Menu
in

Vans Ayakkabılarının Üretim Serüveni

Sokak modasının son yıllardaki vazgeçilmezlerinden biri hiç şüphesiz Vans ayakkabılar. Oldukça estetik duruşları ve günlük kullanımdaki konforlu yapıları ile öne çıkan Vans ayakkabı çeşitleri, oldukça köklü bir geçmişe sahip. Tarihleri 1966 yılına kadar dayanan Vans ayakkabılar, oldukça kısa bir zaman sonra merkezi olan Güney Kaliforniya’da oldukça popüler oldu. Buradan tüm dünyaya yayılan bu ayakkabı markası, halen popülerliğini koruyor. Vans ayakkabı erkek ve kadınlar için ayrı ayrı tasarlandığından herkese hitap ediyor. Peki bu ikonik ve vazgeçilmez hale gelmiş ayakkabıların nasıl ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi?

Sokak Modasının Vazgeçilmezi Vans Ayakkabılar

Günümüz sokak modasının vazgeçilmezi Vans ayakkabılar, birçok farklı modeli beraberinde getiriyor. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Vans, her kesime bu sayede hitap ediyor. Vans Old Skool, bu ayakkabılar arasında en çok tercih edilenlerdendir. Vans Old Skool kadın ve erkek ayakkabılar, bileksiz ve bağcıklı bir tasarıma sahiptir. Vans imzası bir waffle dış tabana ve kumaş özelliğine sahip olan Vans Old Skool, ikonik hale gelmiş Side Strape’ın ilk kullanıldığı model olarak biliniyor.

Vans spor ayakkabı çeşitleri arasında yer alan bilekli modeller de tasarımları ile ön planda. Bilekli Vans, ayakların rahat etmesine ve bileklerin korunmasına olanak tanıyor. Vans bilekli tasarımı sayesinde diğer kıyafetler ile birlikte oldukça rahat bir şekilde kombinlenebiliyor. Old Skool serisindeki modellere benzer tasarım seçenekleri sayesinde bilekli seçenekler, her kesime hitap ediyor. Sokak modasının vazgeçilmezi Vans ayakkabılar, farklı renk seçenekleri ve desenleri ile de dikkat çekiyor. Siyah Vans, klasik duruşu ile göz kamaştırırken beyaz Vans sade ve dikkat çekici görünümü ile ön plana çıkıyor.

İkonik Vans Ayakkabı Nasıl Ortaya Çıktı?

16 Mart 1966 tarihinde, ilerleyen yıllarda ikonik hale gelecek Vans ayakkabılar için ilk adım atıldı. Paul Van Doren ve Jim Van Doren isimli iki kardeş, ortakları olan Gordon Lee ve Serge Delia ile Vans şirketini kurdu. Bu adım ile aynı zamanda Vans’ın Authentic olarak bilinen ayakkabıları doğdu. Yıl 1974 olduğunda Güney Kaliforniya’nın geneline bu ayakkabılar yayıldı. Özellikle kaykaycılar tarafından Vans’lar çok sık tercih edildi. 1976 yılına gelindiğinde ise Era modeli ortaya çıktı. Bu model, farklı renk kombinasyonları da sunarak büyük bir kesimin ilgisini çekti.

Yine 1976 yılında Vans’ın “Off the Wall” logosu kullanılmaya başlandı. 1977 yılında ise bugün en çok tercih edilen modellerden biri doğdu: Vans Old Skool. Efsanevi Vans Old Skool, Paul Van Doren’in rastgele çalışmalarının bir sonucudur ve bu tasarım zaman içinde Vans’in “alamet-i farika”sı olmayı başardı. İlerleyen yıllarda da boğazlı, Vans Slip On olarak bilinen bağcıksız modeller ve daha fazlası piyasaya sürüldü. Bir kaykay ayakkabısı olarak ortaya çıkan Vans kadın ve erkek ayakkabıları herkesin favorisi haline geldi.

Vans Ayakkabılar Nasıl Popüler Oldu?

Vans ayakkabı kadın ve erkekler arasında büyük bir popülerlik kazandı. Bu popülerlik, başlangıçta bir kaykaycı ayakkabısı durumundayken zaman içerisinde günlük stilin bir parçası haline geldi. Popülerliğin ilk adımı Dogtown and Z-Boys isimli film ile atıldı. Vans’in bu filme katkıda bulunması ve filmin ödüller alması sonucunda Vans artık premium tasarımlarla yüksek moda dünyasını yansıtmaya başladı. Moda devleri ve modern sanatçılar ile yapılan işbirlikleri de Vans’in popüler hale gelmesini sağladı.

Günümüzde Vans ayakkabılar, çok sayıda seçenek ile halen popülerliğini koruyor. Vans SK8 Hi boğazlı yapısı, kalın tabanı ve desenleriyle en çok tercih edilenlerden biridir. Vans SK8 Low ise boğazsız tasarımı ve rahatlığı ile ön plandadır. Vans SK8 serisinin yanı sıra Vans Comfycush, Old Skool, UA Ultra Range ve daha fazlası ile Vans tarzı herkesi karşılıyor. Dama desenlerinden düz renklere kadar farklı tasarımlar sayesinde herkes kendisi için uygun Vans ayakkabıyı bulabiliyor ve popülerliğin arasında yerini alabiliyor.

Siz de Vans ayakkabıların ikonik görünümünü yansıtmak isterseniz Barcin.com’a gelebilir ve sayısız seçenekteki Vans ayakkabılar arasından seçim yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version