Menu
in

Usain Bolt’un Veliahtı: Yohan Blake

Yohan Blake, 26 Aralık 1989 doğumlu olan genç atlet olarak rekorları alt üst etmeye devam ediyor. Dünyanın en hızlı adamı olan Usain Bolt gibi Jamaikalı olan başarılı sprinter spor dünyasında bu isimle anılmaya başlandı. Keza Usain Bolt hariç tutulursa şuan için Yohan Blake’ten daha iyi bir atlet olduğunu düşünmüyoruz. Bu noktada ona Usain Bolt’un veliahtı demek çokta yanlış bir benzetme olmayacaktır. Olimpiyatlarda Jamaika adına koşan yıldız birbirinden ilginç başarılarında sahibi olmaya başladı. Bunların arasında kendi rekorları olduğu gibi çeşitli sprint rekorlarını görmek mümkün.

Henüz 2010 yılında 10 saniyenin altında koştuğu 100 metre onun dünya çapında tanınmasında önemli bir rol oynadı. 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan en genç atleti olmak başlı başına ağır bir sorumluluk. Bunu 9.93 saniyelik zamanlamasıyla başaran Yohan Blake aynı zamanda 200 metreyi de Diamond League Monaco etabında 19.78 ile koşmayı başarmıştı. Bu yarışta ardında kaldığı Tyson Gay ileriki yıllarda tozunu yutacak olan başarılı atletlerden birisiydi.

Antrenmanlarını Usain Bolt ile beraber yapması Yohan Blake için belki en etkileyici deneyim olmuştur. Aynı zamanda Bolt bazı röportajlarda Yohan Blake’ten canavar lakabıyla bahsetmektedir. Bu da aralarındaki saf bağlılığın ne denli güçlü olduğunu gösteriyor. 2011 yılında katıldığı Dünya Atletizm Şampiyonasında rüzgara karşı koşmasına rağmen 9.95 saniyelik bir zaman elde etmesi başarının geleceğini garanti altına almıştı. Bu noktadan sonra tüm atletizm severler yakın markaja alarak Yohan Blake ismini daha fazla duyacaklarının farkına vardı.

Birçok kişiye göre adımlarını büyük atabilmesi ve Bolt gibi yapılı ve uzun bacaklara sahip olması en büyük avantajı olarak gösteriliyor. Bu durum 2011 yılındaki turnuvada geriden gelip sindire sindire şampiyon olmasını sağlamıştır. Bu başarılara genç yaşta sahip olması ise dünya basınında ‘Jamaika 2.Bolt’u piyasaya sürdü‘ şeklinde haber olmuştu. Gerçektende son dönemlere bakıldığında liderlik potasında 2 Jamaikalı atletin mücadelesini izlemeye başladık. Usain Bolt ile Yohan Blake arasında geçen rekabet her geçen yıl biraz daha kızıştı.

2012 yılında Usain Bolt şampiyonada unvanını korumak için koşarken Yohan Blake ise onu geçmeyi amaçlıyordu. Ancak Bolt kalitesini göstererek 9.63 ile oyunlar rekorunu egale ederek şampiyonluğunu sürdürdü. Yohan Blake ise hemen arkasında 9.75 saniyelik derecesiyle kendi rekorunu egale etmeyi başararak gümüş madalyayla yetindi. 2011’de hem 100 metre hem de 200 metrede altın madalya almayı başarmasına karşın, 2012’de Bolt’un gerisinde gümüş madalyanın sahibi oldu.

Genç Jamaikalı atlet Yohan Blake kariyeri boyunca 2006 yılından beri resmi olarak Jamaika adına koşup rekorlara imza atıyor. Kariyeri şimdiden madalya ve kupalarla dolan yıldızın 2016 Rio Olimpiyatlarında ne yapacağı ise merak konusu. 5-21 Ağustos 2016 tarihlerinde Brezilya’da yapılacak olan Yaz Olimpiyatlarında sahne alacak olan Blake bu sefer altın madalyayı kapmayı başaracak mı, hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Exit mobile version