Menu
in

5 Öneriyle Voleybol Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

5 Öneriyle Voleybol Ayakkabısı Nasıl Olmalı kapak

Dünya üzerinde en çok sevilen takım oyunlarından biri olan voleybol, altışar kişiden oluşan iki takım ve ortadan ikiye file yardımıyla bölünmüş saha ile oynanır. Amaç topu karşı tarafın sahasına düşürmektir. Tüm diğer takım oyunlarında olduğu gibi, voleybolun da kendine özgü kuralları ve ekipmanları vardır. Doğru ekipman kullanılmadığında spor dalından beklenen verim alınmayabilir. Voleybolun en önemli ekipmanlarından biri de ayakkabılardır. Voleybol ayakkabılarını seçmek için fizik profesörü olmak gerekli değildir, ancak yeni başlayanlar için bu biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Voleybol Ayakkabısı Nasıl Tasarlanır?

Voleybola ister yeni başlayan ister ileri düzeyde olun, bir voleybol ayakkabısının nasıl tasarlandığını ve tercihinizin ne olduğunu bilmek gelecekte size yardımcı olacaktır.

Voleybol ayakkabıları diğer koşu ve basketbol ayakkabılarından farklı olarak tasarlanmıştır. Bunun nedeni, oyuncuların maç ve antrenman esnasındaki hareketlerinin yanlamasına ve dikey olarak yapılmasıdır. Ayakkabının kauçuk taban, orta taban ve üst olmak üzere üç bölümü vardır.

  • Kauçuk taban tipik olarak kauçuk malzeme kullanılarak tasarlanır. Oyuncunun zeminde ve sağlam ayakta büyük bir çekişe sahip olmasını sağlar. Böylece ayakkabı, iz bırakmayan ve ayak bileği yaralanmalarını azaltan bir tabana sahip olur.
  • Orta taban ayak hareketlerini destekler. Voleybolcuların maç veya antrenman sırasında yaptıkları hızlı hareketler ve sıçramalar için özel teknolojilerle donatılır. Orta taban bazen esnek ancak güçlü bir destek oluşturan köpük malzemeden, jel veya hava yastıklarından oluşabilir.
  • Ayakkabının üst kısmı naylon veya örgü materyaller kullanılarak tasarlanır. Nemi azaltmaya ve ayağı serin tutmaya yardımcı olmak için hafif ve nefes alabilen dokuya sahiptir.

Voleybol Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Voleybol ayakkabılarının aşınma derecesi, oyuncunun nasıl ve ne kadar süre kullandığına bağlıdır. Ayak bileği desteğinin zayıflamaya ve tabanın çekiş gücünü kaybetmeye başlaması, ayakkabının aşındığının ve kullanım süresinin dolduğunun önemli belirtileridir.

Aşınan voleybol ayakkabısı, oyuncuların sahada daha fazla kaymasına neden olur. İşte, sizin için 5 öneriyle voleybol ayakkabı seçme rehberi

Yastıklama Özelliğine Sahip Olmalı

Voleybol ayakkabısı seçerken en önemli özelliklerin başında yastıklama gelir. Yastıklama özelliğine sahip olan voleybol ayakkabıları, ayakların rahat ve konforlu hareket edebilmesine fırsat tanır. Ayakkabı, bu özellik sayesinde ayakların tam şeklini alır ve ağrı ya da rahatsızlık hissi yaratmaz. Aksi halde ayaklar yorulur ve maç ya da antrenman sırasında beklenen performansın gösterilmesine engel olur.

Stabilite Özelliği Yüksek Olmalı

Stabilite bir diğer deyişle kararlılık, voleybol için oldukça önemlidir. Oyuncular voleybol oynarken sürekli olarak her yöne hareket eder. Ayak bileğini destekleyen modeller, ayakların daha sağlam yere basmasını ve oyuncunun kendini güvende hissetmesini sağlar. Olası kaza risklerine karşı burkulmaların önüne geçerek daha yüksek bir seviyede oynamak için güveni güçlendirmeye yardımcı olur.

Nefes Alabilen Malzemelerden Yapılmalı

Ayakların nefes alması sağlayan materyaller kullanılarak tasarlanan voleybol ayakkabıları, terlemeyi önleyen ya da teri uzaklaştıran özel teknolojileri ile ayaklar için kuru ve ferah bir ortam sunar. Terin olmaması ayakların ayakkabı içinde kaymasını önler ve oyuncunun kendini konforlu hissetmesini sağlayarak performansını artırır. Bazı tasarımcılar ayakkabıya hava akışını sağlamak için ağ veya havalandırma delikleri yerleştirir. Nefes alabilirlik için en iyi malzemelerden biri de yüksek teknolojili polyesterdir.

Voleybol Ayakkabısı Hafif Olmalı

Voleybolcular her zaman hareket halindedir. Ağır ayakkabılar oyuncuyu yavaşlatabilir ve zıplarken doğru yüksekliğe ulaşmasını engelleyebilir. Aynı zamanda ayaklara fazla yük binmesini sağlayarak kısa sürede yorulmalarına neden olabilir. Voleybol ayakkabısı seçerken kaliteli materyaller kullanılarak tasarlanan ürünler seçmeli. Hareketleri hızlı hale getirmek için ürünün hafif olduğundan emin olmalısınız.

Ayakları Tam Kavrayabilmeli

Voleybol ayakkabısının oyuncunun ayağı ile hareket edebilmesi gerekir. Ayakkabının içeriye doğru hareket etmeyecek şekilde ayakları sıkıca kavraması ve ayağa tam oturması gerekir. Voleybol ayakkabı seçiminiz için faydalı bir ipucu; ayakkabının ucu ile ayak parmakları arasında 1 parmak genişliğinden daha az bir boşluk olmasına dikkat edebilirsiniz.

Voleybol ayakkabıları sadece spor salonunda giyilmelidir. Asla günlük olarak kullanılmamalıdır. Beton ve asfalt zeminler tabanları çabucak aşındırır. Antrenmandan veya oyunlardan sonra ayakkabı değiştirmeniz, ayakkabının performansı ve çabuk aşınmaması için önemlidir. Birbirinden kaliteli ve şık tasarıma sahip voleybol ayakkabılarına Barcin.com üzerinden ulaşabilir, avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak dilediğiniz modeli kolayca satın alabilirsiniz.

Voleybol Nasıl Oynanır? yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın

Exit mobile version