Menu
in

Tarçınlı Su Dosyası: Tarçınlı Su ve Faydaları

tarçınlı su zayıflatır mı

Bilinen en eski baharatlardan biri olan ve Uzak Doğu ülkelerinde bitkisel şifa kaynağı olarak da kullanılan tarçın, yemeklere tatlı bir aroma vermesiyle bilinir ve genelde bu sebeple tüketilir. Ancak tarçının beslenmedeki esas önemi, sağlık üzerindeki yararlı etkilerinden gelir. Son yıllarda tarçının etkileri konuşulmaya başlanınca, özellikle tarçınlı su tüketimi yaygınlaşmıştır. Gelin, bu şifa kaynağını daha yakından tanıyalım.

Tarçınlı Suyun Faydaları

  • Tarçının ilk ve en önemli faydası insülin duyarlılığını iyileştirerek kan şekeri düzeyini dengelemesi ve dolayısıyla diyabete ve yol açtığı diğer hastalıklara karşı koruyucu olmasıdır.
  • Tarçın güçlü antioksidan kaynaklarından biridir. Bu sayede vücut hücrelerine zararlı olan maddeleri yok ederek dokuların bozulmasını engeller ve bu da cilt kırışıklıklarından kansere kadar birçok belirti ve hastalığa karşı koruyucu etki gösterir.
  • Antienflamatuar özelliği de bulunan tarçın iltihapların giderilmesine destek olur. Enfeksiyonlarla ve virüs kaynaklı hastalıklarla savaşır. İltihabi kemik ve eklem hastalıklarında kullanılır. Ayrıca kemik ve kas ağrıları ile regl dönemi ağrılarını azaltmaya yardımcıdır.

  • Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri ile tansiyonu düşürdüğü; kan dolaşımını hızlandırdığı bilinir. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.
  • Beyin işlevlerinde etkili olan maddeleri içerdiğinden beyin fonksiyonlarını korumada ve geliştirmede önemli göreve sahiptir. Bu nedenle Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalık riskini azaltır.
  • İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde ağız ve diş enfeksiyonlarına neden olan bakterilere karşı koruyucudur. Ağız kokusunu engeller ve doğal aromasıyla nefesi tazeler.
  • Sindirim sistemine yerleşen ve özellikle bağırsaklara hasar vererek sağlığı bozan kandida mantarının gelişmesini önleyerek sağlığı korur.
  • Boğaz ağrısı, öksürük gibi durumlarda boğaz enfeksiyonunu iyileştirdiği için öksürüğün kesilmesini sağlar.

Tarçınlı Su Zayıflatır mı?

Tarçın yiyeceklere eklendiğinde veya sıvılara karıştırıldığında tüketimi daha kolaylaşır. Suya tat verdiği için su tüketimini de kolaylaştırdığından tarçınlı su olarak daha çok tüketilir. Tarçınlı su, içerdiği maddeler sayesinde insülin salınımı düzenleyerek kan şekerinin dengelenmesine destek olur. Dengeli kan şekeri ise dokularda yağ depolanmasının önüne geçer. Tarçının insülin direnci olan kişilerde bu direncin kırılmasına pozitif etkileri bulunur. İnsülin direncine bağlı olan polikistik over sendromu ve diyabet belirtilerini iyileştirir ve karın bölgesinde yağlanmayı engeller. Tarçın ayrıca yağ yakıcı etkisi en yüksek olan besin maddelerinden biridir. Vücut içinde ısıyı arttırarak metabolik hızı yükseltir. Metabolizmanın hızlanmasıyla dokulardaki yağ depolarını azalmaya başlar. Az miktarda yemek tüketildiğinde dahi doygunluk hissinin oluşmasını kolaylaştırır. Bu sayede tokluk sağlamada ve iştahı baskılamada; dolayısıyla besin tüketimi kontrolünde önemli bir etkisi vardır.

Tarçınlı Su Nasıl Hazırlanır? Nasıl Tüketilir?

Toz veya çubuk formundaki tarçının etkileri birbirinden farklı değildir. İki çeşit de aynı oranda etkilidir. Ancak kullanım ve tüketim şekilleri kısmen farklı olduğu için tercihe göre kullanılabilir. Toz tarçınla hazırlamak için: Kaynamış 1 bardak suya yarım çay kaşığı tarçın atılır ve soğuması beklenir. Ara öğün saatinde veya ana öğünlerin hemen sonrasında tüketilebilir. Çubuk tarçınla hazırlamak için ise: 1 litre suya 1 çubuk tarçın atarak, hem su ihtiyacını karşılamak hem de tarçının etkilerinden faydalanmak için gün boyu aralıklarla tüketilebilir. Tercihe göre içerisine zencefil, zerdeçal gibi yağ yakıcı diğer baharatlar veya limon suyu eklenebilir.

Şifa kaynağı olarak görülen tarçının etkilerinden en iyi şekilde yararlanmak ve doz aşımına bağlı zararlarından korunmak için günlük tüketilen miktar sınırlandırılmalıdır. Doğru miktar için; günde en fazla 1 çubuk tarçın tüketilmeli, toz tarçın tercih edilirse miktarı günde 1 çay kaşığını aşmamalıdır. Tarçın mutlaka yiyeceklere veya sıvılara eklenmeli, boğulma riski oluşturacağından tek başına toz halinde yutulmamalıdır.

Tarçınlı su, sağlıklı beslenme düzenine ek olarak tüketildiğinde vücut ağırlığında ve özellikle yağ dokusu yoğunluğunda gözle görülür bir etki yaratır. En iyi sonuç için dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile doğru egzersizi birleştirebilir, egzersizde kullanacağınız rahat ürünlere Barcin.com’da güvenli alışveriş imkanları ile sahip olabilirsiniz. Beslenme programınıza eklemeler yapmadan önce mutlaka bir uzman veya doktor kontrolünde planlama yapmak ise önemlidir.

Yorum Yazın

Exit mobile version