Menu
in

Zumba Dansı ve Zumba Dansı Faydaları

zumba dansı

Egzersiz yapmak bazı insanlar için sıkıcıdır ve kısa bir süre sonra genellikle bırakılır. Son yılların gözde aktivitelerinden biri olan zumba ise hem dansı hem de sporu bir araya getirerek egzersiz yapmayı daha keyifli bir hale getiriyor. Klasik egzersiz figürlerini dans eşliğinde farklı bir koreografi şekline sokan zumba, kişileri hayatın stresinden uzaklaştırarak daha mutlu ve zinde hissetmelerini sağlıyor. Tamamen keyif almaya odaklı ve katı kuralları olmayan bu aktivite her yaş kesiminden insanı cezbediyor.

Zumba Dansı Nedir?

Kolombiyalı dansçı Beto Perez tarafından ilk defa uygulanan bir dans çeşidi olan zumba, içerisinde birçok dansı barındıran bir aktivite çeşididir. Hızlı hareket etmek anlamına gelen bu dans oryantal, samba, mambo, hiphop ve salsa gibi dansların harmanlandığı bir fitness programıdır. Fitness eğitmeni olan Perez, aerobik dersinde kullandığı müzik kasetini unutur ve arabasından geleneksel merenge ve salsa müziklerinden oluşan kaseti dersi için kullanır. Doğaçlama bir şekilde yaptığı bu ders oldukça ilgi çeker ve önce Kolombiya’da ve daha sonra da Amerika’da başarı yakalar. Perez, Amerika’da çocukluk arkadaşı Alberto Aghion ve Alberto Perlman ile bir araya gelerek demo reel çalışması yapar. Farklı bir dans konsepti olan bu çalışma daha sonra Fitness Quest adlı bir şirket tarafından lisanslanarak ev videosu olarak satılır. Grup egzersizi olan zumba, hızlı ritimler içeren müzikler eşliğinde yapılır. Başlangıç hareketleri basit olan aktivite müzik ritmi ile hızlanır ve keyif verici bir hale gelir. Müziğin melodisiyle şekillenen hareketler eğlenceli olmasının yanı sıra yüksek efor sarf edilmesini ve yüksek miktarda kalori yakılmasını sağlar. Zumbanın dünya çapında beğenilmesinin en büyük nedeni grup halinde yapılması ve latin esintili dans içeriğidir. Dans figürlerinin yanı sıra aerobik hareketlerini de içeren zumba squat ve lunge gibi fitness hareketlerini de kapsar. Hızlı ve yavaş ritimli müzikler ile kardiyo egzersizleri ve direnç çalışmalarını buluşturan zumba, başta bel, basen, kalça ve karın kasları olmak üzere vücudun tüm kaslarının çalıştırılmasını sağlar.

Zumbanın Faydaları

  • Egzersiz hareketleri ve dansı harmanlayan eğlenceli bir aktivite olan zumba, yüksek kalori yakılmasını sağlayarak kilo vermeyi destekler. Özellikle bel, basen, karın ve kalça bölgesindeki yağların eritilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak haftada 2-3 kez yapılan zumba ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün olabilir ve form tutulabilir.
  • Zıplama ve jimnastik hareketleri içeren koreografisi ile esneme ve germe hareketlerini birleştiren zumba duruş bozukluklarının da zamanla iyileşmesine yardımcı olur.
  • Düzenli olarak yapılan zumba, beyne giden kan akışını artırır ve endorfin hormonu salgılanmasını artırarak kişinin kendini daha zinde daha canlı ve keyifli hissetmesini sağlar.
  • Vücudun koordinasyon özelliğini geliştirir ve nefes almayı düzenleyerek gövde bölümündeki kasların güçlenmesini, omurganın daha esnek olmasını sağlar.
  • Muhteşem bir kardiyo egzersizi olan zumba, terleme ile vücuttan toksin maddelerin ve fazla suyun atılmasını sağlar. Toksin maddelerin atımı vücudun daha enerjik olmasını destekler.
  • Spor yapmayı daha eğlenceli bir hale getirir ve motivasyonu artırır. Özellikle çalışanların iş stresinden uzaklaşmasını sağlayan zumba ile stresten uzak durmak mümkün olabilir.
  • Grup dersi olan zumba aktivitesi ile yeni arkadaşlıklar kurmak daha kolay bir hale gelir. Zumba dans aktivitelerine katılarak kişiler arası iletişim sağlanabilir ve özellikle arkadaşlık kurmakta zorlananlar zumba ile daha sosyal bir yaşama sahip olabilir.
  • Vücut direncini arttıran bir aktivite çeşidi olan zumba ile hastalıklara yakalanma riski azalır ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olunabilir.
  • Özellikle çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine sağladığı katkıları ile dikkat çeken zumba, çocukların takım çalışmasına uyum sağlamasına, iş birliği yapmasına ve kurallara saygı duymayı öğrenmesine yardımcı olur.

Zumba yaparken rahat ve konforlu kıyafetler giyilmesi hareketlerin daha kolay ve daha doğru yapılmasına yardımcı olur. Siz de zumba yaparken giyebileceğiniz spor giyim modellerinden dilediğinizi sepetinize ekleyebilir ve Barcin.com üzerinden güvenli alışveriş imkânı ile kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version