in

Yaşam Koçu Nedir? & Neden Bir Yaşam Koçuna İhtiyacımız Var?

Hayatınızı sürdürürken pek çok durum karşısında size yol gösterecek bir pusulaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Hayat yolculuğunuzu en iyi şekilde yönetmeye ve kendinizi anlamaya yardımcı olan bu pusula aslında yaşam koçudur. Her gün, günün her saatinde hayatınızı şekillendiren kararlar alırken yaşam koçları devreye girer. Bu kişiler hedeflerinize nasıl ulaşmanız gerektiği konusunda size yol gösterir. Peki neden bir yaşam koçuna ihtiyacınız var? Bu içerikte “Yaşam koçu ne yapar? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Yaşam Koçu Nedir? Yaşam Koçu Ne İşe Yarar?

Yaşam koçu, insanların kendi potansiyellerini en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olan profesyonel danışman olarak tanımlanır. Kişinin hayatındaki hedeflere ulaşması için onu destekleyen danışmanlar, denge kurma konusunda da yol gösterir. Hedefler; kariyer hedefleri, ilişkiler, kişisel gelişim veya sağlık da dahil olmak üzere pek çok konuyla ilgili olabilir. Uzmanlar, ücretsiz yaşam koçu desteği sunabiliyor. Aynı zamanda bazıları belli miktarlardaki yaşam koçu ücretleri ile çalışıyor. Dolayısıyla kendiniz için maddi olanaklarınız doğrultusunda bir yaşam koçu seçebilirsiniz.

Yaşam koçlarının insan hayatındaki önemli faydaları şu şekilde:

 • Kariyer hedeflerini belirleyerek onlara ulaşma konusunda destek sağlamak
 • Hayatın her anında yaşanan çeşitli zorlukların üstesinden gelmeyi kolaylaştırmak
 • Kişisel gelişim hedeflerini belirlemek ve bu hedeflere ulaşmaya yardımcı olmak
 • Motivasyonu sürekli arttırmak
 • İlham olmak
 • Stratejiler geliştirmeyi kolaylaştırmak

Yaşam koçları bu tür faydaları sayesinde bireylerin ihtiyaç duydukları motivasyonu onlara sağlar ve hayatı daha verimli geçirmelerine yardımcı olur.

Yaşam Koçuna Neden Gidilir?

Yaşam koçu, kişinin hayatındaki belirli hedeflere ulaşmasına yardımcı olan uzmandır. Hedeflerinizi netleştirmenize, önünüzü görmenize yardımcı olan yaşam koçları ile birlikte bir adım geride kalmanıza neden olan engelleri belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda karşılaştığınız engelleri aşmak için stratejiler geliştirmeniz de mümkün. Yaşam koçları, sizin stratejiler geliştirmenizi destekleyerek yeteneklerinizi fark etmenize yardımcı olur.

Pek çok kişinin ihtiyacı olsa da genel olarak yaşam koçuna en çok gereksinim duyan kişiler şunlardır:

 • Hayatına yönelik yeni bakış açısı kazanmak isteyenler
 • Kariyerine yönelik yeni planlamalar yapmak isteyenler
 • Hayatındaki zorluklarla başa çıkmada güçlük çekenler
 • Yeni hedefler belirlemek veya mevcut hedeflerine ulaşmak isteyenler
 • Hayatının herhangi bir alanında değişiklik yapmayı düşünenler

Tüm bu yönelimler, yaşam koçuna gitmek için birer neden olarak görülür. Bunlara ek olarak sık sık sinirli ruh haline sahip olanlar, stres-kaygı seviyesi çok yüksek kişiler, kötü alışkanlıklarından vazgeçemeyenler, sosyal hayatında veya iş hayatında tatminsizlik yaşayanlar ve yaratıcılık duygusunun engellendiğini düşünenler de yaşam koçuna ihtiyaç duyar.

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Son yıllarda yaşam koçluğu yapan kişi sayısında büyük artış mevcut. Girişimcilerin, yatırımcıların büyük çoğunluğunun yaşam koçuna ihtiyaç duyması, kişilerin bu alanda kendilerini geliştirmeyi tercih etmelerinin ana nedenleri arasında. Yaşam koçu olmak için bazı eğitimleri ve sertifikaları almak gerekli. Bunlar sayesinde koçluk becerilerini geliştirmek ve etkili koçluk tekniklerini öğrenmek mümkün.

Yaşam koçu olmak isteyenler çoğunlukla psikoloji, sosyal hizmetler, insan kaynakları, işletme, eğitim, danışmanlık gibi alanlarda eğitimler alır. Bu eğitimlerin alınmaması veya başka dalda eğitime sahip olmak yaşam koçu olmaya engel değildir ancak insanları daha iyi anlamak ve yönlendirebilmek için eğitimler oldukça önemli. Akredite bir kuruluştan yaşam koçluğu sertifikası almak, güvenilirlik adına gerekli olan aşamalar arasında. Alınan eğitimler ve sertifikalar, koçluk becerilerini geliştirmeye, etik standartları anlamaya yardımcı olur.

Yaşam koçu, kişilerin iş-sosyal hayat dengelerini daha iyi kurmalarına, yaratıcılıklarını geliştirmelerine, korku ve endişelerinden kurtulmalarına, iletişim becerilerini güçlendirmelerine, hedeflerine daha kolay ulaşmalarına yardımcı olan uzmandır. Kendisini eğitimlerle geliştiren yaşam koçları sayesinde siz de hayata farklı bir bakış açısıyla yaklaşabilirsiniz.

Yaşam koçu desteğini sporla tamamlamak isterseniz, Barcin.com üzerinden aradığınız spor malzemeleri için birçok farklı seçeneğe ulaşabilirsiniz.

Türk Hakemler: Futbolun Kalbindeki Karar Vericiler

Hız, Beceri ve Rekabetin Buluştuğu Raquette Spor Squash Nedir?