Menu
in

Tenis Zayıflatır mı? Tenis ile Forma Girme

Tenis Zayıflatır mı_ Tenis ile Forma Girme - kapak

Zayıflamak için yerine getirilmesi gereken temel faktör, gün içinde harcanan kaloriden daha az kalori tüketilmesidir. Aldığınız kalori ile yaktığınız kalori arasında fark oluşmasını sağlayan unsurlar ise diyet ve spordur. Spor yaparken kardiyo ağırlıklı antrenmanlar tercih etmek kilo verme sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olur. Tenis, yoğun efor sarf edilen bir spor branşı olduğundan, zayıflamak isteyenler bu spora yoğun olarak ilgi gösterir. Bu kapsamda sıkı bir diyet ile birlikte düzenli tenis oynamak kilo vermenin etkili bir yolu olabilir.

Tenis Maçında Harcanan Kalori Miktarı

Tenis zayıflatır mı?” sorusunun cevabı için tenis antrenmanı sırasında harcanan kalori miktarına bakılması gerekir. Yapılan araştırmalara göre, bir saat süren çekişmeli bir tenis maçı, 155 kiloluk bir insanda yaklaşık 520 kalori yakılmasını sağlar. 185 kiloluk bir kişide ise harcanan enerji miktarı 622 kaloriye yakındır. Aynı aktiviteyi yapan sporcuların kilosu arttıkça yaktıkları kalori miktarı da artış gösterir. Bununla birlikte spor yaparken harcanan kalori, gerçekleştirilen aktivitenin yoğunluğu ve egzersiz süresi ile de ilişkilidir. Tenis oynarken rakibin attığı topların peşinden daha fazla koştukça ve daha fazla vuruş yaptıkça yaktığınız kalori artar ve kilo verme süreciniz hızlanır.

Kardiyo Tenis Antrenmanları

Tenis oynayarak kalori yakmak için sürekli maç yapmak zorunda değilsiniz. Uygun ekipmanlar eşliğinde kardiyo tenis idmanları gerçekleştirebilirsiniz. Kardiyo tenis antrenmanları, tenis, jimnastik, koşu, fitness egzersizleri ve müzik içeren yüksek yoğunluklu bir egzersiz programıdır. Bu idmanlar sırasında farklı yeteneklere sahip tenisçiler için değişik yoğunluklarda tenis topları kullanılır. Bu toplar, standart sarı toplara göre daha yavaş hareket eder ve daha az zıplar. Böylece sporcunun kondisyonunun artırılması ve vuruş tekniklerinin geliştirilmesi hedeflenir. İlk olarak spor salonlarında bir fitness trendi olarak ortaya çıkan bu antrenman şekli, artık tenis kulüpleri tarafından da uygulanmaktadır. Kardiyo tenis idmanı yapan bir kadın sporcu, saatte yaklaşık 300 ila 500 kalori yakarken erkek sporcuların bu rakamların iki katını yakabileceği ifade edilir.

Tenisin Sağladığı Diğer Faydalar

Tenis oynamak, kalori yakmanın yanı sıra diğer fitness hedeflerinizin gerçekleşmesine de katkı sağlar.

El – göz koordinasyonunun geliştirilmesine yardımcı olan tenis, duruş ve vuruş tekniklerinin uygulanmasında kullanılan kasların gelişmesini sağlar. Bununla birlikte tenis oynayan sporcuların esneklik kabiliyetinde artış gözlenir. Ayrıca tenis, yağ dokularının yakılması sürecini de hızlandırır. Vücudunuzda bulunan yağları, kas dokusu ile ne kadar çok değiştirirseniz o kadar verimli şekilde kalori yakar ve kilo verirsiniz.

Tenis ile Kilo Vermek İçin İpuçları

 • Antrenman programınızı haftanın her günü veya iki günde bir kez tenis oynayacak şekilde planlayabilirsiniz.
 • İdmanlarınızı en az 30 dakika ve orta derece yoğunlukta olacak şekilde gerçekleştirin.
 • Eğer antrenman süreniz 1 saati geçiyorsa ertesi günü dinlenmek için ayırın.
 • Antrenmanın hemen öncesinde yemek yemekten uzak durun.
 • İdman öncesi ve sonrasında bol sıvı tüketerek kaybettiğiniz sıvıyı tamamlayın.
 • Kilo kaybını hızlandırmak için yağ oranı düşük bir diyet programı takip edin.
 • Antrenmanlar sırasında kalite spor kıyafeti ve ekipmanlarını kullanmaya özen gösterin.
 • Sizin gibi zayıflamak isteyen bir partner ile antrenman yapmayı deneyin.
 • Maçtan sonra kalan antrenman süresini top makinesiyle veya duvarda çalışarak tamamlayın.
 • Maç sırasında sadece tek top kullanın ve topu getirmek için her seferinde koşun.
 • Bekleme zamanlarında sağa sola ve aşağı yukarı hafif sıçramalar yapın.

İster zayıflamak için isterseniz formunuzu korumak için tenis oynayın, mutlaka kalite spor malzemeleri tercih etmeniz gerekir. Tenis antrenmanlarında kullanmak üzere ihtiyacınız olan spor kıyafet ve ekipmanlarını barcin.com’da bulunan kaliteli ve orijinal ürünler arasından kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version