Menu
in

Stretching Nedir?

Stretching Nedir

Kaslı ve fit yapıya sahip olmak ve her gün düzenli egzersiz yapmak sağlıklı bir vücut için yeterli değildir. Vücudun esneme kabiliyetinin de yüksek olması beklenir. Esneklik, genel olarak belirli bir eklem veya bir dizi eklem çevresindeki hareket aralığı olarak tanımlanabilir. Daha basit bir tabirle ne kadar uzağa uzanabileceğimizi, eğilebileceğimizi veya dönebileceğimizi esneme kabiliyetimiz belirler. Esneme kabiliyeti arttıkça hareketleri daha kolay yapabilir ve gün içinde daha rahat hareket edebiliriz. Stretching önemi de tam bu noktada açığa çıkar. Doğru stretching hareketleri, kasların güçlü ve sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda eklemlerin hareketlerini de destekleyerek duruş bozuklukları ve antrenman sonrası oluşabilecek kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Sadece sporcular için değil, herkes için stretching önemli bir kavramdır. Örneğin, bütün gün bir sandalyede oturmak, uyluğun arkasında sıkı diz kirişlerine neden olur. Bu durum bacağınızı uzatmanızı veya dizinizi tamamen düzleştirmenizi zorlaştırabilir, dolayısıyla yürümeyi de engelleyebilir. Peki, stretching egzersizleri nelerdir? Stretching boy uzatır mı? Gelin, sorularınızın yanıtlarına birlikte cevap bulalım…

Stretching Nedir?

Fiziksel sağlık ve zindeliğin korunması için vücudun belirli bölgelerindeki kasların ve eklemlerin uzaması sağlanarak hareket etme yeteneğinin artırılması için yapılan tüm fiziksel egzersizler stretching olarak tanımlanabilir. Günlük hayatta ya da egzersiz yaparken yaşanabilecek krampların, incinme ve yaralanmaların önüne geçmenizi sağlayan stretching egzersizleri ile gün boyu daha dinamik ve canlı hissedebilirsiniz.

Stretching Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak stretching hareketleri yapmanın pek çok faydası vardır. Güne zinde ve enerjik başlamanızı destekleyen ve esnekliği arttıran stretching yararları ise şu şekildedir:

 • Hareket etme kabiliyetinizi artırır. Bir eklemi tam hareket aralığı boyunca hareket ettirebilmek size daha fazla hareket özgürlüğü sağlar. Düzenli olarak stretching hareketi yapmak hareket açıklığını artırmanıza yardımcı olabilir.
 • Fiziksel aktivitelerden önce kasların ısınmasını sağlayan esneme hareketleri yapmak, kasların antrenmana hazır hale gelmesini sağlayarak egzersiz sırasında performansınızı artırabilir.
 • Düzenli olarak yapılan stretching hareketleri kan dolaşımını iyileştirir. Kaslarınıza giden kan akışını artırır ve antrenman sonrası kas ağrısının azalmasına yardımcı olur.
 • Kaslarınız güçsüz olduğunda duruş bozukluklarına yol açabilir. Belirli kas gruplarını güçlendirmek için egzersizleri stretching hareketleriyle oluşturmak duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Düzenli yapılan esneme egzersizleri, sırt kaslarının gevşemesini sağlayarak sırt ağrısını iyileştirmeye ve önlemeye yardımcı olur
 • Stres yaşadığınızda kaslarınızın gerginleşir. Kaslar, fiziksel ve duygusal strese tepki olarak gerilme eğilimindedir. Özellikle boyun, omuz ve sırt kaslarının hedeflendiği stretching egzersizleri ile stresin yarattığı gerginlik hissini önleyebilirsiniz.

Stretching Nasıl Yapılır?

Yaşam kalitesini artıran ve gün boyu enerjik hissetmenizi destekleyen stretching egzersizlerinden size özel örnekler:

 • Dizlerinizin üzerinde oturun ve sağ bacağınızla öne doğru adım atın. Sol bacağınızı ayak bileğinizden tutun. Gövdenizi dik tutarak sağ bacağınızın üzerine 30 saniye boyunca esneyin. Daha sonra hareketi sol bacağınızda tekrarlayın.
 • Kalçanız üzerinde yere oturun ve gövdenizi dik tutun. Sağ bacağınızı öne doğru düz bir şekilde uzatın ve sol bacağınızı dizden bükerek kendinize doğru çekin. Bu pozisyondayken gövdenizi sola doğru döndürün. Hareketi diğer bacağınızda da tekrarlayın.
 • Dizlerinizi birbirine yapıştırarak dimdik durun ve kollarınızı yanlara doğru serbest bir şekilde bırakın. Sırtınızı bükmeden belden aşağıya doğru yavaşça eğilin. Kollarınızla bacaklarınıza sarılın ve yaklaşık bir dakika bu pozisyonda bekleyin. Daha sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün.

Stretching Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dinamik, statik, balistik, pasif, aktif germe ve PNF olmak üzere birkaç çeşit stretching tekniği vardır. Ancak en yaygın olarak kullanılan, statik ve dinamik stretching teknikleridir:

 • Statik Stretching: Kas gerginliğini azaltmak için gerginliğin olduğu bölgenin rahatlatılmasını sağlayan 10-30 saniyelik germe hareketlerini içerir. Statik stretching egzersizleri egzersizden sonra yapılan hareketleri içerir.
 • Dinamik Stretching: Antrenman öncesi kasların uzamasını sağlayarak sizi antrenmana hazırlayan hareketlerden oluşur.

Bunlara ek olarak yoga ve pilates, stretching egzersizlerinin en etkili olduğu antrenman çeşitlerinden biridir. Gün içinde istediğiniz zaman kendinizi gergin hissettiğiniz her an stretching egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak antrenman yaptığınız günlerde;

 • Antrenmandan 5 yâ da 10 dakika önce kasların uzamasını sağlamak ve egzersizlere hazırlanmak için esneme hareketleri yapabilirsiniz. Antrenman sonrası ise yine 5-10 dakikalık stretching egzersizleri yaparak yorulan kasları dinlendirebilirsiniz.
 • Egzersiz yapmadığınız günlerde yine de stretching için en az 5 ila 10 dakikalık bir zaman ayarlayabilirsiniz.  Böylece esnekliğinizi artırabilir, kas gerginliği ve ağrıların azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Stretching Hareketleri Boy Uzatır mı?

Stretching hareketlerinin doğrudan boy uzatmaya katkısı yoktur. Ancak duruş bozukluklarının düzelmesinde oldukça etkilidir. Postür bozukluğunun ortadan kalkması omurlar arasındaki açıklığın da korunmasına yardımcı olarak kişinin olduğundan 3-4 santim daha uzun olmasını sağlayabilir. Özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklar, düzenli streching hareketleriyle doğru duruş pozisyonunu öğrenebilir ve daha uzun boylu görünebilir.

Antrenmanların etkinliğini artırmak ve antrenman sonrası kas yorgunluğunu azaltmak için düzenli olarak stretching hareketleri yapmalısınız. Egzersizlerinizi yaparken kullanabileceğiniz rahat ve konforlu spor giyim ürünlerine Barcin.com ayrıcalıklarıyla kolayca sahip olabilir, avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak ürünleri hemen satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version