Menu
in

Temiz Beslenmek İçin 6 Öneri

Temiz Beslenmek İçin 6 Öneri

Herkes dönemsel olarak fazla kilolarıyla sorun yaşayabilir ya da vücudu arınmaya ihtiyaç duyabilir. Doğru beslenme rutinleri bu tarz problemleri ortadan kaldırmak için önemli bir rol üstleniyor. Fakat doğru beslenme sadece belirli zaman aralığında gerçekleştirilen rutinlerden çok daha fazlasını ifade ediyor. Tüm yaşamınıza yayılıp daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlayacak temiz beslenme de söz konusu yaklaşımlardan biri.

Clean eating ya da eat clean olarak da bilinen uygulama, daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını sizler için açıyor. Belirli şartları yerine getirerek beslenmeye dair bazı kötü alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmanız temiz beslenme için gerekli ilk adımlar arasında kabul ediliyor. Vücudunuzun toksinlerden arınmasını da sağlayan söz konusu beslenme şekli, yaşamınızı oldukça olumlu etkiliyor.

Temiz Beslenme Nedir?

İnsanların yaşamın her alanında yeniden doğala dönme eğilimi göstermesinin yansımalarından biri olan temiz beslenme, en basit şekliyle doğal olanı tercih etmek ya da beslenme ihtiyacını doğal ürünler aracılığıyla karşılamak olarak tanımlanabilir. İşlenmiş gıdaları ve ambalajlı besinleri hayatınızdan çıkarıp yerlerine doğal şekilde üretilmiş meyve ve sebzeleri, tahılları ve bakliyatları koyarak temiz beslenmeye yönelik ilk çabanızı sergileyebilirsiniz. 

İşlenmemiş gıdaları tercih ederek başladığınız temiz beslenme rutininiz hem fiziksel hem de zihinsel açıdan daha iyi hissetmenize yardımcı oluyor. Katkı maddeleri kullanılarak üretilen besinleri tüketmedikçe çeşitli hastalıklardan doğal yollarla korunmanız ve her yemek grubunda en sağlıklı seçeneklere yönelmeniz temiz beslenmenin başlıca faydaları arasında gösteriliyor.

6 Öneride Temiz Beslenme

  1. Meyve ve sebzeler doğal seçilmeli: Organik meyve ve sebze tüketmek yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı, obezite ve kanser gibi hastalıklar için önleyici faktör olarak dikkat çekiyor. Ayrıca bu besinlerden alınacak lifler bağışıklık sistemini güçlendirip farklı hastalıkların oluşma riskini de azaltıyor. Yine lifler ruh hâlinizi iyileştiren mikrobiyomunuzu mutlu tutmanıza katkı sağlıyor.
  2. Tam tahıllara yönelmelisiniz: “En temiz tahıllar en az işlenenlerdir.” mantığından yola çıkarak hasat edildiği şekliyle satışa sunulan ürünlere yönelmeniz öneriliyor. Basit tahıllarla yapılan yemeklerin tamamı, temiz beslenme rutinleri içerisinde kabul ediliyor. Tam tahıllar her zaman önceliğiniz olarak kalmalı, ancak satın alma sırasında içerik listesinin kısa, anlaşılır olmasına ve ürünlerin az miktarda şeker içermesine dikkat etmelisiniz.
  3. Daha az et tüketin: Burada vegan beslenme biçimine yönelmekten bahsedilmediğini vurgulamak gerek. Daha az et yemeniz kan basıncınızın düzenlenmesini, kalp rahatsızlığı riskini azaltmanızı ve kilonuzun kontrol altında tutulmasını mümkün kılıyor. Daha fazla sebze yiyerek lifleri, sağlıklı yağları, vitaminleri ve mineralleri vücudunuza daha fazla alıyorsunuz. Bu da toksinlerden arınmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca temiz beslenme soğuk et çeşitleri, pastırma ve sosis gibi işlenmiş gıdaları da hayatınızdan çıkarmanız anlamına geliyor.
  4. İşlenmiş gıdalara dikkat: Marketlerde satılan paketli işlenmiş ürünlerden uzak durmanız tavsiye ediliyor. Rafine edilmiş tahılları, şekeri, tanımadığınız birçok gıdanın yer aldığı uzun listeli mamulleri ve hidrojene edilmiş yağ içeren herhangi bir gıdayı kesinlikle tüketmemelisiniz. 
  5. Şeker tehlikeli olabilir: Bir bileşen olarak şekersiz gıdalar aramalısınız. Basit şekeri ve basit şeker kullanılarak hazırlanan her şeyi kesin, herhangi bir şekilde tüketmemeye özen gösterin. Şekerleme ve pişmiş şekerle hazırlanan tatlıların tamamını yaşamınızdan atın.
  6. Tuzu azaltın: Keza tuzu azaltmak da temiz beslenmenin ilk şartlarından biri. Yemek yaparken kullandığınız tuzu en az indirmeniz gerekiyor. Az tuz kullanarak hazırladığınız yiyeceklere farklı tatlar katmak için farklı baharatlar, narenciye veya sirke kullanabilirsiniz.

Siz de temiz beslenmeyi rutinlerinizin bir parçası hâline getirip daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Temiz beslenmeyle birlikte zinde bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak ve beslenme alışkanlığınızı pekiştirecek egzersizler için gerekli tüm ekipmanlara da barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version