Menu
in

Bağışıklık Dostu Yağ Yakıcı içecekler

yağ yakıcı içecekler

Sağlıklı yaşam tarzını bütünleyen doğal yağ yakıcı içecekler, etkili bir şekilde kilo vermek ve fazla vücut yağlarından kurtulmak için sıklıkla tercih edilir. Yapılan araştırmalar su, yeşil çay, kahve ve yüksek lifli içeceklerin kilo vermeyi teşvik ettiğini, metabolizma hızını arttırdığını ve açlık hissini azalttığını göstermektedir. Kilo vermeye, bölgesel vücut yağlarından kurtulmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak 7 doğal yağ yakıcı içeceğe yakından göz atabilirsiniz.

1. Yeşil Çay

Düzenli aralıklarla yeşil çay içmek, metabolizmanızı hızlandırıp yağ kaybını teşvik ederek kilo vermenize yardımcı olur. İçeriğinde yüksek miktarda kateşin bulunan yeşil çay, yağ yakım hızını artıran antioksidanları da bünyesinde barındırır. Çok güçlü antioksidan özelliklere sahip olan EGC, ECG ve EGCG türü kateşinler, aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesine de katkı sağlar. Yeşil çay ile alınan polifenollerden daha fazla yaralanabilmek için çay içine birkaç parça limon da eklenebilir.

2. Siyah Çay

Sofraların olmazsa olmazı siyah çay, tıpkı yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yeşil çayın siyah çaydan daha yararlı olduğu düşünülse de elde edilen veriler, her iki çayın da çok sayıda faydası olduğunu gösterir.

Bir fincan siyah çayda yaklaşık 270 mg flavonoid bulunurken yeşil çayda bu miktar 315 mg civarında ölçülür. Vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olan güçlü flavonoidler, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı da güçlendirir. Camellia sinensis bitkisinden elde edilen siyah çayı, yağ yakım hızını artırmak için aşırıya kaçmadan tüketilebilirsiniz.

3. Zencefil Çayı

Yemeklere lezzet ve aroma katan zencefil, çay olarak tüketildiğinde mide bulantısı, halsizlik ve soğuk algınlığı gibi durumları iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak zencefil çayı tüketen kişilerin, zencefil çayı içmeyenlere göre kolesterol seviyelerinde iyileşme ve yağ yakım hızlarında önemli bir artış olduğu görülmüştür. Ayrıca zencefil çayının, sindirimi hızlandırdığı ve tokluk hissini artırdığı da bilinmektedir.

4. Rezene Çayı

Rezene çayı, hazımsızlık ve şişkinlikle mücadelenin yanı sıra vücudu detoks etmeye yardımcı olan bazı idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Metabolizmayı hızlandıran rezene çayı; fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve C vitamini açısından da oldukça zengindir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan rezene tohumlarını, içme suyu içinde bir gece bekleterek ılık veya soğuk olarak da tüketebilirsiniz.

5. Kahve

Kafeinli içecekler arasında bulunan kahve, metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olur. Düzenli olarak kahve tüketenlerin metabolizma hızındaki artış, kahve tüketmeyenlere kıyasla yaklaşık %4 daha fazladır. Kahve tüketme alışkanlığına sahip olan bireylerin, kendilerini daha tok hissettiği ve daha az yemek tükettiği de görülmüştür. Kafein toleransının oluşmaması ve fazla kalori alımının önüne geçebilmek için, sade kahve çeşitlerini temkini elden bırakmadan diyet programınıza dâhil edebilirsiniz.

6. Greyfurt Suyu

Greyfurt suyunda yer alan doğal bitkisel enzimler, yağ yakıcı etkileri sayesinde enerjinizi yükselterek metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Likopen, C ve B1 vitamini açısından oldukça zengin olan greyfurt, karaciğer yağlanmasının önlenmesine ve bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesine katkıda bulunur. Greyfurtu, suyunu sıkarak içebileceğiniz gibi, tane olarak ya da salatalarınıza ekleyerek de tüketebilirsiniz.

7. Su

Su, en temel ve doğal yağ yakıcı içecekler arasında yer alır. Su alımınızı arttırmak, genel sağlığı iyileştirmenin en basit yollarından biridir. Vücut kitle endeksinize uygun olarak su tükettiğinizde, öğünler arasındaki açlık hissi büyük oranda ortadan kalkar. Soğuk su içmek ise istirahat ederken yakacağınız kalori miktarını artırır. Tükettiğiniz suyu, isteğe bağlı olarak limon parçacıkları, tarçın ve zencefil ile de zenginleştirebilirsiniz.

Antrenman rutininize bağışıklık dostu yağ yakıcı içecekleri ekleyerek daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz. Egzersizlerinizi konforlu bir şekilde gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz spor ayakkabılarına ve giysilerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir, taksitli alışveriş olanaklarından kolayca yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version