Menu
in

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Öne Çıkan Maçlar

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Öne Çıkan Maçlar

Son 10 yıllık dönemde, ülkemizde, basketbol kulüplerinin sponsor desteğiyle oldukça rekabetçi kadrolar kurduğu Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi günümüzde Avrupa’nın en rekabetçi ligi konumunda yer alır. Bu periyotta ligde farklı şampiyonların çıkması rekabetin boyutunu bir nebze olsun anlamayı sağlar. Bu dönemde ligde şampiyonluğa ulaşan Pınar Karşıyaka, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Anadolu Efes takımları aynı zamanda mücadele ettikleri Avrupa Kupaları’nda da ülkemizi en iyi şekilde temsil etme başarısı gösterir. Fenerbahçe son 3 sezonda ligi şampiyon olarak tamamlarken aynı zamanda 2016-2017 sezonunda Euroleague şampiyonluğuna ulaşır ve son 4 yıldır final 4 başarısını tekrarlar. Sarı lacivertliler elde ettikleri bu başarıyı hem Zeljko Obradovic gibi bir koça sahip olmasına borçludur hem de Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin rekabetçi ortamına. Gelin ligimizde klasik haline gelmiş rekabetlere birlikte göz atalım.

5-Pınar Karşıyaka Galatasaray Rekabeti

İzmir temsilcisi Pınar Karşıyaka ile Galatasaray arasındaki rekabet iki takımın mazisi düşünüldüğünde oldukça eskiye dayanır. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde en son 2014-2015 sezonunda şampiyonluğa ulaşan Kaf-kaf, bu başarıya ilk kez 1986-1987 sezonunda Galatasaray’ı finalde yenerek ulaşmıştır.

İki takım arasındaki rekabet tohumları bu yıllarda atılırken her iki kulübün ateşli taraftarları bu iki takımın sportif anlamda başarılı olamadığı sezonlarda bile rekabet ateşini canlı tutmayı sürdürmektedir.

4-Beşiktaş Anadolu Efes Rekabeti

Siyah beyazlı takım Tahincioğlu Basketbol Ligi’nde tek şampiyonluğuna 2011-2012 sezonunda Anadolu Efes’i finalde 4-2 yenerek ulaşırken, bu rekabet günümüzde de güncelliğini korur.

Anadolu Efes bilhassa 1990 yıllarda Petar Naumovski ve Aydın Örs önderliğinde ülke basketbolunun lokomotifi olurken, Beşiktaş, Milangaz sponsorluğunda NBA patentli Deron Williams’ı kadrosuna katıp 2011-2012 sezonunu hem lig hem Eurochallenge Kupası’nda şampiyon olarak tamamlayıp amiyane tabirle ligin tozunu atar. Bu rekabeti ilginç kılan husussa Anadolu Efes kulübünün sahibi Tuncay Özilhan’ın aslen Beşiktaş taraftarı oluşudur.

3-Anadolu Efes- Fenerbahçe Rekabeti

Sarı lacivertli takım özellikle Sırp koç Zeljko Obradovic’in takımın başına geçmesinden sonra hem Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin hem de Euroleague’ın tozunu atarak, elde ettiği başarılarla Anadolu Efes’i geçerek son dönemde ülke basketbolunun lokomotifi olmuştur. Bu durum haliyle iki takımın ülke basketbolunun Avrupa’ya açılan yüzü olduğu düşünüldüğünde aralarındaki rekabeti de körüklemiştir. Bu sezonu saymazsak son 4 yıllık periyotta Fenerbahçe, Anadolu Efes’e karşı büyük bir üstünlük kurmuş ve iki takım arasındaki maçların büyük bölümünü kazanmayı başarmıştır.

Bu durum, bazı basketbol otoritelerine iki takım arasındaki rekabetin söndüğünü düşündürse de bu sezon yaptığı yatırımlar ve oluşturduğu kadroyla Anadolu Efes rekabet ateşini yeniden alevlendirmiştir. Bu sezon şimdiye kadar iki takım arasında oynanan maçlarda Anadolu Efes Fenerbahçe’ye karşı üstünlük kurmuştur.

2- Pınar Karşıyaka Fenerbahçe Rekabeti

İzmir temsilcisi Kaf-kaf 2014-2015 sezonunda Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ndeki ikinci şampiyonluğunu Anadolu Efes karşısında 4-1’lik skorla elde etse de aslında o sezon play-off yarı finalinde Fenerbahçe’yi eleyerek tüm otoriteleri şaşırtmayı başarır. Pınar Karşıyaka’nın o dönem Ufuk Sarıca yönetiminde oynadığı basketbol taraflı tarafsız herkesin takdirini toplarken sezon bitmeden Fenerbahçe yeşil kırmızlı takımın saha içi lideri olan Bobby Dixon’ı kadrosuna katarak bu rekabetin kalitesini bir nebze düşürür. Fakat her iki takımın oldukça ateşli taraftar gruplarına sahip olması yanı sıra mazileri aralarında gerçekleşen müsabakalarda basketbol kalitesini her zaman yükseltmeye devam eder.

1-Galatasaray Fenerbahçe Rekabeti

Ebedi dost, ezeli rakip olan iki camia arasında son yıllarda her iki kulübün basketbola daha çok yatırım yapmasıyla beraber bu branşta rekabet üst düzeye ulaşmıştır. Özellikle son yıllarda Fenerbahçe elde ettiği başarılarla rakibine büyük üstünlük sağlasa da bu iki takımın maçlarını izlemek seyircilere ayrı bir zevk verir. Tahincioğlu Basketbol Ligi’nde son olarak 2013-2014 sezonunda final oynayan iki takımdan Fenerbahçe son maça kalan final serisinin son maçını, Galatasaray kulübünün yönetim kurulu kararıyla maça çıkmak istememesi sonucunda hükmen kazanarak şampiyonluğa ulaşmıştır. Bunun yanında her iki takımın Avrupa arenasında aralarında oynanan maçlarda tribünlerde oluşan atmosferin eşine dünya üzerinde az rastlanır. Her ne kadar günümüzde Galatasaray basketbol şubesi yatırımlarını kıssa da Fenerbahçe ile arasındaki rekabet ateşi güncelliğini her zaman korumaya devam eder.

Yorum Yazın

Exit mobile version