Menu
in

Teff Tohumu Mucizesi

Teff (Eragrostis tef), çim familyasına ait tek yıllık glütensiz bir üründür. Bitkinin yenilebilir tohumları (tef taneleri) çok küçüktür, bu nedenle tohumlar soyulmaz ve teff her zaman tam bir tanedir. Anavatanı Etiyopya ve Eritre’den gelir. Ancak hem otantik antik tahıllara hem de alternatif glütensiz tahıllara yönelik artan küresel talep nedeniyle, hemen hemen tüm dünyada yetiştirilir. Teff, kompleks karbonhidratların, bitkisel proteinlerin, çok miktarda lifin, vitaminlerin ve minerallerin önemli bir kaynağı olduğundan özellikle besleyicidir. Ayrıca teff glutensizdir, bu da bu eski tahılı diğer glütensiz tahıllara uygun bir alternatif yapar. Gelin bu mucizevi tohumun faydalarına ve besin değerlerine birlikte göz atalım.

Teff Tohumu Nedir?

Glüten içermediği için son derece popüler hale gelen teff tohumu, çimen türüdür ve anavatanı Etiyopya’dan dünyaya yayılmıştır. Teff bitkisi en az 1,60 metre uzunluğundadır ve tohumları nispeten hafif ve küçüktür. Bu küçük yapı nedeniyle soyulmazlar, tamamen un haline getirilirler. Sonuç olarak, teff unu her zaman tam tahıllıdır ve bu nedenle çok fazla lif içerir. Teff unu içindeki lif miktarı, tam buğday unu ile karşılaştırılabilir. Teff unu tıpkı buğday unu gibi kullanılabilir. Teff unu ile yapılan en ünlü geleneksel yemek, ana yemekle birlikte servis edilen enjera adında gözlemedir. Ekmek, yulaf lapası gibi yiyecekler de hazırlanabilir. Bu sayede sağlıklı beslenme listelerinize ekleyebilir, egzersiz yaparken lif ve karbonhidrat içeriğinden yararlanabilirsiniz. Egzersizinizi daha konforlu hale getirmek için ise Nike kadın egzersiz ayakkabısı modellerine göz atabilirsiniz.

Mucizevi faydalarından bahsedilen teff tohumu un ve tahıl olarak kullanılabildiği gibi pek çok farklı tüketim şekline sahiptir. Peki teff tohumu ne işe yarar, başka nasıl tüketilebilir?

Teff Tohumu Faydaları Nelerdir?

Eski tahıllar, manipüle edilmemiş tahıllardır. Bu nedenle teff tohumu diğer orijinal tahıllar gibi daha az işlenir ve belirli amino asitlerle birlikte birçok mineral içerir. Bu nedenle hem besin maddesi hem de form olarak pek çok şey yapılabildiği için oldukça faydalıdır. Teff tohumu faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Teff unu çok yönlüdür. Bununla her türlü lezzetli yemek yapılabilir. Ekmek, krep ve lezzetli turtaların yanı sıra kurabiyeler, waffle’lar yapılabilir.
 • Teff tohumlu çay da oldukça popülerdir. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.
 • Ayrıca teff ayrıca bol miktarda kalsiyum ve demir içerir. Bu mineraller, kemikleri (kalsiyum) korumak için iyidir ve optimum oksijen taşınmasına katkıda bulunur.
 • Teff lif açısından zengin olduğu için bağırsakları sağlıklı tutmaya ve hem ishali hem de kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
 • Egzersiz için yeterli besin maddesi içerir ve enerji verir. Bu sayede sabah koşularınızdan önce ve sonra tüketebilirsiniz. Erkek koşu ayakkabısı seçerek daha konforlu bir antrenman yapabilirsiniz.
 • Teff tohumu kullananlar bu malzemeyi un, çay şeklinde yemeklerine ekler bunun sebebi ise küçük tohumlarının sadece un yapımına ya da demlemeye izin vermesidir.

Teff Tohumu Besin Değerleri

Batı Avrupa nüfusunun yüzde ikisi az ya da çok glutene karşı toleranssızdır ve birçok tahılda gluten bulunur. Teff tohumunun en büyük özelliği ise glüten içermemesidir. Ayrıca teff de oldukça besleyicidir ve içeriğinde şu besin maddeleri bulunur:

 • Oksijen taşınmasına katkıda bulunan yüksek demir içeriği mevcuttur.
 • Yüksek kaliteli protein içerir, çünkü 8 esansiyel amino asidin tümü doğru oranda bulunur. Bu asitler vücudumuzun yapı taşlarıdır.
 • Kemikler ve kaslar için iyi olan yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriğine sahiptir.
 • Çok az miktarda fitik asit içerir, bu nedenle minerallerin emilimi engellenmez.
 • C vitamini içerir.
 • Ayrıca teff tohumu, kan şekerinin yükselmesine karşı iyi bir yardımcıdır, böylece açlık hissini daha uzun süre uzak tutar ve bol miktarda enerji sağlar. Teff çayı ya da tohumlarından elde edilen un, çocukların beyin gelişimine, özellikle bilişsel yeteneğine katkı sağlar.
 • Teff tohumu bu nedenle sadece çölyak hastalığı olan kişiler için değil, aynı zamanda sporcular, şeker hastaları, kilo vermek isteyenler, çocuklar ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes için uygundur.

Teff tohumu sayesinde düzenli beslenme alışkanlıkları kazanabilir, gluten toleransınız nedeniyle kısıtlı olan diyet listenize lezzetli bir besin ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte bu tohum, sporcu besini olarak da idealdir. Erkek fitness ayakkabısı ile rahat bir antrenman yaptıktan sonra kaybettiğiniz enerjiyi teff tohumundan alabilirsiniz. Sağlıklı beslenme düzeni için teff tohumundan, rahat spor ekipman ve kadın koşu ayakkabısı için ise Barcin.com avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version