Menu
in

Spor Yaparken Bel Ağrısından Korunma

Spor Yaparken Bel Ağrısından Korunma

Sporun, yalnızca bedensel bir aktivite değil, aynı zamanda zihinsel bir iyileşme olduğu artık hemen herkes tarafından bilinen ve kabul edilen bir gerçek. Çünkü spor yaparken salgılanan endorfin ve serotonin hormonları kendinizi mutlu hissetmenizi sağlıyor. Ancak, egzersiz esnasında yapılan bazı hatalar ya da yanlış uygulanan hareketler fayda sağlamaktan çok, zarar verebiliyor. Yanlış yapılan hareketlerin yol açtığı bel ağrısı bu tip sorunların başında geliyor. Bel bölgesi vücudun ağırlık merkezi olduğu için, burada meydana gelebilecek herhangi bir ağrı, tüm vücudu genel olarak etkiliyor. Dolayısı ile spor aktiviteleri sırasında bel ağrısından korunma büyük önem taşıyor.

Bedeninizin Sesini Dinleyin

Hangi spor dalıyla uğraşırsanız uğraşın ya da hangi tip egzersiz yaparsanız yapın, bedeniniz bu aktiviteler sırasında, size kendi durumu ile ilgili bilgiler veriyor. Örneğin, zorladığınız kaslarınızdaki acı veren gerilme, sırtınızdaki yanma hissi ya da belinizdeki ağrı aslında bir şeylerin ters gittiğinin sinyallerini veriyor. Hem sporun amacından sapmamak hem de daha sonrasında oluşabilecek problemleri engellemek için, bu sinyallere dikkat etmek ve gerekli önlemleri ivedilikle almak gerekiyor.

Beliniz, hem alt hem de üst bedeni çalıştıran hareketlerden direkt ya da dolaylı olarak etkilendiği için, belde meydana gelen tüm ağrılar, hem spor verimliliğinizi hem de hayat kalitenizi etkiliyor. En temelde, omurganızda bulunan kas gruplarının ya da bağ dokularının zorlanması nedeniyle bel ağrısı meydana geliyor. Omurgayı oluşturan omur kemiklerinden geçen sinirler tüm vücuda yayıldığı için, belde meydana gelen ağrılar daha ciddi rahatsızlıkların, hatta sakatlanmaların sebebi olabiliyor. Daha ciddi ve komplike sorunları önlemek için bedeninizin verdiği bu ağrı sinyali, sizi nerede, neyi yanlış yaptığınızı düşünmeye davet ediyor.

Bel Ağrısının Nedenleri

Spor yaparken omurganızda bulunan sinirlere ya da belinizdeki disklere binen yük, bel ağrılarının ilk nedenleri arasında görülüyor. Bunlara ilaveten, tendon ve kaslara uygulanan kuvvet ya da ligamanlardaki fazla gerilim de bel ağrısını tetikliyor. Bel, bu zorlanmalara en çok ağırlık antrenmanları sırasında maruz kalıyor.

Vücudun taşıyabileceğinden ya da hazır olduğundan fazla ağırlık kaldırmak, uzun süreli ağırlık antrenmanı yapmak, ağırlığı yanlış kaldırmak gibi faktörler belde ağrıya ve acıya sebep oluyor. Isınmadan yapılan birleşik hareketler de yine belde ağrılara neden olabiliyor.

Örneğin art arda öne ve yanlara eğilme, beli geriye eğilirken zorlama ve dönme gibi hareketler belinizdeki kasları zorluyor. Pilates, yoga ve benzeri gibi esnemeye dayalı sporlarda harekete doğru yerleşememek ya da yeterince esnetilmemiş kasları kapasitesinin üzerinde zorlamak da bel ağrılarına neden olabiliyor.

Bel Ağrısından Korunma Yolları

  • Bel ağrısından korunma yollarının başında, vücudunuzu fazla zorlamamanız ve bedeninizin sınırlarını bilmeniz geliyor. Belinize taşıyabileceğinden fazla yük binmemesi, belin fazla zorlanmaması gerekiyor.
  • Antrenman öncesinde ısınma ve sonrasında esneme hareketlerini yapmak fiziki ağrıları önemli oranda azaltıyor. Tıpkı bir araba gibi ısınmadan hızlanmak ya da yavaşlamadan durmak başta bel ve boyun bölgeniz olmak üzere tüm vücuda zarar veriyor.
  • Şayet kas kütlesini ve beden gücünü arttırmaya yönelik bir antrenman programı uyguluyorsanız, basit egzersizlerden başlayıp kaslarınız geliştikçe daha zor aşamalara geçmek, spor rutininizi aşamalı olarak yükseltmek belinizde oluşabilecek hasarı engelliyor.
  • Spor sırasında doğru ekipmanları kullanmak ve en önemlisi yapacağınız antrenmana uygun ayakkabı seçmek daha konforlu spor yapmanızı sağlıyor.

Siz de sağlığınıza zarar vermeden ve kendinizi incitmeden spor yapmak için ihtiyacınız olan tüm spor malzemelerine Barcin.com‘dan ulaşabilir ve sporun verdiği keyifle mutluluk hormonu salgılayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version