in

Türkiye’de Son Beş Yılda Açılan Statlar ve Özellikleri

Türkiye’de futbol tutkusu uzun yıllardan beri en ateşli şekilde sürmeye devam ediyor. Her şehrin rakip takımlar arasında oynanan derbileri, dünya tarihine kazınmış olan Galatasaray – Fenerbahçe derbisi ve futbol coşkusunu iliklerimize kadar hissettiğimiz stadyumları var. Türkiye Futbol Federasyonu, işte bu coşkuyu üst kademeye çıkarabilmek için, günümüz teknolojisinin verdiği nimetleri sonuna kadar kullanarak ciddi projeleri birer birer yürürlüğe koyuyor. Bu projelerin sonucunda son yıllarda Türkiye’de inşaatına başlanan ve kısa bir süreçte bitirilen çok sayıda stat bulunuyor.

Türkiye’de son beş yılda yapılan statların toplam maliyeti ortalama 100 milyon Türk lirasını aşıyor. TFF bu konuda dünya standartlarında bir çizgiye ulaşabilmek adına ciddi bir efor sarf ediyor. Yüksek kapasiteli, ses akustiğinde üstün bir performans sağlayan, ulaşım ve park sorunu olmayan, üstün güvenlikli stadyumlar her şehre inşa edilerek futbol konusunda bir üst seviyeye ulaşmanın yolları arşınlanıyor. Futbol severler içinse yeni mabedler, yeni heyecanlar ve futbol dolu yeni 90 dakikalar büyük bir merakla bekleniyor.

2010 yılından bu yana inşa edilmiş stadyumlar tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda takımların logolarına ve maskotlarına özel tasarımlar da taraftarları fazlasıyla mutlu ediyor.

Vodafone Arena

Son yıllarda Türkiye’de inşa edilen stadyumlar arasında en çok dikkati çeken Vodafone Arena’nın gerçek ismi Vodafone Arena İnönü Spor Kompleksi’dir. 2013 yılının Haziran ayında Beşiktaş’ın evi yıkılarak aynı yere Vodafone sponsorluğunda inşa edilmeye başlanmıştır. 10 Nisan 2016 tarihinde resmi törenle açılan efsanevi kompleksin, toplam kapasitesi 43.700 kişidir.

Türk Telekom Arena

Türk Telekom Arena, sarı kırmızılıların yeni futbol yuvası olarak 2007 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Mecidiyeköy’de bulunan Ali Sami Yen Stadyumu yıkılmış ve Aslantepe olarak geçen Seyrantepe mevkiine inşa edilmiştir. 52.600 kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük stadyumlarından biridir. Resmi olarak 15 Ocak 2011 tarihinde açılmıştır.

Timsah Arena

Bursaspor’un yeni stadyumu Timsah Arena, takımın simgelerinden biri olan “timsah” şeklinde inşa edilmiştir. 2011 yılında yapılan ihale sonucunda yapımına başlanan stadyum, 21 Aralık 2015 tarihinde resmi hizmetlerine başlamıştır. 45.000 kişilik kapasitesiyle futbol coşkusunu sonuna kadar yaşatabilecek bir stadyumdur.

Torku Arena

Torku Arena, Konyaspor için inşa edilmiştir ve adı Yeni Konya Stadyumu olarak da geçmektedir. 2012 yılında Torku sponsorluğunda inşasına başlanmış ve 2014 yılında tamamlamıştır. Resmi açılışı 13 Eylül 2014 tarihinde yapılan stadyumun kapasitesi 41.981’dir.

Stadyum Samsun

Stadyum Samsun, 2013 yılında yapılan ihale sonrası, 2016 yılının Ağustos ayında tamamlanmıştır. 33.919 kişilik kapasitesiyle modern bir spor kompleksi olarak planlanmıştır.

Antalya Arena

Süper Lig ekiplerinden Antalyaspor’un yeni futbol mabedi olarak inşa edilen Antalya Arena, 26 Ekim 2015 tarihinde resmi törenle açılmıştır. Kapasite olarak 33.032 kişiye futbol seyir zevki yaşatmaktadır.

Kobe Bryant, Michael Jordan Karşılaştırması

Bir Stadın Kısa Tarihçesi: Mithat Paşa’dan Vodafone Arena’ya