Menu
in

Uzun Koşuda Sıvı Almak İçin 5 Yol

Soru : İlk maratonum için antrenman yapıyorum. Sıvı taşımak için en iyi yöntemler konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Önceden planlamak akıllıca olur. Sıvı alımı ve doğru enerji alımı, başarılı antrenman yapmak için kilit noktadır ve konforlu bir strateji bulmak uzun koşularınızı tamamlamanıza yardımcı olur. Günümüzde sıvınızı taşımak (veya taşımak zorunda olmamak) için birçok yol vardır. İşte bunlardan bazılarını aşağıda paylaştık. Size en uygun olanı bulmak için denemeler yapın.

Tek Ele Takılan Şişe

Artıları: Tipik bir el matarası 300-600ml kadar sıvıyı taşır ve siz koştukça yerinden kaymaması için ayarlanabilir bir kemeri vardır. Çoğu el matarası, elinize uyması için ergonomik olarak tasarlanmıştır ve sadece kemerinin cebinde bir jeli veya elektrolit tabletini sığdırabileceğiniz kadar taşıma yerine sahiptir. Eğer daha kısa uzun koşular için ya da yolunuzun üstünde tekrar su doldurabileceğiniz koşular için, belinizin etrafında veya sırtınızda bir şey taşımayı sevmiyorsanız, bu seçenek sizin için uygundur.

Eksileri: Çoğu el matarası 680-900gr arasında bir ağırlığa sahiptir ve bir koşu esnasında böyle bir ağırlığı kolunuzun ucunda binlerce kez sallandırmak, kas rahatsızlığına ve üst vücudunuzda hizalama sorunlarına sebep olabilir. Sadece bir matara taşımak, sizi tek türde sıvı taşımakla sınırlar.

Çoklu Mataralı Kemer

Artıları: Kemerler elleri kullanmadan koşmaya izin verir, birkaç türde sıvıyı taşır (böylece bazılarına su, bazılarına da sporcu içeceği koyabilirsiniz). Besin ve anahtarları taşımak için bir cebi vardır. Rahatlık ve daha iyi nem transferi için esnek malzemeden üretilmiştir. Ağırlık kalçanızın üzerinde iyi dengelenmiştir, bu da vücudunuz üzerinde daha stabil bir yük sağlar (elde matara taşımaya göre)

Eksileri: Bazı koşucular bellerinin etrafında herhangi bir şey taşımaktan rahatsız olurlar. Eğer tam uymazsa belinizden kayabilir. Sıvının ağırlığı, kemeri aşağı çekeceğinden üzerinize uyan, oturan bir kemer aldığınızdan emin olun. Birden fazla matarayı doldurmak daha fazla zaman alır. Bir kemerle 1 litreye kadar sıvı taşıyabilmenize rağmen yine de çok uzun koşularınızda bunları tekrar doldurmayı planlamaya ihtiyacınız vardır.

Sıvı Çantası veya Yeleği

Artıları: Eğer saatlerce koşmak ve tekrar sıvı doldurmayı dert etmek istemiyorsanız, sıvı çantaları uygundur. Genellikle 1.5 – 2 litre sıvı hazneleri ve koşu esnasında enerji alımı için birkaç kolay erişimli cepleri vardır. Zıplamadan, ellerinizi kullanmadan, uzun koşularınız esnasında sıvı ve yakıtınızı taşımanın ergonomik bir yoludur. Kemer takmayı veya matara taşımayı sevmeyenler için rahat bir alternatiftir.

Eksileri: Sadece 2 litre sıvı 2kg ağırlık demektir. Sıvı haznesinin ve çantanın ağırlığı, her bir kilometrede daha fazla enerji tüketmenize sebep olacaktır. Çantada yer olduğundan gereksiz ağırlığa sebep olacak gereğinden fazla eşya taşıma riski vardır. Bir sıvı haznesi kullanmak, görüş alanınızda olmadığından, ne kadar sıvı tükettiğinizi takip etmeyi zorlaştırır.

Ev Yapımı Sıvı İstasyonu

Artıları: Rotanızı bir “sıvı istasyonu” ( serin sıvılar, güneş kremi ve arabanızda veya rota üzerinde saklanacak ne isterseniz) çevresinde planlayarak hiçbir şey taşımak durumunda kalmazsınız. Uzun koşular için parkurumu planlarım ve sıvı istasyonumu arazinin başına yerleştiririm. Bu, dönüşlerimi, düzenli bir şekilde sıvıyla beslenmemi ve uzun mesafeleri küçük parçalara bölmeyi ayarlamamı sağlar.

Eksileri: Sıcak günlerde baya kısa bir tur veya gidip dönme şekilde koşmanız gerekebilir. Sürekli evinize veya arabanıza dönen bir rotada koşuyorsanız, zor bir koşudan erken vazgeçmenize sebep olabilir.

Stratejik Bir Rota

Artıları: Eğer su kaynakları olan bir rota planlarsanız, taşımanız gereken sadece enerjidir. Eğer yolunuz üzerinde su, sporcu içeceği veya atıştırmalık satan dükkanlar olan bir rota planlarsanız, sadece nakit taşımanız yeterli olur.

Eksileri: Eğer çeşmeler akmıyorsa, kurumuşsa, sıvısız bir şekilde zor durumda kalırsınız. Bir şey almak için durmak, diğer yöntemlere göre daha fazla bekleme yapmayı gerektirir ve dükkanda sizin sevdiğiniz yiyecek olmayabilir.

Yorum Yazın

Exit mobile version