelik ısı yükselmesinin sonuçları tehlikelidir. Bu sebepten ötürü seçeceğiniz spor kıyafetler vücut ısını içerde tutan türde değil, gözenekli yapıya sahip özel kumaşlarla üretilmiş olmalı.
  • Sıcak havalarda dışarıda koşu yapacaksanız eşofman takımınız esnek, ısı alışverişine izin veren bir ürün olmalı; Nike Dri-FIT modeli gibi. Nike Dri-FIT modelleri teninizin nefes almasını sağlar ve teri hızlıca dışarı atar. 
  • Yaz mevsiminde spor kıyafetlerinizin rengi açık tonlar olmalı. Böylece güneş ışınlarını üzerinizde toplayarak aşırı ısı artışı sorununa maruz kalmazsınız.
  • Sıcak havalarda spor yaparken giyeceğiniz spor ayakkabı havadar olmalı. Gözenekli yapıya sahip spor ayakkabılar hem ayak terlemesini önler hem de gaz alışverişine izin vererek kötü kokuların oluşmasını önler.

Soğuk havalarda spor kıyafet seçimi

Soğuk havalarda spor yaparken yaz mevsimine göre daha çok enerji harcarsınız. Egzersiz yapmak, her türlü iklim şartında metabolizma ısısını artırır; tıpkı sıcak havalarda olduğu gibi terlersiniz. Isı düzenleme işlevine soğuk havalarda da dikkat etmek gerekir. Ağır ve kalın kıyafetler sizin daha çabuk yorulmanıza neden olur. Isı yalıtımı, nefes alma ve koruma gibi özellikleri bulunan çok katmanlı spor kıyafetleri tercih ederek performansınızı yükseltebilir ve daha rahat koşullarda açık hava egzersizi yapabilirsiniz. Kışlık spor ayakkabınız ise soğuğa karşı dirençli ve aynı zamanda su geçirmez olmalıdır.

  • Soğuk havalarda güneşten daha çok yararlanmak istiyorsanız koyu renkli spor kıyafetleri tercih edin. Koyu renk giysi lifleri, ısıyı içeride bir süre daha tutabiliyorlar.
  • Soğuk havalarda vücudunuzun  soğuk noktalarını korumanız gerekiyor. Baş, boyun, eller ve ayaklarda soğuğun etkisiyle ısı kaybı % 70 oranlarına kadar varabilir (Bu yüzden soğuk havalarda en çok bu bölgelerimiz üşür.). Spor ayakkabınız soğuğa dirençli olmalı, eşofman takımınız baş ile boynu korumalı (kapüşonlu modeller) ve ellerinize de açıkhava egzersizleri için özel üretilmiş kışlık spor eldivenleri takmalısınız.
  • Kışlık spor ayakkabını seçerken kaygan yerlerde zemine iyi tutunabilen modelleri (tabanı tırtıklı modeller) seçmeniz öneriliyor. Böylece buzlanmış alanlarda hareket etmeniz kolaylaşır.
  • Kış mevsiminde çocuk spor ayakkabı modelleri arasından seçim yaparken Gore-tex astara sahip ayakkabıları tercih edin. Gore-tex astarlı çocuk spor ayakkabıları, su geçirmez ve ayak derisinin nefes alabilmesini sağlar.

Yorum Yazın

Exit mobile version