Menu
in

Voleybol Malzemeleri ve Ekipmanları Nelerdir?

Voleybol Malzemeleri ve Ekipmanları Nelerdir

Voleybol, dünyanın en popüler ve en keyifli spor dalları arasında yer alır. Günümüzde neredeyse tüm ülkelerde profesyonel düzeyde oynanan ve yüksek seyirci ortalamalarına ulaşan bu heyecan verici branş, hem amatör hem de profesyonel seviyedeki çok sayıdaki sporcu tarafından da tercih edilir. Voleybolu en doğru ve etkili şekilde oynamak için ise gerekli ekipmanların tedarik edilmesi gerekir. İşte, voleybol zevkinizi zirveye çıkaracak profesyonel voleybol malzemeleri listesi…

Voleybol Topu

Voleybol oynamak için en çok ihtiyaç duyacağınız ürün, nizami bir voleybol topudur. Diğer spor dallarında kullanılan top türlerinden farklı olan voleybol topları, voleybola özgü vuruş stillerinin en iyi şekilde uygulanabilmesi amacıyla tasarlanır. Resmi ölçülere uygun voleybol topları 260 ila 280 gram ağırlığında üretilir ve bu sayede sporcuların sağlığını tehlikeye atmadan ideal bir şekilde kullanılabilir.

Nizami voleybol toplarının çevre ölçüsünün ise 65 ila 67 cm arasında olması gerekir. Bu ölçülerden daha küçük top seçenekleri de mevcuttur ve bu ürünler özellikle çocukların spora adapte olma süreçlerinde değerlendirilir.

Voleybol Filesi

Voleybol sporunun olmazsa olmaz unsurlarından biri de voleybol filesidir. Yarı sahaların belirlenmesi, nizami voleybol hareketlerinin gerçekleştirilmesi ve skor tutulabilmesi için gerekli olan file, voleybol sahasının tam orta çizgisine çekilir. Voleybol filesi erkeklerde 2,43 metre, kadınlarda ise 2,24 metre yüksekliğinde kullanılır. Resmi bir voleybol filesinin boydan boya uzunluğu ise 9,50 ila 10 metre arasıdır. Genişliği 1 metre olan fileler, ağırlıklı olarak ip çeşitlerinden örülerek hazırlanır ve 10 santimetrekarelik karelerden oluşur.

Hakem Masa ve Sandalyeleri

Voleybol, en temassız spor dalları arasında yer alsa da hakem kontrolü bu spor dalında da büyük önem taşır. Özellikle fileye temas, top taşıma, tartışmalı çizgi kararları gibi konularda son sözü söyleyen ve oyunun akışkanlığını muhafaza eden hakemler, filenin hemen yanında yüksek bir sandalyede konumlanır. Bu sebeple voleybolun olmazsa olmaz unsurları arasında hakem masaları ve sandalyeleri de yer alır. Resmi bir hakem sandalyesinin yerden 12,5 metre yükseklikte konumlandırılması gerekir.

Voleybol Forması

Voleybol sporunu etkili bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için ihtiyaç duyacağınız ürünlerden bir diğeri ise voleybol formasıdır. Voleybol formaları, branşın kendine has hareketlerini en hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirebilmeniz amacıyla özel olarak tasarlanır. Voleybol maçlarında farklı spor dalları için üretilmiş forma ve tişört seçeneklerinden tercih etmeniz, oyun esnasında vücudunuzda çeşitli kasılmalara sebep olabilir ve bu durum da hem performansınızın düşmesi hem de sakatlık riskinin artması sonuçlarını beraberinde getirir. Bu yüzden de her voleybol oyuncusunun kendi vücut hatlarına en uygun voleybol formalarından edinmesi büyük önem taşır.

Libero Forması

Voleybol, topla oynanan diğer spor dallarından daha farklı bir pozisyona sahiptir. Libero ismi verilen bu pozisyondaki oyuncu, sahadaki diğer oyunculardan farklı olarak hücum tamamlayıcı vuruşları gerçekleştiremez. Liberonun görevi, oyun kurmak ve arkadaşlarına sayı getirecek vuruşlar için uygun paslar atmaktır. Bu sebeple de liberoların diğer oyunculardan farklı renkte forma giymesi gerekir. Liberolar, resmi maçlarda takım arkadaşlarıyla aynı formayı giyerek sahaya giremez. Liberoların farklı forma renklerine sahip olması, oyun esnasında sporculara da kolaylık sağlar. Bu yüzden yüksek kalitede bir voleybol maçı yapmak için libero mevkiindeki oyuncular için özel libero formalarından satın almanızda yarar bulunur.

Dizlik ve Kolluk

Voleybol, her ne kadar en güvenli spor dalları arasında yer alsa da, top karşılama ve manşet hareketleri esnasında sporcular dizlerini ve dirseklerini sıklıkla yere temas ettirir. Bu temaslar, kimi zaman son derece sert olabilir ve koruyucu bir ürün kullanılmazsa sakatlıklara neden olabilir. Sakatlık riskini ortadan kaldırmak için ise çeşitli dizlik, kolluk ve dirseklik modelleri üretilir. Eğer voleybol oynarken kendinizi özgür ve rahat hissetmek isterseniz, mutlaka bu koruyucu ürünlerden satın almanız önerilir. 

Voleybolla yakından ilgilenmek ve eksiksiz bir oyuncu hâline gelmek istiyorsanız, hemen barcin.com‘u ziyaret edebilir ve birbirinden seçkin voleybol malzemeleri arasından dilediğiniz ürünü seçerek performansınızı zirveye çıkarabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version