Menu
in

Açma-Germe Hareketlerinin Vücudunuza Katkıları

Tüm gün ofiste çalışanlar ve spor salonunda ağır antrenman yapanlar için açma germe hareketleri son derece önemlidir. Stretching olarak da anılan esneme hareketleri sayesinde çeşitli nedenlerden ötürü gerilmiş olan kasların gevşemesi mümkün olur. Bu sayede olası sakatlanma durumlarının önüne geçilebilir. Hem evde hem de spor salonunda yapılabilen açma germe hareketlerinde kalçaları, bacakları, sırtı, boynu, omzu ve karın kaslarını esneterek kaslardaki sertliği azaltabilirsiniz. Peki, vücut esnetme hareketleri işe yarar? Açma germe ne zaman yapılmalı? Gelin açma germe hareketleri konusunda bilinmeyen detayları birlikte keşfedelim.

Açma Germe Hareketleri Ne İşe Yarar?

Esneme hareketleri vücuttaki kas ve kemikleri çalıştırarak eklem sorunlarını engellemeye yardımcı olur. Özellikle sabahları esneme hareketleri yapmak, güne zinde başlamak ve gün boyu enerjik kalmak adına faydalıdır. Açma germe egzersizlerinin en önemli işlevleri şu şekildedir:

 • Esneme hareketleri yapmak gergin kasların gevşemesine destek olarak hem fiziksel hem de zihinsel rahatlık sağlamaya katkı sunar.
 • Açma germe egzersizleri sayesinde spor sonrasında oluşabilecek sakatlıkların ve çeşitli eklem rahatsızlıklarının önüne geçmek mümkün olur.
 • Doğru şekilde yapılan esneme egzersizleri sayesinde vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırarak spor performansını üst noktaya taşıyabilirsiniz.
 • Bedeninizde belirli nedenlerle oluşan kas ağrılarını esneme germe hareketleri ile ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Gece uyumadan önce yapacağınız esneme pozisyonları sayesinde daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.
 • Gerinme hareketleri vücudunuzdaki toksinleri atma konusunda son derece etkilidir. Gün içinde yapacağınız egzersizlerle kılcal damarlarınızı açarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ağır antrenmanlar sonrasında yapılan esneme egzersizleri kaslarda birikmiş olan laktik asidin vücuda dağılmasına ve kas ağrılarının sona ermesine yardım eder.
 • Düzenli olarak yapılan açma germe egzersizleri kaslarınızın olduğundan daha dayanıklı ve esnek hale gelmesine imkan tanır.

Germe Hareketleri Ne Zaman Yapılır?

Germe hareketleri statik ve dinamik olmak üzere iki farklı grupta ele alınır. Dinamik germe egzersizleri hareketli pozisyonları ifade ederken statik olanlar ise sabit pozisyonda gerçekleştirilen egzersizler anlamına gelir. Ağır antrenman ve egzersizlerden önce dinamik germe egzersizleri yaparak vücudunuzu sportif aktiviteye hazırlayabilirsiniz. Antrenman sonrasında ise statik germe esneme hareketleri sayesinde kaslarınızı gevşetebilir, ertesi gün oluşabilecek kas ağrılarının önüne geçebilirsiniz.

Statik egzersizlerde her bir pozisyonu 10 ile 30 saniye boyunca yaparak hareketlerden iyi derecede verim alabilirsiniz. Dinamik germe egzersizlerinde ise yavaş tempoda başlayacağınız hareketlerde tempoyu giderek artırabilirsiniz. Dinamik egzersizler arasında koşma ve sıçrama gibi hareketleri tercih edebilirsiniz. Statik egzersizlerde mat üzerinde bacak, kol ve kalça germe hareketleri yapabilirsiniz.

Açma Germe Hareketleri Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücudunuzu esnetmeye imkan tanıyan açma germe hareketlerini yaparken birtakım noktaları göz önünde bulundurarak verimliliği artırabilirsiniz. Açma germe hareketleri esnasında aşağıdaki detaylara dikkat edebilirsiniz:

 • Açma germe hareketlerine başlarken önce boyun, ardından omuz bölgesine öncelik verebilirsiniz.
 • Bel bölgesindeki kasları gevşetmek için dairesel hareketleri tercih edebilirsiniz.
 • Açma germe hareketlerini düz bir zeminde yapmaya özen gösterin.
 • Kaslarınızı zorlayacak hareketlerden kaçınmalı ve hareketlerin dozunu iyi ayarlamalısınız.
 • Esneme hareketleri sırasında yoğunluğu kademeli olarak artırmalı, ani hareketlerden uzak durmalısınız.
 • Esneme hareketlerinde vücudunuzun her iki tarafını da eşit şekilde esnettiğiniz emin olun.
 • Açma ve germe egzersizleri esnasında söz konusu kas bölgesinde hafif şiddette bir gerilme hissi yaşamak hareketi doğru yaptığınız anlamına gelir.
 • Eğer vücudunuzda hareket kabiliyetini kısıtlayan bir rahatsızlığınız varsa açma germe hareketleri yapmadan önce fizyoterapistinize danışın.

Siz de vücut esnetme hareketleri ile kas sağlığınızı koruyarak sağlıklı bir antrenman süreci yaşayabilirsiniz. Antrenmanlarınızda kullanabileceğiniz spor kıyafeti ve ekipmanlar için Barcin.com’u ziyaret edebilir, beğendiğiniz ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version