Menu
in

Bu Sefer Spora Başlamayın, Şans Verin

Bu işin tamamen bir motivasyon işi olduğunu düşünürsek, bu küçük kelime oyunu zihninizde şu etkiyi yaratacak: Beklentiniz düşecek, sizin için spora başlamak hayatınızın “dönüm noktası” olmaktan çıkacak ve tam manasıyla bir yumuşak geçişle spor, günlük hayatınızın bir parçası olmak için fırsat kazanacak.

Fiziksel beceriler

Spora bir türlü başlayamama nedenlerinin başında fiziksel yetersizlikten dolayı yaşanan endişe geliyor. Spor sırasında yetersiz kalınacağı korkusu, spor konusundaki tüm motivasyonunuzu etkiliyor olabilir. Kendinize şans tanımak demek, yapabileceklerinizi de keşfetmenizi sağlayacaktır. Eğer bu konuda dikkatli davranmazsanız, hızlı hareket etme kabiliyetiniz olmamasına rağmen kendinizi Zumba’da nefes nefese kalmış bulabilirsiniz. Bu da hızlıca spordan soğumanıza neden olur. Fiziksel becerilerinizin uyum sağlayacağı bir spor mutlaka var ve sizi bekliyor. Bunun için öncelikle yapabileceklerinizin yeterli olduğuna inanın ve yola koyulun.

Motivasyon

Spora şans verme aşamasındayken motivasyonunuzu etkileyecek her şeyden uzak durmalısınız. Aksine sizi motive edecek şeylere yönelmelisiniz. Örneğin sporcuların ilham veren hikayeleri… Spor ve sporcularla ilgili birçok film var. A Leauge Of Their Own, The Blind Side, Bend It Like Beckham gibi birçok film size yol gösterebilir. Hatta daha önce yayınladığımız en iyi spor filmleri listesinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Motive olmanın başka yolları da var. Kendinize beğendiğiniz spor ayakkabıları ve spor kıyafetleri alabilirsiniz. Spora karar verdiğiniz alanda kullanacağınız ve doğru tercih yaparak alacağınız kıyafet ve aksesuarlar spora alışma sürecinizi de hızlandıracaktır.

Spor seçimi

Yapacağınız sporun mutlaka ağır koşullar içermesine gerek yok. Mesela oturarak kilo vermenizi sağlamak için bisiklete binmeniz yeterli. Vücut şeklinizi korumak ve daha iyi bir hale getirmek için pilates yapabilirsiniz ama mutlaka üçe katlanmanıza gerek yok. Sporun en zor hali ile pazarlandığını biliyoruz fakat her şeyin bir başlangıç evresi vardır ve bu evrede hem insanlar kendilerini hem de spor insanları test eder, değerlendirir. “Yapmak istediğiniz sporu severek izleyebiliyor musunuz? Müzik mi seviyorsunuz yoksa sakinlik mi?” gibi soruları cevapladıktan sonra spor hayatınıza şans verebilir, yeni bir yola çıkabilirsiniz.

Koşu ile başlamak

Herkes koşuyu öneriyor biliyoruz. Fakat gerçekten koşu insanın vücudunu her şeye karşı mükemmel bir şekilde hazırlıyor. Bu yüzden koşu kıyafetleri seçip, kısa mesafelerle koşu hayatına bir şans verebilirsiniz. Üstelik koşu yaptıktan sonra farklı bir spor dalına geçmek de oldukça kolay.

Yorum Yazın

Exit mobile version