in

Yeni Başlayanlar için Voleybol

1895’te beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan tarafından bulunan ve aynı yıl oynanmaya başlanan voleybol sporunda, yeni başlayan sporcu adayları için birbirinden faydalı antrenman teknikleri olduğunu belirtmek gerekir. İlk olarak mintonette ismi verilen bu spora yeni başlayanlar için, temel antrenman tekniklerinin yanı sıra oyunun taktik yönüyle de ilgili yaklaşımların önemi çok büyüktür.

Oyuncular ve Pozisyonlar

Pasör: 3 numarada oynayan pasör, smaçörlere top dağıtan oyuncudur. Temel görevi oyunu yönlendirmektir. Pasörün pas kalitesi kötüyse hücum verimliliğinin azalması kaçınılmazdır. Pasör, oyun süresi içerisinde birçok farklı yerde görev alabilir.

Pasör çaprazı: Servis atan oyuncu pasörse file önüne gelen oyuncudur. Genellikle uzun pasla hücum eder, 2 numara oyuncusu olarak isimlendirmek de mümkündür.

voleybol

Smaçör: 4 numarada oynayan ve genellikle uzun pasla hücum eden oyunculardır. Sahada bu görevde oynayan 2 oyuncu yer alır. Biri servis atmak için gittiğinde diğeri, yani çaprazı öne geçer. Bu sayede 4 numaradan sürekli hücum edilmesi sağlanır.

Orta oyuncu: 3 numarada oynayan oyuncudur. Kısa, kurşun paslarla hücum eder. Bu görevde 2 oyuncu sahada yer alır. Birisi servise geçtiğinde diğeri, yani çaprazı öne geçer, bu nedenle 3 numaralı bölge de sürekli hücum bölgesidir.

Libero: Takımın 6. oyuncusudur. Takımından farklı renkte forma giyer. Arka alanda parmak pas ve manşet alabilir. Topu 3 metre içerisinde parmak pasla alamaz, bu kural ihlalidir. Yerine geçtiği oyuncu 4 numaraya geldiğinde ya da başka bir oyuncuyla değişmesi gerektiğinde oyundan çıkar.

Pas Çeşitleri

Uzun pas: 2 ve 4 numaralı oyunculara atılan yüksek pastır.

Kurşun pas: 2 ve 4 numaralı oyuncuların hücum setini hızlandırmak amacıyla, file köşelerine doğru ve fileye paralel olarak atılır. Kısa ve hızlıdır.

Kısa pas: 3 numaralara atılan pastır. Hızlı hücumu sağlar. Amacı, karşı takımı savunma yerine yerleşmeden yakalamaktır. Pas yüksekliği ve zamanlamasına göre 3 çeşidi vardır:

  • Erken kısa: 3 numara top pasöre ulaşmadan önce hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda havada olur.
  • Normal kısa: 3 numara top pasöre giderken hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda zıplar. Topla en yüksek noktada buluşup topa vurur.
  • Geç kısa: 3 numara oyuncusu topa düşmeye başladığı anda vurur.

Temel Taktikler

4–2: Pozisyonlar eşit olarak dağılır ve iki pasör, iki smaçör ve iki orta oyuncuyla oynanır. Pasörler arka alanda savunma oyuncusu görevini üstlenirken ön alana geldiklerinde pas atma görevini yerine getirirler. Hücum görevi bu taktikte sürekli iki oyuncu üzerindedir.

5-1: Tek pasör, iki smaçör, iki orta oyuncu ve bir pasör çaprazıyla sahaya çıkılır. Pasör arka alana geçtiğinde savunma görevi üstlenir. Rakip takım pasöre hücum ederse pasör topu karşılar ve pası atması gereken oyuncu, bu durumda pasör çaprazı olur. Rakip arka alandaki pasöre hücum etmezse pasör 3 metre içine hareket eder, pas atar ve yeniden savunmaya geçer. Pasör arkadayken takımın 3 oyuncusu da hücum edebildiği için, hücum verimliliği en yüksek pozisyonlardan biridir.

Modern 4-2: 4-2 taktiğinde olduğu gibi, pozisyonlar eşit olarak dağılır ve iki pasör, iki smaçör, iki orta oyuncu sahada yer alır. 4-2′den farkı, hücum organizasyonunu arka alandaki pasörün üstlenmesidir. Bu taktikteki avantaj, öne geçen pasörün pasör çaprazı gibi oynamasıyla takımın sürekli üçlü hücum turunda olabilmesidir.

Barcin_Voleybol_Cover

Voleybol İçin Rehber Oyunlar

İki kişi top tutma oyunu: İki kişi parmak ucu pas veya manşetle paslaşırken üçüncü kişi araya girip topu yakalamaya çalışır. Oyun önerilen bir alanda oynanır.

Dairede pas oyunu: İki kişiyle temel pas teknikleri kullanılarak ya da üç kişiyle iki kişi top tutma oyunundaki gibi oynanır. Bir daire içerisinde oynanan bu oyunu dairenin sınırları dışına çıkmadan oynamak gerekir.

Top sürme yarışı: Önce sağ, sonra sol ve daha sonra iki elle birlikte top sürülür.

Pas verme: Oyuncular tek çizgi üzerinde birbirlerine baş üstünden, bacak arasından ve vücudu sağa sola çevirerek pas verir.

Top dışarı çıkarma: Voleybolda pas verme becerisi oldukça önemlidir. Bu oyunda oyuncular iki takıma ayrılır, bir takım kendi arasında paslaşırken diğer takım pası kesmeye çalışır. Pası kesilen oyuncu oyun dışı kalır.

Üç kişilik voleybol pas oyunu: Pas kullanma ve pas kesme becerilerini geliştirir.

Top karşılama yarışması: Voleybola yeni başlayanlar için, parmak ucu karşılaşma becerisini geliştirmek amacıyla oynanan bir oyundur. Oyuncular tek veya başka bir takım arkadaşıyla atılan pası karşılamak için sahanın köşesine koşar. Oyuncu veya oyuncular, topu karşıladıktan sonra koşuya başladıkları çizgiye koşup bir sonraki oyuncuya ya da takım arkadaşına dokunur.

Dairede pas taşıma oyunu: Oyuncular bir dairede pas yapar. Paslaşma sırasında köşe noktalara hareket eden oyuncular daha sonra yerlerine döner.

Temel oyun kurallarını, taktikleri ve antrenman tekniklerini öğrendikten sonra voleybola yeni başlayanlar, Barcin.com‘u ziyaret ederek bu sporla ilgili tüm ürünlere göz atabilir ve uygun fiyatlarla keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilir.

karbonhidratlı yiyecekler

Karbonhidratlı Yiyecekler Nelerdir?

meyve kalorileri

Meyvelerin Faydaları ve Meyve Kalorileri