in

Elit Atlet Gibi Düşünmek

Bir süredir koşu sporuyla ilgileniyorsanız, sizin de aklınıza yerleşmiş olan kahraman sporcular, büyük atletler ve idoller vardır. Bazıları Olimpiyat şampiyonlarına hayranlık duyarken, bazıları ise kendi şehrindeki en hızlı koşucuları idol olarak görür. Şüphesiz, birçok insan Usain Bolt’un sahip olduğu fırtına gibi hızlı kas liflerine ya da ülkesindeki en iyi kros koşucularının sahip olduğu niteliklere sahip değildir. Ancak onların sahip oldukları bazı özellikler, aslında bizlerin de içinde mevcuttur.

Mesela özgüven, odaklanma, kendini adama gibi niteliklere bizler de sahibiz. Sadece bu gizlenmiş potansiyellerimizi açığa çıkarmamız gerekiyor. Performans psikolojisinin konusu olan bu detaylar ile nasıl bir şampiyon gibi düşünüp, hissedip hareket edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Ardından da atletik yetilerinizin tamamını ortaya koyabilirsiniz.

Başarıyı Görün

En üstün performansı hayal etmeyi başarmak, bir yarışta ne tür bir başarı elde edeceğinizin güçlü fiziksel hissi ve net bir zihinsel görüntü yoluyla mümkün olur. İdeal yarış senaryonuzu hayal ederken, bütün deneyimimize eşlik eden manzaraları, sesleri, kokuları, duyguları da dahil edin.

Olayı kendi bakış açınızdan deneyimlemeye çabalayın, mesela başlangıç çizgisinde beklemek, istiklal marşını dinlemek, bitiş çizgisini güçlü ve mutlu hissederek geçmek, saatinizde yazan yeni rekorunuza bakmanın nasıl bir his katacağını hayal etmek gibi.

Pozitifliğinizi Sürdürün

“Ben bu işte çok beceriksizim” , “Yeterince hızlı değilim” gibi kendi kendinizi yıkıp zarar veren düşüncelerinizi tanımlayın ve yüreklendirici ifadelerle bu düşüncelerinizi ortadan kaldırın. Olumsuz bir duygu ortaya çıktığında, onu durdurun. Örneğin: “Geçiş sürem yavaş. Stres oldum. Durun, Nefes Alın. Şimdi Reset tuşuna basacağım ve bir sonraki kilometremde yeni, özgüvenli yaklaşıma sahip olacağım.” Deyin.

Antrenman Döneminde Kilo Artışından Kaçınmak İçin 10 İpucu

Eski Sigara Bağımlısı, Antarctic Ice 100K Ultramaratonunu Kazandı