in

Eski Sigara Bağımlısı, Antarctic Ice 100K Ultramaratonunu Kazandı

33 yaşındaki Keith Whyte, eski bir sigara bağımlısıydı ve bir ultramaratoncuya dönüşüp, geçtiğimiz aylarda Antarctic Ice 100K yarışını, 9:26:02 ile parkur rekoru kırarak 1.likle bitirdi. İrlanda’lı Whyte, zaferini, orada yaz mevsimi yaşanmakta olduğu için -10 derece gibi Antarktika için görece sıcak sayılabilecek bir ısıda elde etti, bunu yaparken en yakın rakibine neredeyse 4 saat fark atarak bitirdi.

İrlanda’lı 100K rekorunun sahibi olan Whyte, geçtiğimiz Kasım’da Katar’da düzenlenen olan Dünya 100K Şampiyonası’nda İrlanda’yı temsil etti. Pelvis bölgesinde oluşan bir stres kırığı, orada potansiyelini göstermesine mani oldu ancak bir ay kadar bir süre antrenman hacmini azalttıktan sonra, yarıştan geri çekilen başka bir sporcu yerine Antarctic Ice 100K’da mücadele etme fırsatı kendisine teklif edildi.

Whyte, bu son dakika teklifini kabul etti ve verdiği demeçte bunun, “hayatta bir defa olabilecek bir tecrübe” olduğunu söyledi.

En çok yarışın koşullarından çekindiğini söyleyen Whyte, “Çok fazla sıcak veya çok soğuk hissetme gibi problemleri yaşamamalarından emin olmayla ilgili ve bu koşullara özel zorunlu giyecekleri giymeleri gerekirken, hipoterminin potansiyel tehlikeleri hakkında doktorlarla bol bol konuştuk” dedi.

Yarışın parkuru, 5 defa geçilen 20Km’lik karlı ve buzlu bir tura sahipti. Whyte, bir küçük hatanın bile ciddi sonuçlara sebep olabileceğini söyledi.

“Bir bölümde bir eldivenimi kaybettim. Kar soğuğunun elimi ısırmakta olduğunu hissettim. Bir sonraki istasyonda, elimin üzerine ılık su döktük ve birkaç dakika sonra parmaklarımı tekrar hissetmeye başlamıştım. Eğer o istasyon daha uzakta olsaydı, durum daha ciddi olabilirdi. Çok şükür yedek bir eldiven bulduk ve yarışa devam edebildim.” Dedi.

“O havaya doğrudan maruz kalan vücudunuzun herhangi bir bölümü tehlikedeydi, yarış süresince yaşadığım en büyük problem, yüzümdeki tipinin oluşturduğu yanma hissi olduğundan şanslıydım.” Diye ekledi.

Yarışın direktörü, yarışçılardan birinin hafif kar körlüğü sorunu yaşadığını, bu yılki yarışta hiç ileri seviyede kar soğuğu ısırması denilen sorun yaşanmadığını açıkladı.

2 çocuk babası Whyte, 2007 yılına kadar koşan biri değildi, bu tarihe kadar sigara içen biriydi. Günlük olarak amatörce koşmaya başladı fakat kendini geliştirip başarı elde etmesi fazla zaman almadı. 2010’un sonunda 2:38 maraton koştu ve 2011’de ilk ultramaratonuna kayıt olduğunda ait olduğu yeri bulmuştu.

Antarctic Ice 100K yarışındaki rekor kırdıran bitiş süresine rağmen, yarış koşullarının ne kadar fark yaratabileceğine dair bir gösterge olan, kendi sahip olduğu 7:03:53’lük İrlanda rekorundan 2 saatin üzerinde bir fark ile, Whyte’ın şimdiye kadarki en yavaş 100K’sıydı.

Elit Atlet Gibi Düşünmek

Kaçınmanız Gereken 4 Yarış Hatası