Menu
in

Uzun Bir Yaşam İçin 5 Egzersiz

13 yıl boyunca 400.000 insanın izlendiği çalışmada, her gün 15 dakika süresince hafif tempolu egzersiz yapan kişilerin, hareketsiz kişilere kıyasla yaşam sürelerini ortalama 3 yıl uzattığı saptandı. 15 dakikada yapabileceğiniz, koşuda performansınızı da artırmaya yarayacak basit egzersizler şöyle:

İp atlamak

Boksörlerin çoğu antrenmanda ip atlıyor. İp atlama sadece dayanıklılığı artırmaya yardımcı değil, aynı zamanda koordinasyonu artırmaya yardımcı olur. Yaygın olarak özellikle sporcular, boksörler ve sürat koşucuları tarafından kullanılsa da bu egzersiz artık onlara sınırlı değil. Çeviklik, koordinasyon ve dayanıklılık seviyelerini artırmaya yardımcı olur. İp atlarken kalbinizin atış hızı, koşu sırasında kalbinizin ulaştığı hıza eşittir. Aksine baldırlar, kollar, omuzlar ve hatta karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Durmaksızın ya da dinlenmelerle birlikte kısa aralıklarla yapacağınız ip atlama egzersizi sayesinde 15 dakikada 150’den fazla kalori yakabilirsiniz.

Egzersiz bisikleti

Eklemlerinize fazla yüklenmek istemiyorsanız ya da bir sakatlık geçirdiyseniz egzersiz bisikleti sizin için iyi bir seçenek. Kondisyon bisikleti yoğun efor gerektiren ve oldukça fazla kalori yakılmasını sağlayan bir kardiyo egzersizidir. Kalp ve damar sağlığı için de çok faydalıdır. Kondisyon bisikleti ile çalışmak, kalp dolaşım sistemini olumlu yönde etkileyerek hızla zayıflamayı sağlar. Eliptik bisiklet ya da koşu bandı kadar fazla kalori yakmasa bile 15 dakikada 115 kaloriden kurtulmanız mümkün.

Doğa yürüyüşü

Doğayı ve yürüyüşü seviyorsanız, zorlu bir zeminde ya da hafif yokuşlu bir tepede 15 dakikada 100 kalori yakabilirsiniz. Frenchman’e göre, daha fazla kalori yakmak için sırtınıza çantanı alabilirsiniz. Kalabalık şehir hayatından uzaklaşarak oksijenle buluşmanız stresten de arınmanızı sağlar.

Yüzme

Hafif tempoda 15 dakika yapacağınız yüzme ile 15 dakikada 100 kalori yakabilirsiniz. Ayrıca dalgalarla mücadele ederseniz daha fazla kalori yakarsınız. Kışın da kapalı yüzme havuzlarında yüzerek kaslarınızı çalıştırmaya ve kalori yakmaya devam edebilirsiniz.

Toprakla uğraşma

Bahçe işleriyle uğraşmak bir çeşit terapi gibidir. Kendi yetiştirdiğiniz sebzeleri yemenin keyfi de bambaşka. Dışarıda güneş ışığı ile kemik sağlığı ve kilo vermek için oldukça önemli olan D vitamini alırken, 15 dakika sonunda 75 kalori yakabilirsiniz. Eğer bahçeniz yoksa balkonunuzu değerlendirip balkon bahçesi yaparak pek çok yeşillik ve sebze yetiştirebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version