Menu
in

Doğru ip Atlama Nasıl Olmalı?

İp atlamak oldukça eğlenceli bir aktivitedir ve doğru ip atlama yöntemleri ile çok iyi sonuçlar alınabilir. Ayrıca biraz egzersiz yapmak ve spor öncesi kaslarınızı hazırlamak için de harika bir yoldur. İleri bir seviyeye ulaştığınızda, ip atlamayı tek başına sportif bir etkinlik olarak da uygulayabilirsiniz. Doğru tekniklerle ip atlamak için dikkat edilmesi gereken 7 detaya yakından göz atabilirsiniz.

1. Size En Uygun Atlama İpini Seçin

Verimli bir şekilde ip atlamak için doğru ipi seçmek son derece önemlidir. Boyunuz, kilonuz, kanat açıklığınız ve kondisyonunuza uyum gösterecek bir ürün ile ip atlamayı hızlıca öğrenebilirsiniz. İpi ikiye katladığınızda omuzlarınıza kadar ulaşması gerekir.

Bu ölçü, size rahatça üstünden atlamak için yeterli bir alan sağlar. İpin bağlı olduğu tutamaçların ergonomik ve rahat olmasına da dikkat edilmelidir. Çok hafif veya çok ağır atlama ipleri, ilk etapta dengenizi ve ritminizi bozabilir. Atlama hareketlerine aşinalık kazandıkça beklentilerinize ve hızınıza en uygun ipe geçiş yapabilirsiniz.

2. Adımlarınızı Çok Fazla Yükseltmeyin

İp atlamaya çalışan pek çok kişi, ipin kalınlığına dikkat etmeden adımlarını olabildiğince yukarı çekmeye çalışır. Ancak bu durum hem hareket ritminizi kaybetmenize hem de normalden çok daha erken yorulmanıza neden olur. İp atlarken olabildiğince sakin olun ve ipin ayağınızın altından rahatlıkla geçebileceğini düşünerek ufak adımlarla vücudunuzu yukarı doğru taşıyın.

3. Kollarınızı ve Omuzlarınızı Sallamamaya Dikkat Edin

İp atlamayı bilmeyen bir kişiyi izlemek, yüzmeye yeni başlayan birinin su içinde zorlukla ilerleyişini izlemek gibidir. Yüzme tekniği tamamen hareketlerinizin verimliliği ile ilgili olduğu gibi, ip atlama da aynı şekilde ipin verimli ve doğal bir şekilde yönlendirilmesi ile alakalıdır. İp atlamada öncelik bileklerde olmalıdır. İp atlarken kollarınızı ve omuzlarınızı da kullanırsanız hareket çok zor bir kardiyo aktivitesi haline gelir. Vücudunuzu dik, rahat ve dengeli bir konumda tutup bileklerinizi dairesel hareketlerle kullandığınızda işiniz büyük ölçüde kolaylaşır.

4. İdeal Ritmi Bulun

Ne kadar hızlı ip atladığınız çok önemli değildir. Önemli olan sabit bir ritimde hareket etmektir. Ritim yakalayarak ip atlama alışkanlığı kazandığınızda, egzersizler çok daha kolay ve eğlenceli bir hale gelir. Jogging yaparken adımlarınızı saymak gibi atlama ipi ile de ritminizi kontrol edebilirsiniz. 60 saniyede yaklaşık 150 tekrar gibi belirli bir süre içerisinde tekrar eden devirleri tamamlayarak alışkanlık kazanabilirsiniz.

5. Bol Bol Alıştırma Yapın

Herhangi bir fiziksel beceriyi öğrenmenin temel anahtarı tekrarlamadır. Doğru ip atlama tekniklerini öğrenmek için doğru hareketleri ısrarla ve özenle uygulamak gerekir. Kaslarınıza bir hareketi öğretmek ve nasıl yapılacağına dair bir hatıra oluşturmak ilerleyen zamanlarda zorlanmadan ve hatasız bir şekilde ip atlayabilmenizi sağlayacaktır. Temel atlama hareketi için; atlama ipini arkadan topuklarınıza yerleştirin ve ipi başınızın üzerinde çevirin. Ardından, atlama ipini ayak parmaklarınızın altında tutun ve topuklarınızı yukarı kaldırarak ayaklarınızın altından çıkarın. İpi çevirerek rahatça ayağınızın altından geçirene kadar bu hareketleri tekrarlayın.

6. Aşamalı Olarak İlerleyin

Yeni başlayanlar için ipi yavaşça hareket ettirmek en iyisidir. Bu sayede ip üstündeki her atlama arasında küçük bir sıçrama yapmak için yeterli zamanınız olur. Zıplarken ayağınızı izlemek dengenizin ve ritminizin bozulmasına neden olabilir. Sırtınızı düz tutup ileriye doğru bakarak temel atlama ritminde alışkanlık kazanabilirsiniz. Becerileriniz geliştikçe ipi daha hızlı sallayabilir ve criss-cross, side-swing, cross-cross gibi ileri atlama tekniklerine geçiş yapabilirsiniz.

7. Doğru Ekipmanları ve Giysileri Tercih Edin

İp atlarken rahat, hafif ve hareketlerinizi kısıtlamayacak spor kıyafetlerinin kullanılması tavsiye edilir. Vücudu saran tayt, atlet ve şort benzeri spor giysileri ip atlamak için uygundur. Ayrıca ip atlarken spor ayakkabısı kullanmaya da dikkat etmek gerekir. Hafif ve konforlu bir spor ayakkabısı hem yerden daha rahat yukarı sıçrayabilmenizi sağlar hem de hızlı tempoda hareket ederken ipin ayağınızı yaralama ihtimalini ortadan kaldırır.

Siz de ihtiyaçlarınıza en uygun atlama iplerine ve diğer spor ürünlerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir, taksitli ve güvenli ödeme seçeneklerinden kolayca yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version