Menu
in

Voleybol Giysileri Nasıl Olmalı?

voleybol giysileri nasıl olmalı

Rekabetin ve hızın yoğun olarak hissedildiği voleybol sporunda ana hedef, topu sahanın dışına çıkarmamak ve yere düşürmemek olduğu için, son derece esnek ve kondisyonlu olmak gerekiyor. Servis, pas, smaç, blok, müdafaa, servis karşılama gibi temel hareketlerin seri olarak tekrarlandığı bu sporda atlamalar, zıplamalar, yere düşmeler, sert vuruşlar eksik olmuyor. Böylesi hareketli bir maç performansını rahat, güvenli ve sorunsuz atlatabilmek için ise tam da bu spor için özel olarak tasarlanmış kıyafetler tercih etmek gerekiyor. Sporcular için tasarlanan voleybol giyimi sağlam, esnek ve rahat kumaşlardan üretiliyor. Temelde şort, forma, çorap ve ayakkabıdan oluşan voleybol kıyafetlerine ek olarak kullanılan dizlik ve dirseklikler, olası aksiliklere karşı sporcuyu korumak için tasarlanıyor. 

Voleybol Forması

Profesyonel voleybol sporcuları için, yer aldıkları takımın adını ve amblemini taşıyan formalar, erkek takımlarında kısa kollu, kadın takımlarında ise kolsuz olarak tasarlanıyor. İşlevselliğin ön planda olduğu formalar, hareketi engellememek için vücudu tam  olarak sarıyor ama kesinlikle sıkmıyor.

Profesyonel voleybol takımları için üretilen formalarda hem ön hem de arka yüzde oyuncunun numarası yer alıyor. 

Voleybol Şortu & Taytı

Kadın voleybol oyuncuları için tasarlanan taytlar, sağlamlığı ve esnekliği bir arada sunuyor. Bu taytların, oyuncunun hızına ve esnekliğine engel olmaması için bacakları tam olarak sarması gerekiyor. Fakat taytların sararken bacakları sıkmaması ve rahat ettirmesi de aynı derecede önem taşıyor. 

Erkekler ise formanın altına şort giyiyor. Hem kadın hem de erkek sporcuların numaraları yine şortların ya da taytlarının sağ paçasında yer alıyor. 

Voleybol Çorabı

Voleybol çorabı, ani atlama ve düşmelerin eksik olmadığı bu sporda, bacakları zeminden gelebilecek darbelere karşı koruyor. Genellikle uzun konçlu olan çorapların baldırları sarması da daha sonra oluşabilecek ağrıların önüne geçiyor. Dizlik ile desteklenen çoraplar, topa müdahale sırasında dizlerin zarar görmesini engelliyor. 

Voleybol Ayakkabısı

Amatör ya da profesyonel, tüm voleybol oyuncularının ayakkabı tercihinde son derece dikkatli olması gerekiyor. Plaj voleybolunu bir kenara koyarsak, salon karşılaşmalarında ayakkabının zemin tutuşu hem skor hem de oyuncu için hayati önem taşıyor. Ahşap tabanda kaymaması ve olası sakatlıkların önüne geçmesi için voleybol ayakkabılarının tabanlarında genellikle kauçuk tercih ediliyor. Hem bileğin rahat hareket etmesi hem de maç sırasında korunması için voleybol ayakkabıları bileği hafif saran, kısa boğazlı olarak tasarlanıyor.

Voleybol Giyiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Amatör ya da profesyonel olarak voleybol oynayan herkesin, daha güvende olmak ve daha rahat etmek için bedenine tam oturan kıyafetler seçmesi gerekiyor.
  • Bol gelen kıyafetler, oyun esnasında hızı düşürüyor, dar gelenler ise hareket kabiliyetini kısıtlıyor.
  • Hareket yoğun bir spor dalı olan voleybolda, tüm oyuncular mutlaka çok terleyeceği için, kıyafetlerin nefes alan kumaştan üretilmesi, teri dışarı atması ve hızlı kuruma özelliğine sahip olması sporcuların daha konforlu olmasını sağlıyor.
  • Voleybol maçları ya da antrenmanları sırasında baldırlarda meydana gelebilecek ağrıları engellemek için spor çorabının doğru seçilmesi önem taşıyor. Çorabın bacağı hem sıkıca sarması hem de kan dolaşımına engel olmaması gerekiyor.
  • Hızın ve esnekliğin ön plana çıktığı bu oyunda, denge kalmak son derece önemli olduğu için doğru ayakkabı seçilmesi gerekiyor.
  • Özellikle voleybola yeni başlayanların dizlik, dirseklik gibi koruyucu ekipmanları mutlaka kullanması tavsiye ediliyor. 

Siz de voleybol oynuyor ya da bu son derece eğlenceli spora ilgi duyuyorsanız, ihtiyacınız olan voleybol ekipman ve aksesuarlarını Barcin.com da bulabilirsiniz. Profesyonel kullanıma da uygun olan voleybol toplarından birini satın alarak spora ve eğlenceye hemen başlayabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version