Menu
in

Vinyasa Yoga’nın Faydaları ve Başlangıç Rehberi

Oldukça popüler bir yoga formu olan Vinyasa yoga, tıpkı dans gibi poz akışı içerir. Vücudu güçlendirmenin yanı sıra zihni boşaltmak ve dinlendirmek için de iyi bir seçenek olan Vinyasa yoga, nefes ve hareket koordinasyonuna dayanır. Pek çok yoga formuna kıyasla tempolu bir yapıya sahip olduğundan her pozisyonda uzun süre beklemeniz gerekmez. Vinyasa hareketlerin tempolu şekilde yapılmasını gerektiren egzersizleri sayesinde nabzınızı yüksek tutar ve hafif kardiyo egzersizleri ile benzer etkiler oluşturur. İşte meditasyon etkisi ile de öne çıkan Vinyasa yoga hakkında bilmeniz gerekenler!

Vinyasa Yoga’nın Diğer Yoga Türlerinden Farkı Nedir?

Hatha, Kundalini, İyengar yoga gibi kendine has vurgulara sahip olan Vinyasa yoga, hareket akışı özelliği ile diğer tüm formlardan ayrılır. Vinyasa, Hatha gibi yavaş tempolu temel hareketlerin yapılması veya Kundalini gibi enerjiyi serbest bırakma çalışmaları içermez. Bununla birlikte İyengar yoga egzersizlerinde olduğu gibi tüm pozların detaylı şekilde yapılması da Vinyasa için söz konusu değildir. Vinyasa yoga’yı eşsiz kılan en önemli özelliği hareketlerin nefesle senkronize şekilde gerçekleştirilmesidir. Akıcı ve dinamik bir yoga formu olduğundan Vinyasa’da daha fazla hareket yaparsınız. Bu da esneklik kazanmadan denge sağlamaya kadar pek çok fayda sağlar.

Vinyasa yodada takip edilen dizi sürekli değiştiğinden her ders ve pratik birbirinden farklıdır. Böylece egzersizler sırasında sıkılmazsınız. Genellikle stüdyo gibi kapalı alanlarda yapılan Vinyasa yoga egzersizleri için sıcak ortamlar tercih edilir. Bunun nedeni ise daha derin bir esneklik elde edilmesidir. Fiziksel zorluk seviyesi yüksek olan Vinyasa yoga hareketleri “yoga flow” adı verilen sürekli hareket halini korumaya dayalı olduğundan sürekli ve akıcıdır. Vinyasa Yoga faydaları ile de diğer yoga pratiklerinden ayrılır. Örneğin, hareketler tempolu olduğundan belli süre yapılan egzersizler ile kalori yakabilirsiniz. Bu da form tutmanıza yardımcı olur.

Vinyasa Yoga Başlangıç için Uygun mudur?

Yeni başlayanlar için önerilen yoga formlarından biri de Vinyasa yogadır. Özellikle yavaş ve beklemeli hareketler yapmaktan sıkılacağınızı düşünüyor ve egzersizlerin bir akış içinde olması gerektiğine inanıyorsanız yoga maceranıza Vinyasa ile başlayabilirsiniz. İyi başlangıç için ilk etapta doğru spor malzemeleri ve ekipmanları edinmeniz tavsiye edilir. Böylece herhangi bir engelle karşılaşmadan Vinyasa’da aşama kaydedebilir, adım adım gelişiminizi sürdürebilirsiniz. Bu noktada profesyonel yardım ve yönlendirme için yoga stüdyosuna gitmek oldukça doğru bir seçimdir. Ancak bu yoga formunu yakından tanımak, kendi başınıza deneyimlemek istiyorsanız profesyonel eğitmenlerin kayıtlarından oluşan Vinyasa yoga videoları ile evinizde de başlangıç yapabilirsiniz.

Vinyasa Yoga’da Hangi Aksesuarları Kullanmak Gerekiyor?

Tıpkı diğer yoga pratiklerinde olduğu gibi Vinyasa yoga pratiklerinde de bazı aksesuarlar kullanmanız gerekir. Bu aksesuarlar hareketleri daha kolay, dengeli ve güvende yapabilmenize yardımcı olur. En sık tercih edilen Vinyasa yoga aksesuarları ise şunlardır:

  • Vinyasa yoga pratiğinde hareketler akıcı olduğundan kesinlikle kaydırmaz mat tercih etmelisiniz. Bu noktada tamamen kauçuktan yapılan yoga matlarına yönelebilirsiniz.
  • EPP, mantar veya kauçuk malzemelerden yapılan yoga blokları ileri seviye Vinyasa yoga egzersizlerinde tercih edilir. Bazı durumlarda ise blok kullanmak, hareketlerini daha kolay yapılmasına yardımcı olur.
  • Yoga egzersizleri sırasında rahat hareket etmeniz ve konforlu hissetmeniz için yoga giysileri edinmelisiniz. Alt giyim ürünü olarak esnek tayt veya kısa şort tercih edebilir, üst giyim ürünü olarak ise tişört, bra veya crop top giyebilirsiniz.
  • Bolster olarak da bilinen yoga minderi özellikle gevşeme süreçlerinde kullanılır. Silindir veya dikdörtgen formda olan minderler genellikle 75×30 cm ölçülerinde üretilir.
  • Yoga mat başta olmak üzere diğer “aksesuarları taşımak amacıyla tasarlanan yoga çantası, bu süreçte mutlaka edinmeniz gereken aksesuarlardan biridir. Zengin ölçü renk ve desen seçenekleri olan yoga çantaları arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Siz de esneklik kazanmak, meditasyon yapmak ve kalori harcamak için yeni bir spora başlamak istiyorsanız Vinyasa yogayı tercih edebilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyabileceğiniz yoga matı, yoga minderi gibi aksesuarların yanı sıra yoga taytı, bra gibi yoga giysiler için Barcin.com’a göz atabilir, uygun fiyat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version