Menu
in

Spora Nasıl Başlanır, Diyenler için 6 Motivasyon

spora nasıl başlanır

Düzenli bir spor hayatı adeta bir serüven… Bu serüvenin aşılması en zor engellerinden biri ise başlangıç aşaması! Kimi zaman spora başlamak; kilolarca ağırlık kaldırmaktan, en zorlu spor hareketlerini gerçekleştirmekten veya kilometrelerce koşmaktan daha zor bir hal alabiliyor. Daha önce hiç spor yapmamış veya uzun süredir egzersizlerine ara vermiş kişilerin spora başlamadan önce fiziksel bir hazırlık yapması tabii ki önemli. Ancak yalnızca fiziksel hazırlık uzun soluklu ve istikrarlı bir spor serüveni için yeterli değil. Spora başlamak için zihinsel olarak da tam anlamıyla hazır olmak gerekiyor. İşte spora nasıl başlanır diyenler için faydalı olabilecek 6 motivasyon tüyosu:

1- Hedef Belirlemeyi Unutmayın

Spor yapmayı belirli bir kiloya veya görünüme ulaşmak için katlanmak zorunda olduğunuz bir egzersizler bütünü olarak görmemelisiniz. Ancak yine de düzenli bir spor yaşamının ilk adımında kendinize ufak hedefler koymak oldukça faydalı olabilir.

Bu hedefleri “1 haftada 2 kilo vermeliyim” gibi keskin yargılar şeklinde planlamayın. Onun yerine “1 haftada günde 1’er saatten 3 gün egzersiz yapacağım” gibi bir fikir çok daha ulaşılabilir bir hedef olacaktır. Spor sizin için keyifli bir rutin haline gelene kadar katlanmanız gereken fiziksel yorgunluk ve mental zorlukları belirlediğiniz hedef sayesinde görmezden gelebilirsiniz.

2- Arkadaşlarınızla Güçlerinizi Birleştirin

Spor yaparken bir yol arkadaşınızın olması çok daha uzun soluklu bir serüvenin kapılarını aralayacak. Benzer hedefleriniz olan dostlarınızı spor arkadaşı olarak seçerseniz birbirinizi motive etme fırsatından da yararlanabilirsiniz.

Arkadaşınızla bu serüvene atılmadan önce içinizden biri vazgeçmeye kalkarsa, diğerinin onu tekrar motive edeceği konusunda anlaşmayı da unutmayın.

3- Keyif Alacağınız Bir Spor Seçin

Spor yapmanın yüzlerce farklı yolu var. Koşu, yüzme, salon çalışmaları veya takım sporları gibi çok sayıda seçenek arasından size en çok keyif vereceğini düşündüğünüz alanı seçin.

Böylece spor sizin için bir yük olmaktan çıkıp keyifli bir hobi haline de gelecek. Ancak seçtiğiniz sporun kondisyon seviyeniz ve vücut tipinize uygun olup olmadığını da mutlaka bir uzmana danışmayı unutmayın.

4- Yeni Hayatının İlk Günü

Spor yapmak yalnızca fiziksel olarak fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda düzenli bir hayata geçişi de kolaylaştırır. Egzersiz saatlerinizi günlük rutininizin bir parçası haline getirdiğinizde uyku düzeninizden beslenme alışkanlıklarınıza kadar birçok konunun çok daha sistemli bir hale geleceğini fark edeceksiniz. Eğer hayatınızda köklü değişiklikler yapmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, ilk adımı spora başlayarak atabilirsiniz.

5- Gelişiminizi Takip Edin

Düzenli bir spor hayatının en önemli getirilerinden biri çok daha fit ve estetik bir görünüme sahip olmak. Her ne kadar spor yapma motivasyonunuzu yalnızca görünümünüze odaklamamanız çok daha faydalı olsa da bu ödülün keyfini çıkarmak da tabii ki hakkınız. Spor yapmaya başladığınız günden itibaren fiziksel gelişiminizi takip etmek için sık sık fotoğraf çekmeyi unutmayın. Vücudunuzda oluşan gözle görülür değişiklikler motivasyonunuzu canlı tutacaktır.

6- Hem Rahat Hem de Şık Ekipmanları Tercih Edin

“Spora nasıl başlanır?” diye kara kara düşünenlerdenseniz size motivasyon kaynağı sağlayabilecek konulardan bir tanesi de oldukça şık ürünlerle dolu spor giyim modası. Her bir egzersiz türü farklı spor kıyafeti ve ekipmanlar gerektiriyor ve dünyaca ünlü spor markaları da en şık tasarımlarını son derece rahat modeller ile kullanıcılara sunuyor.

Antrenmanlarınız sırasında oldukça rahat hareket etmenizi sağlayacak ürünlerle çok daha keyifli bir spor macerasına adım atabilirsiniz.

Farklı spor alanlarına yönelik yüzlerce spor kıyafeti ve ekipman Barcin.com’da sizleri bekliyor. Spora başlarken ihtiyacınız olabilecek her türlü ürüne Barcin.com avantajlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version