in ,

Yarı Maratonda Jel Tüketimi

Herkes için dayanıklılık yarışlarını tamamlama süresi büyük farklılık göstermektedir. Buna, dünyada hayli yaygın bir mesafe olan yarı maratonlar da dahildir. Elit bir atlet için 21.1km olan yarı maratonu bitirme süresi 1 saatin biraz üzerindeyken, yeni başlayan bir koşucu için bu süre 2.5-3 saate kadar çıkabilir.

Spor bilimi bizlere, 1 saatin üzerindeki her tür fiziksel aktivitenin (özel bir amaç olmadıkça), mutlaka yeterli sıvı ve enerji ile desteklenmesi gerektiğini söyler. Zaten yapılan sayısız araştırma da, ihtiyaç olunan bu enerjinin alınmadığında bireyin performans düşüşünü kanıtlamıştır.

Yüksek nabızlı şekilde 21.1km koşarken, enerjiyi sıvı formda almak daha kolay ve akılcı gelse de, bu konuda yapılmış bir araştırma, enerji jeli tüketen deneklerin, (her ne kadar 2 grup da aynı sürede koşmuş olsa da) enerji verici sporcu içecekleri tüketen deneklere göre daha iyi hissettikleri sonucuna ulaşmıştır.

Amaç, koşucuların farklı beslenme yöntemleriyle yarış sürelerinin değişip değişmeyeceğini belirlemektir. İki gruptaki 15 koşucu, koşu bandında yarı maraton koşar. Bir grup bu mesafe boyunca her 20 dakikada bir, 20gr gramlık karbonhidrat alır, 2.gruptakiler her 20 dakikada bir 20gr karbonhidrat içeren enerji jeli ve ne zaman isterlerse enerjisiz bir elektrolit içeceği alır.

Araştırmacılar, jel ile yarı maraton koşmanın, sporcu içeceğiyle koşmaya göre daha iyi olacağını söylüyorlar, çünkü bazı havalarda koşucu 60gr karbonhidratı sıvı formda almaktan hoşlanmayabilir.

Ayrıca, beslenme istasyonlarında vücudunuza etkisini bilmediğiniz bir sporcu içeceğini içip risk almak yerine, tadını ve etkisini bildiğimiz bir enerji jelini tüketmek, bizlere daha güvenli bir yarış çıkaracaktır.

Koşu Öncesi Esnetme Yapılır mı?

Yarış Öncesi Tuvalet İşini Nasıl Halletmeli?