Menu
in

Sportmentlik Tarihine Geçenler: “Baba” Hakkı Yeten

Sportmenlik, zamanımızda gittikçe azalan bir değer. Sportmen atletler ise parmakla gösterilir oldular. Birkaç isim dışında sportmenlik ya da fair-play beklemiyor, sporcunun hırsını iliklerimize kadar hissedip biz de ortamın ruhuna kapılıyoruz.

Ama bu sporları güzel kılan adamlar varmış eskiden. Takım arkadaşlarına sporcu erdemini aşılayan, rakiplerine kendilerini toparlamalarını söyleyen ve karakterinden bir kez olsun ödün vermeyen. İşte bunlardan biri Hakkı Yeten. Nam-ı diğer “Baba” Hakkı. Ülkemizin yetiştirdiği en sportmen isim belki de. Özellikle disipline verdiği önem nedeniyle takımda “Baba” lakabını alır. Güçlü yapısı ve beyefendiliği de cabası. Ödün vermez kimliği ile, takım arkadaşlarının hem saydığı hem de korktuğu bir liderdir.

1931-48 yılları arasında Beşiktaş’la çıktığı 439 maçta toplam 382 gole imza atan bu dev isim, bütün kariyeri boyunca sadece bir kırmızı kart görür. Bu arada kendisi halen Beşiktaş tarihinin en golcü futbolcusudur. Futbol kariyeri sırasında hukuk eğitimi görerek, avukatlık mesleğini de eline alanan Yeten, Roma adalet tanrıçası Justitia’nın tartısını hep doğru tartmaya, herkese karşı dürüst ve sportmen olmaya çalışmıştır.

O kadar çok hikaye anlatılır ki “Baba” Hakkı ile ilgili, burada bazılarını aktarmak doğru olacaktır:

  • Kariyeri boyunca sadece 1 kez kart görmüş herhalde tek ve son oyuncudur. Bir maç esnasında rakip oyuncu gelip Hakkı Yeten’in kalçasına tokat atar ve “Baba” da buna karşılık suratına bir tokat atar. Hakem sadece Hakkı’nın tokadını görünce kırmızı kart gösterir. Rakip oyuncu durumu açıklar ve özür diler ancak kart kayda geçmiştir artık.
  • Sportmenlik aynı zamanda, kazanılan onca paranın karşılığını vermektir. Sağlıklı, zinde, zeki olmak sportmenliğin birer itici gücüdür. Kayıtlara son maçı olarak geçen 1948 yılında bir müsabakada, taraftar “Baba“ Hakkı’yı ıslıklayınca “Bu formayı bana taraftar giydirdi. Şimdi onlar isteyince de çıkarırım” der; o maçta (38 yaşında) futbolu bırakır.
  • Sportmenlik belki de, karşı takımı da cesaretlendirmektir. Tıpkı “Baba” Hakkı’nın yaptığı gibi… Fenerbahçe’ye karşı oynadıkları derbide, Beşiktaş hem 2-0 önde hem de ardı ardına ataklar yapmaktadır. Tam o sırada Fenerbahçe kaptanın yanına giden Hakkı Baba “arkadaşlarına söyle biraz maça asılsınlar, bu maçın keyfi böyle çıkmaz. O kadar insan güzel bir maç izlemeye gelmişler siz dökülüyorsunuz. Bir an evvel kendinize çeki düzen verin” diyerek uyarır.

Yorum Yazın

Exit mobile version