Menu
in

En Etkili 7 Egzersiz

En Etkili 7 Egzersiz

Spor yaparken uygulanan programlara genel olarak “egzersiz” ismi verilir. İngilizcedeki “exercise” kelimesinden Türkçeye geçen ve “tekrarlamak, çalışmak” gibi anlamları bulunan egzersiz ifadesi, kilo vermek, kaslarını geliştirmek ve daha etkili bir dış görünüme kavuşmak isteyenlerin spor hareketlerini düzenli olarak çalışması gerektiğini de ortaya koyar. Peki egzersiz hareketleri nelerdir, evde egzersiz nasıl yapılır ve hangi egzersiz programı daha hızlı sonuç verir, biliyor musunuz? İşte, karşınızda kolayca uygulayabileceğiniz 7 etkili egzersiz programı…

Egzersiz Ne Demek?

“Egzersiz nedir?” Bu sorunun yanıtı, hangi hareketin egzersiz sayılıp hangisinin sayılmayacağını da ortaya koyar. Spor hareketleri, sporcunun sağlık durumunu korumak ve istenen hedefe kolayca ulaşmasını sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanır. Bu nedenle de yapılan hareketlerin “egzersiz” olarak kabul edilebilmesi için, profesyoneller tarafından belirlenmesi gerekir. Egzersiz programları, farklı etkilere sahip hareketlerin belirli oranlarda dahil edilmesiyle oluşturulur ve kişiye özel olarak hazırlanır.

Spora yeni başlayan kişilerin önce hafif egzersiz programlarını tercih etmesi ve vücutları spora alıştıkça daha kapsamlı programlara geçmesi gerekir.

Hangi Egzersiz Kaç Kalori Yakar?

Evde egzersiz hareketleri, farklı seviyelerde kalori yakar ve kas geliştirir. Aşağıdaki listeye göz atarak sizin için en etkili egzersiz programını kolayca bulabilirsiniz.

  1. Aerobik Egzersiz: “Aerobik”, kelime anlamı olarak “havayla ilgili” demektir. Aerobik egzersiz ise kandaki oksijen dolaşımını hızlandırarak vücuttaki yağları yakma prensibiyle etki eder. Aerobik egzersiz, son derece yüksek etkili bir spor türüdür ve günde 20 ila 40 dakika boyunca uygulanması durumunda kısa sürede fazla kilolarınızı eritir.
  2. Kardiyo: Kardiyovasküler sisteminizi hızlandırma amacıyla uygulanan kardiyo hareketleri, kalp atış ritmini artırarak vücuttaki yağları eritir. Koşu, yürüyüş, bisiklet, zıplama gibi hareketlerden oluşan kardiyo egzersiz programları, kısa sürede kilo vermek isteyenler için son derece idealdir.
  3. HIIT: “High Intensive Interval Training”, yani “Yüksek Etkili Aralıklı Antrenman” olarak isimlendirilen HIIT programları, vücudunuzu şaşırtma prensibiyle kilo vermenizi sağlar. Vücut, yaptığınız hareketlere 1 ila 2 dakika içinde alışır ve bu durum da hareketlerin etkisini azaltır. Kısa aralıklarla farklı hareketler yapmanızı sağlayan HIIT ise tüm hareketlerden maksimum fayda sağlamanızı mümkün hâle getirir.
  4. Crossfit: En zorlayıcı ancak en etkili egzersiz seçenekleri arasında yer alan crossfit, kilo verme ve kas geliştirme amaçlarına tek bir programla ulaşabilmenize olanak tanır. Aletli ya da aletsiz şekilde uygulayabileceğiniz crossfit programları, 30 ila 60 gün içinde hayallerinizdeki vücuda kavuşmanızı sağlar.
  5. Pilates: En etkili egzersiz programları arasında pilates de bulunur. Fazla kilolarınızdan kurtulmanızı, vücudunuza gerginlik kazandırmanızı ve vücut duruşunuzu düzeltmenizi sağlayan pilates, kolay bir şekilde uygulanabilmesiyle de her yaşta tercih edilebilir.
  6. Koşu: Farklı hareketlerden oluşan egzersiz programlarını karmaşık buluyor ve sade bir program istiyorsanız düzenli olarak koşu da yapabilirsiniz. Günlük egzersiz olarak tercih edeceğiniz ortalama 45 dakikalık koşu programlarıyla vücudunuzdaki yağ kütlelerini eritebilir, kaslarınızı güçlendirebilir ve formunuzu yükseltebilirsiniz.
  7. Spinning: Eğer fitness ya da gezi bisikletiniz varsa düzenli olarak spinning programları da uygulayabilirsiniz. Farklı hızlarda pedal çevirme hareketlerinden oluşan spinning programlarıyla hem hızlı bir şekilde kalori yakabilir hem de vücudunuzu etkileyici bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Karın Yağları Nasıl Eritilir?

Karın yağlarını eritmek, spora yeni başlayan herkesin temel hedefleri arasında yer alır. Karın bölgesinde biriken yağlar, vücut geneline göre daha zor ve uzun sürede erise de bu kütlelerden kurtulmak imkânsız değildir. Karın yağlarını eritmek için ilk olarak etkili bir diyet yapmanız ve yeni yağ oluşumunu engellemeniz gerekir. Ardından bisiklet, yürüyüş, koşu ve mekik gibi spor hareketlerini düzenli olarak uygulayarak karın bölgenizdeki yağlanmaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Egzersiz Nasıl Yapılmalıdır?

Egzersiz yaparken en çok dikkat etmeniz gereken nokta istikrardır. Egzersiz programları, düzenli olarak uygulanmamaları durumunda vücut spor alışkanlığı kazanamaz ve bu durum da beklediğiniz etkinin oluşmasını engeller. Ayrıca tüm egzersiz programlarından önce ısınma hareketi yapmanız da sağlığınız açısından son derece önemlidir. Egzersiz programlarınız için belirli bir saat seçmeniz ve tüm egzersizlerinizi aynı saat aralığında yapmanız önerilir. Egzersiz yapmadan 30-60 dakika önce yeterli seviyede karbonhidrat tüketerek enerjinizi artırabilir ve spor performansınızı yükseltebilirsiniz. Egzersiz programınızı tamamladıktan sonra 30 dakika içinde protein tüketerek de kaslarınızın gelişmesini hızlandırabilirsiniz. Egzersiz yaparken doğru kıyafet seçiminde bulunmanız da büyük önem taşır. Dilerseniz barcin.com tarafından size sunulan seçenekleri inceleyebilir ve en etkileyici spor kıyafetlerini ve ekipmanlarını kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version