in

Spora Göre Bra Seçimi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda spora olan ilginin artmasıyla spor kıyafetlerine olan ilgi de epey arttı. Hatta öyle bir arttı ki, tayt gündelik hayatın bir parçası, koşu ayakkabıları ise her kıyafetle uyum gösteren sıradan ayakkabılar halini aldı. Sokaklarda her an koşmaya hazır gibi giyinen insanlar sayısı artmış olabilir ancak bu halen yanlış kıyafetlerle spor yaptığımız gerçeğini değiştirmiyor. Bu konuda en çok yanlışın yapıldığı ürün kuşkusuz bra. Spor performansını doğrudan etkileyen bu parça, kadınların son yıllarda vazgeçilmez ürünleri arasına hızlı bir giriş yapmayı başardı. Çünkü, normal sütyenle yapılan sporla kıyaslandığında bra, göğsün hareketini büyük ölçüde kısıtlıyor bu da kişinin yalnızca spora odaklanmasını sağlıyor.

Bra’lar, farklı zorluk ve performanstaki sporlar için 3 ayrı formda üretildiklerinden, yapılan spora uygun bra’nın seçilmesi çok önemli.

1. Hafif Destekli Bra

hafif_destekli_bra

Hafif sporlar olarak tabir edilen yoga ve pilates gibi sporlar için en ideal bra kesinlikli hafif destekli olanlar. Ayarlanabilir, şık askıları ve minimal tasarımı ile sadece spor yapanların değil, tarz sahibi birçok insanın da dikkatini çekmiş durumda bu ürünler.

İşin özü, yoga ya da pilates yapıyorsanız, hareket kabiliyetini kısıtlamayan ve üst bedeni sıkmayan hafif destekli bir bra tercih etmelisiniz. Büyük kupta ise yüksek destekli spor bra tercih etmelisiniz.

2. Orta Destekli Bra

orta_destekli_bra

Çok daha geniş kullanım alanı sunan orta destekli bra, koşu, bisiklet, salon sporları ve antrenmanlar için ideal bir seçimdir. Tabii bu noktada yine devreye kup ölçüsü giriyor. Eğer kup bedeniniz büyük değilse, ortak destekli bir bra’yla yukarıda bahsettiğimiz sporları yaparken çok rahat edeceğinize emin olabilirsiniz.

3. Yüksek Destekli Bra

yuksek_destekli_bra

Koşu, dans, NTC ve yüksek interval antrenmanlar… İşte bunlar göğsün en çok hareket halinde olduğu sporlar. İşte tam da bu noktada ihtiyacınız olan göğsünüzü bedene sabitleyen yüksek destekli bir bra. Bu sayede tüm konsantrasyonunuzu sporunuza vererek aradığınız yüksek verime ulaşabilirsiniz.

Basınçlı VS. Kuplu

Dışarıdan hepsi birbirine benzese de her bra, farklı amaçlar göz edilerek üretilmiştir. Kimisi basınçlı kimisi kuplu… Peki neye göre seçmek gerekir?

Bu konuda birkaç detayı bilmeniz seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Mesela, basınçlı sütyen, göğüslerin hareketini kontrol altına almak için göğsü vücuda bastırır. Destek seviyeleri farklılık gösterse de özellikle küçük kup bedenler için yüksek destek sunarlar. Kuplu sütyenler ise kuplar göğsü sararak çok daha yüksek düzeyde destek ve kontrol sağlar.

Yarışçı Sırt VS. U Görünümlü Askılar 

Bu noktada karar verme sürecinizi etkileyecek şey kesinlikle yapacağınız spor türü. Eğer spor yaparken fazla hareket ediyor, yüksek efor sarf ediyorsanız, askıların ağırlık merkezinize yakın olması sizin avantajınıza olur. Bu özelliği de yarışçı sırt modelindeki bralarda bulabilirsiniz. Performans odaklı bir spor yapmıyorsanız, daha kolay giyilip çıkarılabildiği için U görünümlü yani normal askılı olanları tercih edebilirsiniz.

Dukan Diyeti İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kısa Sürede İncelmenizi Sağlayacak 3 Pilates Aleti!