Menu
in

Yo-Yo Sendromu Nedir?

Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve daha birçok neden, fazla kilolara davetiye çıkarıyor. Fazla kiloların bir diğer nedeni de yine fazla kilolardan kurtulmak adına atılan yanlış adımlar oluyor. Bilinçsizce yapılan ve sürdürülebilirlikten uzak diyetler, kilolarından şikâyetçi olanların kilo alıp verme döngüsüne girmelerine zemin hazırlıyor. Bunun sonucunda, adını yo-yo oyuncağından alan yo-yo sendromu ortaya çıkıyor.

Yo-Yo Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Modern çağın en önemli hastalıklarından biri kabul edilen obeziteye sebep olabilen yo-yo sendromunun meydana gelmesi birçok nedenle ilişkilendiriliyor. Bunların başında, kişinin kendisi için uygun olmayan ve uygularken zorlandığı diyetler geliyor. Çok düşük kalorili, belli başlı besinlerin tamamen devre dışı bırakıldığı ve uygulayan kişiye kendini sürekli aç hissettiren diyetler, yo yo sendromunun temellerini atıyor. Kişi, kısa sürede hedeflediği oranda kilo verse bile kendisini zorlayan bu diyet sürecinden bir an önce kurtulmak istiyor ve yeme-içme alışkanlıklarına yavaş yavaş geri dönüyor. Ayrıca diyet boyunca düşük enerjili olan kişi, spor antrenmanı gibi kas kütlesini koruyucu aktivitelere zaman ayıramadığı için kas kayıpları yaşanıyor. Egzersiz ve diğer spor malzemeleri ile bunların önüne geçmek istense de başarı sağlanamayabiliyor. Bu nedenle metabolizma hızında yavaşlamalar görülüyor ve beslenme alışkanlıklarına geri dönüşle birlikte kilo alımı da başlıyor.

Kısa sürede kilo verilmesine neden olan diyetlere ek olarak;

  • Uzmanlar tarafından önerilmeyen ve bireysel tercihlerle alınan zayıflama ilaçları,
  • Uzman tavsiyesi olmadan kullanılan idrar söktürücü ilaçlar,
  • Kişinin sıklıkla yaşadığı duygu durum değişiklikleri,
  • Diyet sonrasında tüketilen yapay tatlandırıcılı ve işlenmiş gıdalar,
  • Verilen kiloların en az altı ay boyunca korunamaması ve egzersizin hayatın bir parçası hâline getirilememesi, yo-yo sendromunun nedenleri arasında gösteriliyor. 

Ancak yo yo sendromu, başa çıkılması mümkün olan bir sorun olarak tanımlanıyor. Bunun üstesinden gelmek için uzmanlara kulak vermek gerekiyor.

Yo-Yo Sendromu Nasıl Ortadan Kaldırılabilir?

Yapılan araştırmalar, kilolarını uzun yıllar koruyabilen insanların, sürekli kilo alıp veren kişilere oranla kalp sağlığı bakımından daha iyi durumda olduğunu gösteriyor. Araştırmaya katılan sabit kilolu insanlar arasında aşırı kilolular da bulunuyor. İlgili araştırmalardan hareketle uzmanlar, yo yo sendromundan muzdarip olanların, bu sağlıksız döngüden kurtulmalarını öneriyor. Yo yo döngüsünden kurtulan ve kilo vermeye başlayanların; 

  • Kan basınç değerlerinde, 
  • Kalp atış hızlarında, 
  • Böbrek fonksiyonlarında,
  • Kan şeker değerlerinde hızla iyileşme ve normalleşme gözlemleniyor.

Uzmanlar, yo-yo sendromunun ortadan kaldırılabilmesi adına çeşitli tavsiyeler veriyor ve bu tavsiyelerin ilk sırasında, fiziksel aktivitelerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi bulunuyor. Metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak verdiği kiloları kısa süre içinde geri alan kişiler, fiziksel aktivitelerini artırıp bu süreci düzenli kıldığında, metabolizma hızında artış yaşanıyor. 

Fiziksel etkinliğin türü ve şiddeti doğrultusunda elde edilen kazanımlardan bir diğeri de kasların korunumu ve temel düzeyde kas artırımı oluyor. Başlangıç için çok yormayan pilates aktiviletleri antrenör eşliğinde düzenli bir programla hayata entegre edilebiliyor. Pilates bandı, pilates çemberi, pilates minderi gibi egzersiz malzemeleri özellikle ev antrenmanlarında çok faydası dokunabiliyor. Bu doğrultuda vücuttaki kas dokusu arttıkça metabolizma hızı da paralel olarak artışa geçiyor zira vücutta en çok enerji tüketen hücrelerin kas hücreleri olduğu biliniyor. Kişinin dinlenme durumunda olduğu anlarda bile depolanmış yağları ve tüketilen gıdaları hızla enerjiye çevirip kullanan kaslar, yo yo sendromu ile mücadelede öncelikli rol oynuyor. Bu sendromun başlamasına neden olabilen durumlar ortadan kaldırıldığında, beslenme ve diyet uzmanlarının önerileri doğrultusunda, farklı besinler içeren diyetler uygulandığında, sağlıksız ve işlenmiş gıdalardan uzak durulduğunda kilo verme süreci başlıyor. Kilo korunumu gerçekleştiğinde ise yo yo sendromundan hızla uzaklaşılabiliyor.

Sağlıklı bir yaşama adım atmak için hayatınıza fiziksel aktiviteleri eklemeyi istiyor, bu süreçte kullanabileceğiniz spor aletleri ve aksesuarları almayı planlıyorsanız, Barcin.com adresini ziyaret ederek barcin.com ‘un sunduğu avantajlı fiyatlar üzerinden dilediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version